У найстаршої матері України забрали 12-річну доньку через загрозу її життю

У найстаршої матері України забрали 12-річну доньку через загрозу її життю

Доповнено
У найстаршої матері України забрали 12-річну доньку через загрозу її життю
ФОТО: Суспільне Чернігів

Виконком Чернігівської міськради прийняв рішення негайно відібрати дитину у найстаршої матері України Валентини Підвербної. Це пов’язано із загрозою для життя дівчинки, про це на засіданні виконкому повідомив виконувач обов’язків міського голови Чернігова Олександр Ломако. Причиною такого рішення став вчорашній допис у соцмережах від нібито доньки Валентини Підвербної Анни-Марії, де йдеться, що її мати знущається з дівчинки фізично та психологічно. Зокрема, б’є, дряпає, кричить, нецензурно лається, цькує та забороняє митися. На це відреагували співробітники ювенальної поліції та забрали дитину до лікарні. Детальніше читайте у матеріалі.

Як Підвербна стала матір’ю?

У лютому 2011-го Валентина Підвербна народила доньку завдяки штучному заплідненню. Спочатку жінка була не проти спілкування зі ЗМІ. Перші інтерв’ю давала у пологовому, розповідала, що мріяла про материнство.

"Коли я їхала, збирала, було 12 тисяч. А потім після 12 тисяч стало 25 тисяч. Сама відкладала. У мене села, городу, дачі немає. Я на картоплі з олією сиділи, відкладала гроші", — розповідала Валентина Підвербна.

У найстаршої матері України забрали 12-річну доньку через загрозу її життю
Найстарша матір України — Валентина Підвербна. ФОТО: ТСН

У найстаршої матері України забрали 12-річну доньку через загрозу її життю
Найстарша матір України Валентина Підвербна з дочкою. ФОТО: ТСН

Згодом жінка стала уникати цього: відмовлялась від коментарів та тікала від камер. Начальниця міського управління служби у справах дітей Чернігівської міськради Олена Зінченко каже: Підвербна та її донька постійно були під контролем служби. Жінка каже, що були звернення зі школи щодо поведінки дівчинки. Наразі там ситуацію не коментують.

"Ми весь час відстежували ситуацію з навчальним закладом, з лікарнями, як мати лікує дитину, були в неї вдома неодноразово, проводили обстеження. Загрози життю та здоров'ю дитини не було".

У найстаршої матері України забрали 12-річну доньку через загрозу її життю
Начальниця міського управління служби у справах дітей Чернігівської міськради — Олена Зінченко. ФОТО: Суспільне Чернігів

Скарги на насильство та доведення до самогубства

З минулого року родина перебуває на обліку служби. У листопаді 2022-го представники ювенальної поліції склали на Валентину Підвербну два адміністративних протоколи: за невиконання батьківських обов’язків та психологічне насильство. У січні цього року в Новозаводському суді Чернігова справу розглядали в закритому режимі. У березні її закрили – суд не побачив у діях жінки складу адмінправопорушення.

24 квітня у соціальній мережі Instagram з'явилися дописи від нібито доньки Валентини Підвербної Анни-Марії, де йдеться, що мати знущається з дівчинки фізично та психологічно. Зокрема, б’є, дряпає, цькує, забороняє митися. Також є слова, що жінка хоче довести її до самогубства.

У найстаршої матері України забрали 12-річну доньку через загрозу її життю
Скрін допису з соцмережі Instagram нібито доньки найстаршої матері України — Анни-Марії. ФОТО: Скрін допису з соцмережі Instagram нібито доньки найстаршої матері України — Анни-Марії
"Поліція негайно відреагувала на побачене і прибула на місце події разом з відповідними службами. В ході перевірки було встановлено, що дитина перебуває неналежних санітарно-гігієнічних умовах та зазнає домашнього насилля. З боку матері відсутнє належне піклування про розвиток дитини і її здоров’я", — каже речниця Нацполіції області Наталія Слабеняк.
У найстаршої матері України забрали 12-річну доньку через загрозу її життю
Речниця Нацполіції області — Наталія Слабеняк. ФОТО: Суспільне Чернігів

Під час спілкування зі службами дівчинка підтвердила інформацію, яку вказала в публікації, та попросила, щоб її забрали від матері.

"Дитина в розмові підтвердила те, що мати дійсно виконує такі дії, які їй не подобаються, і вона може вчинити самогубство. Це було при мамі в квартирі, при представниках", — говорить Олена Зінченко.

Вона додає, що було прийнято рішення, що дитину треба відбирати. Був складений акт оцінки рівня безпеки, за цим актом дитину забрали і привезли до дитячої лікарні.

Що буде далі з дитиною?

Олена Зінченко сказала, що під час огляду лікарі не виявили на тілі дівчинки слідів фізичного насильства. Поки вона перебуватиме в лікарні. Після рішення виконкому про відібрання служба має подати позов до суду. Саме він вирішуватиме подальшу долю 12-річної Анни-Марії.

"Якщо буде прийняте рішення відібрати дитину від матері, то дитині далі буде встановлено статус дитини позбавленої батьківського опікування і дитина може влаштовуватись під опіку, в прийомній сім'ї, дитячі будинки сімейного типу, інтернатні заклади, будь-яку форму виховання сімейного, крім усиновлення".

Також служба спостерігатиме за матір’ю дівчинки, чи буде вона цікавитися її долею. Свою позицію жінка може відстоювати в суді.

"Ми спостерігаємо, як мати буде себе поводити, як вона буде працювати з соціальними службами, співпрацювати, чи буде вона цікавитись, чи не буде цікавитись далі долею дитини. І в залежності від того буде далі вже чи позбавлення матері батьківських прав, чи, можливо, якщо вона звернеться до суду і буде вважати, що вона варта того, щоб продовжувати виховати, вона має на це право. Якщо суд не прийме рішення про відібрання, вона також має бути присутня в суді, відстоювати своє право, то дитина повернеться до родини, і родина буде перебувати під контролем і нас, і соціального центру".

Як сказала речниця Нацполіції області, на Валентину Підвербну склали два адмінпротоколи.

"За неналежне виконання службових обов’язків на матір дівчинки були складені адміністративні протоколи за ч. 1 статті 184 кодексу України про адміністративні правопорушення. Це невиконання батьками обов’язків щодо виховання дітей та за ч.1 статті 173 з приміткою 2, це скоєння домашнього насилля. Стосовно цієї ж жінки у листопаді минулого року поліція вже складала за скоєння аналогічних правопорушень".
У найстаршої матері України забрали 12-річну доньку через загрозу її життю
Авто ювенальної поліції під будинком Валентини Підвербної. ФОТО: Суспільне Чернігів

Суспільне готове надати право на коментар Валентині Підвербній, щоб почути її позицію щодо цього.

Нагадаємо, минулого року українка Оксана Спектор, яка зараз живе в Ізраїлі, звернулася до суду – хотіла оскаржити материнство Валентини Підвербної. Спектор стверджувала, що вона здала на зберігання до клініки репродуктивної медицини свої яйцеклітини. Вона запідозрила, що саме їх без її згоди використали для запліднення Підвербної. Оксана Спектор просила суд призначити ДНК-експертизу та в разі збігу визнати її матір’ю дитини. Слухання у цій справі тривають і зараз.

Дивіться у сюжеті:

Читайте також

На Чернігівщині батько отримав умовний строк за вбивство сина через необережність

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

Вибір редакції

На початок