Правозахисники зафіксували понад 300 випадків тортур цивільних українців з боку росіян

Правозахисники зафіксували понад 300 випадків тортур цивільних українців з боку росіян

Правозахисники Центру прав людини ZMINA
. Правозахисники Центру прав людини ZMINA. Скріншот з відео пресконференції

На окупованих територіях України росіяни найчастіше катують цивільних електричним струмом, а також побиттям. Здебільшого армія РФ затримує та знущається над колишніми військовослужбовцями та учасниками АТО, волонтерами, громадськими й політичними активістами, а також представниками органів влади та підприємцями.

Про це під час пресконференції розповіли правозахисники Центру прав людини ZMINA і презентували дослідження про тортури та жорстоке поводження з цивільними на окупованих територіях України.

Дослідники збирали дані з лютого 2022 по березень 2023 року та зафіксували 345 випадків тортур цивільних українців.

“З них 300 випадків ми зафіксували за протоколом БеркліПротокол Берклі – це практичний посібник з ефективного використання цифрової інформації з відкритим вихідним кодом при розслідуванні порушень міжнародного кримінального права, права людини та гуманітарного права, розроблений школою права Університету Каліфорнії в Берклі разом з представниками ООН. з відкритих джерел, а ще 45 випадків — задокументували шляхом глибинного опитування постраждалих та свідків тортур під час наших польових місій на Харківщину, Київщину та Херсонщину”, — сказав керівник проектів Центру прав людини ZMINA Олег Гнатюк.

Він додав, що це не остаточна кількість злочинів Росії, насправді їх може бути тисячі, адже російські військові катують українців в окупації ледь не щодня і про багато випадків стане відомо після деокупації територій. Крім того, не всі постраждалі готові про це повідомляти. Гнатюк також зазначив, що, за даними Нацполіції, наразі відомо про 52 місця так званих катівень росіян. Серед них найбільше саме в Харківській (27) та Херсонській (16) областях. Дослідники Центру прав людини ZMINA переконані: становище цивільного населення на окупованих територіях не так залежить від конкретного підрозділу армії РФ, який там знаходиться, як від тривалості окупації та інтенсивності ведення бойових дій в цьому районі. І більша кількість злочинів проти цивільного населення вчинялася в тих районах, які були окуповані найдовше. Тортури проти цивільних, за словами правозахисників, стали способом придушення цивільного спротиву, до якого росіяни не були готові. Задокументовані випадки катувань показують, що росіяни найчастіше вдавалися до катування українців струмом.

“Крім того, дуже розповсюдженими були різноманітні випадки побиття: ударами рук чи ніг, металевими або пластиковими трубами, дерев’яними битками чи спеціальними поліцейськими кийками. Також постраждалі перебували під постійним психологічним тиском, були свідками катувань інших осіб, стали жертвами різноманітних форм залякувань”, — розповів дослідник Центру прав людини ZMINA Борис Петруньок.

Багато випадків катувань на території Київщини в березні 2022 року призводили до смерті потерпілих.

За словами Петрунька, найчастіше жертвами затримань та катувань ставали колишні військвослужбовці, учасники АТО, їхні родичі, активісти та місцеві лідери, представники влади, підприємці, волонтери, а також проукраїнські налаштовані цивільні.

Марія Квіцінська, експертка з Європи та Центральної Азії Всесвітньої організації проти тортур (ОМСТ), зауважила, що більшість задокументованих випадків тортур є злочином проти людяності, оскільки ці дії російських військових системні, координувалися вищим військовим керівництвом та є частиною єдиного політичного плану РФ.

За її словами, потрібно вже зараз правильно документувати тортури відповідно до міжнародних стандартів, щоб покарати винних у злочинах. Інструменти притягнення до відповідальності вже існують, а також для цього можуть з’явитися "гібридний трибунал" або спецтрибунал ООН.

“Україна має налагодити проведення медичних експертиз за Стамбульським протоколом для жертв тортур. Адже якщо немає належної медичної фіксації, то в жодному міжнародному механізмі неможливо буде довести факт катування та притягнути винних до відповідальності. Крім того, держава має створити програми психосоціальної та медичної реабілітації для цивільних жертв тортур, тому що більшість опитаних жертв тортур повідомили, що не мають коштів для обстеження та лікування”, — зауважила Квіцінська.

За словами начальника управління організації процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення в обласних прокуратурах Департаменту протидії злочинам, вчиненим в умовах збройного конфлікту, Офісу Генепрокурора Дениса Лисенка, на сьогодні правоохоронці розслідують близько 5 тисяч фактів тортур та жорстокого поводження, які сталися після 24 лютого 2022 року.

"Наразі повідомлено про підозру 121 особі, стосовно 100 із них обвинувальні акти направлено до суду, 19 осіб засуджено. За умисні вбивства повідомлено про підозру 48 особам, стосовно 19 з них обвинувальні акти направлено до суду, двох осіб засуджено", — сказав Лисенко.

Як розповів керівник проєктів ZMINA Олег Гнатюк, 30 задокументованих правозахисниками випадків тортур передані в Офіс Генпрокурора. Чотири індивідуальні звернення від постраждалих будуть найближчим часом надіслані Спеціальному доповідачу ООН з питань тортур, а три індивідуальні заяви будуть надіслані у Міжнародний кримінальний суд.

За даними Офісу генпрокурора, станом на 19 квітня зареєстровано близько 80 тисяч воєнних злочинів, скоєних в Україні російськими військами та їхніми "проксі".

Читайте також

Вибухівка у банці з чаєм: історія окупації та розмінування села під Балаклією

Ротація в полоні — як рік тому працівники ЧАЕС працювали під час російської окупації

Зниклі люди на тимчасово окупованій території Запорізькій області: чому "дорога життя" стала дорогою на виживання

На початок