Чи треба декларувати матдопомогу, отриману від інших країн і міжнародних організацій через війну

Чи треба декларувати матдопомогу, отриману від інших країн і міжнародних організацій через війну

Декларування
УНІАН

Українці не повинні декларувати матеріальну допомогу, яку отримали від інших країн та міжнародних організацій через війну. Про це повідомили у Національному агентстві з питань запобігання корупції (НАЗК) у відповідь на  звернення українців, які отримують грошову допомогу від України, міжнародних організацій або інших держав через війну.

У НАЗК підготували окреме роз’яснення щодо декларування матеріальної допомоги, яку отримали публічні службовці або члени їхніх сімей.

Чи потрібно декларувати допомогу від міжнародних організацій та інших держав

Ні. Незалежно від того, чи перебували ви на території України чи за кордоном у час, коли отримували цю допомогу, декларувати її не потрібно.

“Якщо ви вже подали декларацію, в якій зазначено відомості про грошові виплати (матеріальну допомогу) від міжнародних організацій, іноземних держав, то це не потягне за собою юридичних наслідків. У наступній декларації за 2023 рік ви можете просто не зазначати такі виплати”, — зазначили у НАЗК.

Водночас це стосується лише тих декларацій, звітний період яких повністю або частково припадає на період дії воєнного стану.

Отже, не потрібно декларувати допомогу, виплачену за рахунок:

 • коштів іноземних держав (йдеться, зокрема, про виплати українцям, які виїхали за кордон унаслідок повномасштабного вторгнення РФ), крім коштів, отриманих від РФ;
 • міжнародних організацій (наприклад, за рахунок коштів Всесвітньої продовольчої програми ООН, Управління Верховного комісара ООН у справах біженців, коштів ЮНІСЕФ, Місії Міжнародного Комітету Червоного Хреста в Україні).

Чи треба декларувати грошову допомогу від України

Так. Таку допомогу треба декларувати.

Зокрема, це стосується грошової допомоги, яка надається внутрішньо переміщеним особам (ВПО) від держави, у тому числі за поданими через платформу “єДопомога” заявками. Також це може бути:

 • покриття витрат на проживання (допомога на проживання ВПО);
 • компенсація витрат, пов’язаних із безоплатним тимчасовим розміщенням (перебуванням) ВПО;
 • грошова допомога цивільному населенню, яке евакуюється;
 • грошова допомога цивільному населенню деокупованих населених пунктів тощо.

У декларації джерелом доходу таких коштів рекомендується вказувати Кабінет Міністрів України (заблокувавши поле для введення коду ЄДРПОУ).

Як заповнити відомості про допомогу на проживання ВПО

Під час внесення інформації, наприклад, про допомогу на проживання ВПО, до розділу 11 “Доходи, у тому числі подарунки” декларації, звітний період якої повністю або частково припадає на період дії воєнного стану, рекомендується:

 • у полі “Вид доходу” обрати позначку “Інше”;
 • у полі “Зазначте, який саме” вказати “Допомога на проживання ВПО”;
 • у полі “Джерело (джерела) доходу” обрати позначку “Інша фізична або юридична особа”;
 • у полі “Тип особи” обрати позначку “Юридична особа, зареєстрована в Україні”;
 • у полі “Код у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань” обрати позначку “Не відомо”
 • у полі “Найменування юридичної особи” зазначити “Кабінет Міністрів України”.

Декларуючи види допомоги, у полі “Зазначте, який саме” варто вказати саме той вид допомоги, який було отримано суб’єктом декларування / членом його сім’ї, наприклад, “Допомога єПідтримка”, “Компенсація витрат, пов’язана з розміщенням ВПО”, “грошова допомога населенню, яке евакуюється”.

Більше роз’яснення про декларування можна прочитати в Базі знань НАЗК.

Хто має подавати декларації

14 жовтня 2014 року парламент прийняв закон "Про запобігання корупції". Одним із його вимог було створення єдиного державного реєстру декларацій, які тепер щорічно до 1 квітня мали заповнювати посадовці, держслужбовці, депутати, чиновники. Реєстр запрацював у серпні 2016 року. Декларації публікувалися у відкритому доступі. Забезпечувати роботу реєстру та перевіряти декларації доручили новоствореному Національному агентству з запобігань корупції (НАЗК).

Чому призупинили електронне декларування

Закон про відтермінування обов’язкової подачі декларацій на період воєнного стану Верховна Рада ухвалила4 березня 2022 року. Тоді росіяни вже окупували частину Київщини, бої точилися на підступах до столиці. НАЗК опублікувало роз‘яснення, де повідомило, що до перемоги над Росією "декларанти не повинні втрачати час на заповнення та подання декларацій".

Хто нині подає декларації

За даними НАЗК подали декларації за 2021 рік близько 450 000 людей із 700 000. Проте, за словами Артема Ситника, переважно, це — посадовці нижньої ланки. Із всього уряду подав декларацію тільки один міністр. Також це зробили 28 нардепів, дві людини з Офісу президента, та п’ять декларацій подано серед 30 голів військових адміністрацій. Їхні прізвища НАЗК не називає.

"Ця тенденція вказує на те, що неможливість подачі декларації — міф. Це просто страх відновлення цього інституту", — каже Артем Ситник.

Чи перевіряють зараз чиновників

До тих, хто не подав декларацію, НАЗК можуть проводити моніторинг способу життя, тобто відстежувати чи збігаються витрати із доходами. Так, завдяки моніторингу, у вже колишньої народної депутатки від забороненої "ОПЗЖ" Наталії Королевської НАЗК виявили приховане майно в Москві та маєток в Україні.

Читайте також

Росіяни намагаються заблокувати Авдіївку, Сили оборони за добу відбили 40 атак. 411 день війни. Онлайн

Під час війни подавати декларації не обов’язково — НАЗК

Декларації можновладців. Чи поновлять їх під час війни

Вибір редакції

На початок