"Подарунок польської королеви": унікальну чотириметрову піч відкопали на Хмельниччині

"Подарунок польської королеви": унікальну чотириметрову піч відкопали на Хмельниччині

Ексклюзивно
"Подарунок польської королеви": унікальну чотириметрову піч відкопали на Хмельниччині
Фото: Суспільне Хмельницький

500 фрагментів унікальної печі середини XVI століття відкопали й досліджують в археологічній лабораторії Державного історико-культурного заповідника "Межибіж". Про це Суспільному Хмельницький розповів його директор Олег Погорілець. За його словами, на широкий загал фрагменти печі, подарованої польською королевою Бона Сфорца коронному гетьманові й власнику Меджибізького замку Миколі Синівському, презентуються вперше.

Що було зображено на кахлях чотириметрової печі, і як встановили кому вона належить — у матеріалі.

Як розповів Олег Погорілець, півтисячолітні кахлі викопали під час археологічних досліджень у Меджибізькій фортеці.

"Були б ці кахлі просто побутовим предметом, якби не один аспект — на них є герби польської королеви міланська герцогиня Бона Сфорца. Вперше ці кахлі були знайдені ще у 2003 році й, періодично, як в нас продовжуються археологічні сезони, кількість цих кахлів збільшувалася, і збільшувалася. Сьогодні в нас є, приблизно 500 шматочків, фрагментів цієї печі, але основний ще знаходиться під землею", — розповів Олег Погорілець.

Півтисячолітні кахлі викопали під час археологічних досліджень у Меджибізькій фортеці.
Півтисячолітні кахлі викопали під час археологічних досліджень у Меджибізькій фортеці. Фото: Суспільне Хмельницький

За його словами, піч була прикрашена кахлями з зображенням битви Георгія Побідоносця зі змієм.

"Поки ми проводили дослідження, то з'ясувалось, що майстер, який виготовляв цей сюжет, скопіював його з гравюри XVI століття німецьких майстрів-художників, яка так і називається "Перемога Георгія Змієборця над змієм". Саме точно, один в один, всі ці моменти зафіксована на ось цих кахлях, які ми зараз досліджуємо", — говорить Олег Погорілець.

Площа печі сягала 12 квадратних метрів, каже директора заповідника: "Шукаємо аналоги, які могли б відповідати саме сюжетам. Це поліхромні кахлі, вони дуже гарних жовтих, білих, синіх кольорів, але за аналогом ми не можемо знайти. Але печі такого характеру в XVI століття були розповсюджені. За кількістю цих знайдених фрагментів кахлів ми думаємо, що наша піч не менше чотирьох метрів заввишки й до трьох метрів завширшки".

За двома фрагментами кахлів вдалося встановити герб, який належав польській королеві.
За двома фрагментами кахлів вдалося встановити герб, який належав польській королеві. Фото: Суспільне Хмельницький

За двома фрагментами кахлів вдалося встановити герб, який належав польській королеві, розповідає Олег Погорілець.

"Відкопали фрагменти кахлів на яких були зображені маленькі хлопчики, які тримають щити, а на щитах — герби. Ми зрозуміли, що це герби Бона Сфорці з роду міланських герцогів. Їхніми гербами були чорний орел і змія, яка ковтає немовля. Тоді ми зрозуміли, що це не просто кахлі, не просто піч, а це подарунок королеви", — каже директор заповідника.

Фрагменти печі середини XVI століття досліджують в археологічній лабораторії Державного історико-культурного заповідника "Межибіж".
Фрагменти печі середини XVI століття досліджують в археологічній лабораторії Державного історико-культурного заповідника "Межибіж". Фото: Суспільне Хмельницький

Олег Погорілець каже, що польська королева подарувала піч власнику Меджибізького замку Миколі Синявському.

"Микола Синявський був коронним гетьманом і керував усіма прикордонними військами корони польської. А Бона Сфорца в цей час, в 1540 роках, починає будувати на сучасній Вінниччині замок і місто Барі. Микола Синявський зі своїми військами обороняє це будівництво. І зрозуміло, що під час будівництва приїжджала, дивилася як ідуть справи. І зустрічалася з Миколою Синявським, як з головнокомандувачем", — сказав Олег Погорілець.

Після реконструкції піч буде розміщуватися у залі Синявських, розповідає Олег Погорілець: "Це зал, який буде розповідати про історію перших власників фортеці й про те, як розбудовувалася фортеця, і які події відбувалися в XVI столітті".

За словами Олега Погорільця, науковці висувають припущення, що піч у Меджибізькому замку була встановлена в середині XVI століття.

Читайте також

  • На Хмельниччині відкрили новий туристичний маршрут підземеллями
  • У Хмельницькому будинок тримається на трьох стінах
  • "За кожним костюмом, за кожним строєм стоїть історія якоїсь родини": хмельничанка про свою колекцію строїв

Слідкуйте за новинами Суспільного Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube та Instagram.

Вибір редакції

На початок