Президент Володимир Зеленський заявив, що тиску на голову НБУ Якова Смолія з боку Офісу президента не було і додав, що не бачить підстав для того, аби стримувати курс гривні на тлі відставки голови Нацбанку.
"Важелі для стримування курсу гривні всім відомі. Я не бачу, що вони повинні змінюватися. Я зараз не бачу, що ми щось повинні стримувати, якщо чесно. Це така дискусія, тонка", — розповів Зеленський на брифінгу під час робочої поїздки в Одеську область.
Він також додав, що наразі керівники банків не бачать ризиків, пов'язаних з відставкою голови НБУ. Зеленський також наголосив, що "всі багато разів казали, що долар завтра буде 100 гривень", хоча на його думку "це якась фантастика".
Читайте також: "Нацбанк без голови та "тривожний дзвіночок". Як відставка Смолія вплине на економіку"
За словами президента, тиску на колишнього голову НБУ також не було. Він додав, що у нього зі Смолієм були "реально дуже непогані не тільки на професійному, а й на людському рівні, стосунки".
"Я вам скажу відверто, ви можете його особисто запитати: чи був тиск з Офісу президента? Мені здається, що вже запитували журналісти та отримали відповідь, що ні", — сказав президент.
Що відомо
- Володимир Зеленський провів три зустрічі із головами державних банків України, заступниками чинного складу Національного банку України та з керівниками комерційних банків стосовно кандидатури на пост голови НБУ.
- 1 липня голова Нацбанку Яків Смолій повідомив, що написав заяву про відставку з посади. За його словами, на Нацбанк тривалий час здійснюється політичний тиск.
- Трохи згодом на сайті регулятора було оприлюднено заяву членів правління НБУ. Вони зазначили, що поважають рішення Смолія щодо відставки та "розділяють його перестороги щодо систематичного політичного тиску".
- Пізно ввечері 1 липня з'явилася заява і від Офісу президента. В офіційному Telegram-каналі ОПУ написали, що правління НБУ "буде продовжувати свою діяльність на засадах незалежності та професійності" і закликали вести дискусію щодо НБУ без політичного забарвлення.
- Посли країн "Великої сімки" відреагували на заяву Смолія про відставку, заявивши, що підрив цієї інституції може поставити під загрозу надійність реформ в Україні і їхню підтримку.
- Євросоюз назвав заяву про звільнення Якова Смолія з посади голови Нацбанку через політичний тиск "тривожним сигналом", а у Міжнародному валютному фонді очікують, що його наступник також забезпечить незалежність НБУ.
- 3 липня Верховна рада на позачерговому засіданні відправила у відставку голову Національного банку Якова Смолія.