Відео страти імовірно українського солдата не є поодиноким випадком — ООН

Відео страти імовірно українського солдата не є поодиноким випадком — ООН

Офіс ООН у Харкові. 21 грудня, 2022
. Офіс ООН у Харкові. 21 грудня, 2022. Фото: Суспільне Харків

Організація Об'єднаних Націй заявляє, що "шокована особливо жахливими відеороликами, розміщеними в соціальних мережах" — на одному з них показано страту імовірно полоненого українського солдата, а на другому — понівечені тіла двох українських військових, що лежать на землі. У короткій заяві Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні йдеться про те, що очевидні страти є "не поодиноким випадком", пише CNN.

"В останніх звітах Місія задокументувала низку серйозних порушень міжнародного гуманітарного права, в тому числі щодо військовополонених. Останні інциденти також повинні бути належним чином розслідувані, а винні — притягнуті до відповідальності", — йдеться в заяві.

Раніше УВКПЛ заявило, що задокументувало страту без суду і слідства 15 українських військовополонених російськими силами. Також було зафіксовано використання українських військовополонених як живих щитів, смерть двох поранених військовополонених через відсутність медичної допомоги, а також катування, нагадує CNN.

Що відомо про ймовірну страту українських військових

Увечері 11 квітня російські пабліки поширили відео, на якому, ймовірно страчують українського військового. Де і коли зробили відео — наразі невідомо. На розмитому записі люди у військовій формі з білими стрічками, які, зазвичай, використовують росіяни для ідентифікації, відрізають голову людині. На камеру вони показують бронежилет з українськими відзнаками.

Згодом про ще одне відео зі страченими українськими військовими повідомили журналісти СNN. "На ньому видно обезголовлені тіла двох українських військових, які лежать на землі біля знищеної військової машини. У загиблих солдатів, схоже, також відрубані руки", ідеться у повідомленні. Відео, імовірно, зняли найманці з ПВК "Вагнера" під Бахмутом, пише CNN, посилаючись на інформацію з російських пабліків.

Реакція України

Президент Зеленський відреагував на відео страт, опублікувавши вранці 12 квітня звернення. Він закликав світових лідерів відреагувати на злочини росіян та наголосив, що це не випадковість, а норма для армії РФ.

"Є те, що нікому в світі не можна ігнорувати. Як легко ці звірі вбивають. Це відео страти українського полоненого світ повинен бачити. Це відео Росії, якою вона є. Що це за істоти? Для них немає людей. Син, брат, чоловік, чиясь дитина. Це відео Росії, яка намагається зробити саме це новою нормою – таку звичку, знищувати життя. Це не випадковість, це не епізод. Так було раніше, так було в Бучі. Тисячі разів. Кожен повинен реагувати, кожен лідер. І не чекати, що це забудеться, що пройде час… Ніхто не зрозуміє, якщо лідери не зреагують. Зараз треба діяти і нам в Україні зосередитися на фронті. Максимально допомагати гнати окупанта з нашої землі. Головна мета – перемогти", — сказав Зеленський.

Омбудсман України Дмитро Лубінець звернувся до ООН та Міжнародного Комітету Червоного Хреста з вимогою, щоб випадки страт розглянули в Комітеті ООН з прав людини, а також зафіксували у звітах міжнародних організацій.

МЗС України закликало Міжнародний кримінальний суд негайно звернути увагу на відео страт.

СБУ почала розслідування щодо страти ймовірно українського військового. Прокуратура України встановлює особу імовірно українського військовополоненого, відео страти якого було поширене у мережі, повідомив Суспільному керівник департаменту ОГПУ Юрій Бєлоусов.

"За все буде відповідь і відповідальність", — написав у телеграм голова Офісу президента України Андрій Єрмак.

В ООН заявили, що шоковані "жахливими відео". У короткій заяві Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні йдеться, що очевидні страти не є поодиноким випадком.

Дивіться також: Розстріл українського військового: мати Мацієвського впізнала сина на відео

Нагадаємо, 6 березня 2023-го у мережі з'явилося відео, на якому російські військові розстріляли українського полоненого за слова "Слава Україні". Ним був солдат 163-го батальйону цієї бригади Олександр Мацієвський. Сина на кадрах з відео впізнала також мати.12 березня Зеленський надав звання "Герой України" Мацієвському.

Читайте також

Україна має свідчення про інші страти беззбройних військових — Лубінець

Щоденні тортури та відсутність медичної допомоги. Як виглядають виявлені у Херсоні катівні російської армії

На початок