Перейти до основного змісту
Голова Нацбанку подав у відставку через "систематичний тиск". У НБУ та ОПУ зробили заяви

Голова Нацбанку подав у відставку через "систематичний тиск". У НБУ та ОПУ зробили заяви

Оновлено
Голова Нацбанку подав у відставку через "систематичний тиск". У НБУ та ОПУ зробили заяви
. УНІАН

Голова Національного банку Яків Смолій 1 липня написав та подав президенту Володимиру Зеленському заяву про звільнення у зв’язку з відставкою за власним бажанням. Причиною такого рішення Смолій назвав "систематичний політичний тиск". У НБУ запевняють, що регулятор продовжить працювати аби "зберегти макрофінансову стабільність".

"Протягом тривалого часу на Національний банк України здійснюється систематичний політичний тиск. Це унеможливлює ефективне виконання мною як Головою покладених на мене обов’язків керівництва діяльністю Національного банку та взаємодію з іншими державними органами. Своєю відставкою я прагну застерегти від подальших спроб підірвати інституційні основи центрального банку в Україні", — заявив Яків Смолій.

У разі затвердження відставки Смолія обов'язки глави Нацбанку виконуватиме його перша заступниця Катерина Рожкова.

Трохи згодом на сайті регулятора було оприлюднено заяву членів правління НБУ. Вони зазначили, що поважають рішення Смолія щодо відставки та "розділяють його перестороги щодо систематичного політичного тиску".

"Правління вважає своїм обов’язком наразі продовжувати роботу для збереження макрофінансової стабільності та інституційної спроможності Національного банку. Правління закликає президента, уряд та політиків ефективно взаємодіяти з центральним банком та дати Національному банку змогу виконувати функції, покладені на банк Конституцією України та Законом України "Про Національний банк України", - йдеться у заяві.

Пізно ввечері з'явилася заява і від Офісу президента. В офіційному Telegram-каналі ОПУ написали, що правління НБУ "буде продовжувати свою діяльність на засадах незалежності та професійності" і закликали вести дискусію щодо НБУ без політичного забарвлення.

"Наголошуємо, що дискусії щодо діяльності Національного банку України повинні базуватися виключно на засадах професійності та мають бути позбавлені політичного забарвлення, яке може мати негативний вплив на інституційну спроможність і незалежність Національного банку України", - зазначено в заяві.

Яків Смолій з 2014 року обіймав посаду заступника голови Національного банку. З травня 2017 року до березня 2018 року виконував обовʼязки голови Нацбанку. 15 березня Верховна Рада призначила Смолія головою НБУ.

Що відомо

  • Очільник НБУ Яків Смолій заявляв про те, що має намір залишатися на посаді голови до кінця своєї каденції - 2025 року.
  • Смолій став головою НБУ 15 березня 2018 року, коли Верховна Рада підтримала звільнення Гонтаревої з посади очільниці Нацбанку.
  • 17 червня Фінансовий комітет Верховної Ради під час онлайн-засідання комітету підтримав проєкт постанови про оцінку діяльності голови Нацбанку Фінкомітет Ради підтримав проєкт про оцінку діяльності очільника Нацбанку Якова Смолія.
  • У проєкті постанови зазначається, що правління НБУ не забезпечило в межах своїх повноважень підтримання стійких темпів економічного зростання та відновлення кредитування економіки. 
Топ дня
Вибір редакції
На початок