Готові конкурувати на європейському ринку. Як під час війни працює молочне підприємство на Кіровоградщині

Готові конкурувати на європейському ринку. Як під час війни працює молочне підприємство на Кіровоградщині

Готові конкурувати на європейському ринку. Як під час війни працює молочне підприємство на Кіровоградщині
Підприємство на Кіровоградщині, яке виробляє молочну продукцію. Фото: Олега Медяника

Молочне підприємство, що розташоване у Світловодській громаді Кіровоградської області на ринку України 15 років. Як під час війни працюють та чи підтримує держава молочних товаровиробників, розповів Суспільному керівник підприємства Олег Медяник.

Розмову на Українському радіо Кропивницький можна послухати тут

Основним напрямком діяльності підприємства є переробка молока, виробництво розсільних і м’яких сирів та вершкового масла. Підприємство забезпечене власною сировинною базою, мають майже 400 голів великої рогатої худоби. Потужність підприємства – 20 тонн на добу.

"Ми робимо м’які розсільні сири: бринза болгарська, фета українська, крем-сир, моцарела, сир для смаження і гриля, до речі, ми єдині в Україні, хто його виробляє, — каже Олег Медяник. — В мене підприємство, від лану до столу. Я виробляю корма, я годую худобу, я виробляю молоко, я його переробляю, виробляю продукцію, цю продукцію продаю".

Як підприємство пережило перший рік повномасштабної війни

В перший день повномасштабного вторгнення частина працівників не вийшла на роботу, каже керівник. Злякалися. “Якщо на одному підприємстві, яке займається перероблюванням молока, ми просто могли зачинитися, поставити молоко в холодильники і витримати, то на фермі так не можна, корови потребують щогодинної уваги".

Півтора тижня люди не виходили на роботу. Реалізовувати продукцію не мали змоги, тому що всі дороги були перекриті. Молоко не виливали — у підприємства є власна переробка. “Їздив збирав людей, самих основних працівників і переробляли це молоко. Сам брав в руки інструмент і працювали. Працювали на склад".

Каже, далі зрозуміли, що не можуть збувати продукцію. “Ми не могли заправити наш транспорт. В Україні ніде не можна було купити дизельне пальне. Ми почали використовувати транспорт на газу, потім газу не стало. Коли більш-менш з’явився бензин, почали переводити транспорт на бензин".

Взимку працювали раз в три дні. Збут зменшився. “Дуже складна ситуація була, але ми знаходили за великі гроші паливо і вивозили продукцію".

Говорить, особливо потребувала молочної продукції західна Україна. “Навантаження зі сходу і півдня зменшилось, туди ми стали менше везти, але Одесу ми не покинули. Везли весь час".

За словами керівника підприємства, до повномасштабного вторгнення збували свою продукцію на території усієї України.

Говорить, обласні програми підтримки місцевих товаровиробників його підприємства не торкнулась. "Я чув, що деякі молочні господарства нашої області отримували підтримку. Але на собі я не відчув. Багато звертався. Нашому господарству підтримки не було".

У зв’язку з війною, реалізація продукції зменшилась на 40%. "Через те, що 20% людей виїхали з країни, а 20-30% пішли служити. Це дві складові, які впливають на споживання".

Нині підприємство зменшило обсяги виробництва, скоротили закупівлю молока від інших постачальників. "Власного молока, до війни, нам не вистачало для виробництва і ми докупляли. Після вторгнення скоротили закупівлю молока від інших постачальників".

Чи вбачає розвиток галузі у створенні кооперативів, коли менші господарства об’єднують, щоб стати потужнішими, говорить, створив декілька сільгосппідприємств із закупівлі молока, але вони не запрацювали. Пояснив чому. "У маленькому селі 20-50 людей здають молоко, для цього потрібно, щоб був приймальний пункт. Його треба облаштувати, потрібні щоденні витрати. Повинен бути ветеринарний лікар, який би забезпечив це приймання. Треба аналізи робити. Перевірка на якість – це додаткове обладнання. Повинен бути бухгалтер".

Каже, ці всі складові впливають на собівартість молока. "Ми спробували, порахували — фінансово це не доцільно. Моя думка, що в цьому майбутнього немає. Треба думати інші форми розвитку".

З власною продукцією готові конкурувати на європейському ринку. "А де не готові, готові мінятися, покращуватися. Ми одні з небагатьох в Україні випускаємо натуральну продукцію. Ми не користуємося замінниками, добавками, молокозамінювачами, тощо. У нас вся продукція натуральна".

Читайте також

  • "Секретний інгредієнт – любов до того, що робиш". Історія подружжя з Кіровоградщини, яке відкрило пекарню в селі
  • "Це була мрія мого життя". Жителька Знам'янки отримала грант на розвиток власного бізнесу. Вона надає послуги пресотерапії й біоенергетичного масажу
  • У Кропивницькому родина з Сєвєродонецька після вторгнення знову відкрила свій бізнес з доставлення їжі
Повідомляйте про події з життя вашого міста чи селища у Кіровоградській області за цим посиланням
Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері, Телеграм, Інстаграм та Ютуб

Вибір редакції

На початок