Весняний паводок на Житомирщині – причини та наслідки

Весняний паводок на Житомирщині – причини та наслідки

Весняний паводок на Житомирщині – причини та наслідки
Малин, Житомирщина, 7 квітня 2023 року. Фото: Тетяна Іскоростенська для Суспільне Житомир

На Житомирщині триває весняний паводок – розмиті переправи, підтоплені подвір’я та зруйновані дамби. Такі паводки зумовлені великою кількістю опадів взимку та цією весною. Про це Суспільному розповіла синоптикиня Житомирського гідрометцентру Аліна Концідайло.

За її словами, за перші десять днів квітня на території Житомирської області випала більш як місячна норма опадів і дощі продовжуватимуться ще кілька днів.

"Ми зараз говоримо про першу декаду квітня. Для Житомира місячна норма опадів складає 14 міліметрів, а за першу декаду вже випало 55 міліметрів – це 395%. Тобто маємо за десять днів місячне перевищення норми опадів. Дощі будуть продовжуватись, ми очікуємо лише з 18-го числа поступового припинення опадів. Маємо розвиток антициклону над Скандинавією, територія нашої області буде на периферії цього антициклону і от тоді ми очікуємо припинення опадів ", – говорить Аліна Концідайло.

Весняний паводок на Житомирщині – причини та наслідки
Аліна Концідайло. Житомир, 12 квітня 2023 року. Фото: Дмитро Поліщук для Суспільне Житомир

1 квітня у Романові через велику кількість води у річці Лісна зруйнувало дамбу на місцевому водосховищі. Тоді вниз за течією витекло більш як 100 тисяч кубометрів води, підтопило городи та хвилею знесло господарські споруди місцевих жителів.

Весняний паводок на Житомирщині – причини та наслідки
Романівська громада, Житомирщина 30 березня 2023 року. Фото: Дмитро Поліщук для Суспільне Житомир

За менш як тиждень водою змило тимчасову переправу, що з’єднувала села Грезля та Радча Народицької громади. У Малині таку ж тимчасову переправу терміново розібрали, адже через неї вода могла вийти з берегів річки та підтопити частину міста. За кілька кілометрів від міста через паводок річка Ірша пробила собі нове русло та почала затоплювати місцевий кар’єр. Станом на зараз об’єкт затоплений майже повністю.

Весняний паводок на Житомирщині – причини та наслідки
Народичі, Житомирщина, 6 квітня 2023 року. Фото надане Суспільному Житомир редактором газети "Вісті Народиччини" Василем Маєвським

Через зруйновану переправу у Народицькій громаді жителі сіл Радча та Нова Радча нині можуть дістатись до Народич чи Коростеня лише однією дорогою – через Овруч. А в Малині, після того, як розібрали тимчасову переправу, аби дістатись з однієї частини міста в іншу власним транспортом потрібно робити гак у 30 кілометрів через сусідні села.

Весняний паводок на Житомирщині – причини та наслідки
Малин, Житомирщина, 30 березня 2023 року. Фото надане Суспільному Житомир Олександром Ситайлом

За словами інженера-будівельника Віктора Присяжнюка, який спеціалізується на мостових спорудах, тимчасові споруди як у Грезлі чи Малині не розраховані на такі паводки. Вони будувалися за принципом якомога скоріше і дешевше. Будівництво ж тимчасових переправ за всіма стандартами зайняло б не менше як пів року і було б у рази дорожчим.

"Це треба було б забивати палі або робити капітальні фундаменти, щоб його не змило, змонтувати конструкцію, забетонувати і лише потім стелити там покриття. Але, по-перше: це б дуже серйозно затягнуло будівництво у часі, по-друге: будівельники виходили із тих можливостей і часових рамок, які в них були. Тоді потрібно було якомога швидше забезпечити рух між населеними пунктами. Тому виходили з тих можливостей, які були у будівельників. Була труба, щоб пропустити воду по ній – зробили трубу ", – каже Віктор Присяжнюк.

Весняний паводок на Житомирщині – причини та наслідки
Віктор Присяжнюк. Житомир, 12 квітня 2023 року. Фото: Дмитро Поліщук для Суспільне Житомир

На відновлення тимчасової переправи у Малині з резервного фонду обласної військової адміністрації виділили чотири мільйони гривень. Планують відновити і переправу у селі Грезля, але про початок робіт можна буде говорити лише після того, коли у річках знизиться рівень води.

За словами голови Коростенської районної військової адміністрації Юрія Тарасюка, поки не завершиться паводок будувати ніхто нічого не буде.

"Треба почекати якихось тижні два-три і дивитись, яка погода буде, тому що нині фактично кожен день є опади. Як тільки рівень води знижується, то після опадів він знову підвищується", – говорить Юрій Тарасюк.

Весняний паводок на Житомирщині – причини та наслідки
Юрій Тарасюк. Житомир, 12 квітня 2023 року. Фото: Дмитро Поліщук для Суспільне Житомир

Весняний паводок на Житомирщині – причини та наслідки
Іван Хом'як. Фото: Facebook

Еколог Іван Хом’як не вважає цьогорічний паводок аномальним. За його словами, такий рівень води – це нормальне явище для Житомирщини. Впродовж останніх років через нестачу опадів у зимово-весняний період на території області почали пересихати болота та міліти річки. Нині ситуація повернулася до норми.

"Це є нормальний і бажаний процес. Це може стимулювати відновлення боліт, відновлення заплавних лісів та лук. Все це в комплексі дозволить краще функціонувати нашим річкам. Міста Житомир і Коростень отримують воду з водосховищ, а це дозволить значно покращити якість та кількість води для цих міст ", – говорить Іван Хом’як.

Що відомо

  • Впродовж двох діб, 28 та 29 березня, після негоди на Житомирщині із приватних домогосподарств Коростенського та Звягельського районів рятувальники відкачали майже пів тисячі кубометрів води.
  • 28 березня ввечері прорвало дамбу в урочищі Виспа в Романові – за ніч води в річці не стало. Вона частково затопила городи та приватні ділянки людей, розташовані неподалік русла.
  • Через підтоплення понтонної переправи біля зруйнованого мосту київська маршрутка тимчасово не буде заїжджати в селище Народичі.
  • На річці Грезля у Житомирській області вода зруйнувала переправу. Через дощі рівень води у річці Грезля у Народицькій громаді зріс і водою розмило переправу, побудовану замість мосту, що з’єднував села Грезля та Радча. Цей міст так само як і ще три інших мости в громаді був підірваний у 2022 році військовими РФ.
  • 30 березня у Малині затопило пішохідну переправу через річку Ірша поряд з мостом, зруйнованим військами РФ. Надвечір 30 березня ситуацію вдалося врегулювати – затоплену пішохідну переправу через річку відремонтували. Третього квітня комісія з ТЕБ та НС прийняла рішення провести поверхневий скид води у Малинському водосховищі, щоб зберегти греблю на річці Ірша. Пішохідну та транспортну переправи закрили.
  • В Малині на Житомирщині через паводок розібрали переправу, яка з’єднує дві частини міста.
  • Шостого квітня на засіданні Житомирської обласної комісії техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій прийняли рішення виділити чотири мільйони гривень на створення нової тимчасової переправи в Малині.

Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube

На початок