Amnesty International поки не буде публікувати звіт щодо війни в Україні — NYT

Amnesty International поки не буде публікувати звіт щодо війни в Україні — NYT

Наслідки атаки РФ 28 квітня 2023 року, Дніпро
. Наслідки атаки РФ, Дніпро, Україна, 28 квітня 2023 року. Фото: телеграм-канал Сергія Лисака

Міжнародна правозахисна організація Amnesty International вирішила не оприлюднювати підсумки незалежної перевірки й висвітлення війни в Україні. У звіті міститься критика заяв організації, що викликали обурення, через те, що українські військові нібито порушують закони та звичаї війни, наражаючи на ризик життя цивільних осіб.

Про це пише The New York Times.

Комісія у складі п’ятьох експертів з міжнародного гуманітарного права виправдала Amnesty International за деякими пунктами, заявивши, що розглядати питання, чи дотримується країна-жертва, а не лише країна-агресор, законів війни, загалом правомірно.

Водночас експерти зробили висновок, що торішня доповідь організації була "двозначною, неточною і в деяких відносинах юридично сумнівною", а головний висновок про те, що Україна порушила міжнародне право, був "недостатньо обґрунтованим".

Копія доповіді Amnesty International на 18 сторінок, яку перевіряли експерти, опинилася у розпорядженні видання.

Раніше комісія незалежної перевірки була ще жорсткішою, розповіло NYT джерело, знайоме зі справою. Але Amnesty International вдалося пом'якшити деякі терміни, у тому числі змінити "не обґрунтований" на "недостатньо обґрунтований".

У документі йдеться, що остаточний варіант огляду експертів був представлений у лютому, але керівництво Amnesty International вирішило не оприлюднювати його, а натомість використовувати його "для внутрішнього здобуття уроків".

У серпні минулого року Amnesty International опинилася в центрі міжнародного скандалу після публікації своєї доповіді про те, що українські військові нібито незаконно завдають "шкоди мирним жителям", базуючись поблизу населених пунктів і завдаючи звідти ударів.

Про що йшлося у звіті Amnesty International

4 серпня міжнародна правозахисна організація Amnesty International опублікувала звіт "Українська військова тактика ставить під загрозу мирне населення". У ньому зокрема ідеться, що військові базуються в житлових районах, включаючи школи та лікарні. Така тактика суперечить міжнародному гуманітарному праву, адже таким чином цивільні об’єкти перетворюються у військові цілі.

"Ми зафіксували картину, коли українські війська наражають на ризик цивільне населення і порушують закони війни, коли діють у населених пунктах. Перебування в оборонній позиції не звільняє українських військових від дотримання міжнародного гуманітарного права", — заявила Аньєс Калламар, генеральний секретар Amnesty International.

Amnesty International проводили своє розслідування у квітні-липні у Харківській, Миколаївській, Донецькій та Луганській областях. Вони вивчали місця, по яких Росія вела обстріли, а також опитували очевидців і родичів загиблих. За даними Amnesty International, українські військові завдавали ударів із житлових районів, а також перебували у цивільних об'єктах у 19 містах та селах зазначених областей.

Amnesty International зазначає, що гуманітарне право не забороняє сторонам конфлікту розміщатись у навчальних закладах, в яких не йдуть заняття, але військові — за відсутності вагомих причин — не повинні використовувати будівлі, що розташовані біля житлових будинків.

Водночас наголошується, що такі порушення не виправдовують невибіркові атаки Росії, в результаті яких загинули та були поранені незліченна кількість мирних жителів.

Реакція Amnesty International Україна

У заяві Amnesty International Україна ідеться, що організація визнала вторгнення Росії на територію України актом агресії та грубим порушенням Статуту ООН, що є злочином згідно з міжнародним правом і продовжує фіксувати воєнні злочини РФ в Україні. Суть самого звіту в українському офісі не прокоментували.

Читайте також

Правозахисники зафіксували понад 300 випадків тортур цивільних українців з боку росіян

Amnesty International заявила про "вибіркове правосуддя" для України — Лубінець

Amnesty International звинуватила Латвію у жорстокому поводженні з мігрантами. У МЗС країни відповіли

Розміщення російських військ на Запорізькій АЕС ставить під загрозу цивільне населення — Amnesty International

На початок