Зрізати чи лікувати: яка доля ясена на хмельницькому майдані

Зрізати чи лікувати: яка доля ясена на хмельницькому майдані

Зрізати чи лікувати: яка доля ясена на хмельницькому майдані
Фото: Суспільне Хмельницький

Варіанти порятунку хмельницького 160-річного ясена запропонував столичний арборист Володимир Ветроградський. Він каже, що це може більш як на півстоліття продовжити життя дереву об’єкту природно-заповідного фонду, яке визнано аварійним і може бути зрізаними. Процес підготовки необхідних для цього матеріалів запущено.

Що "бачив" ясен на майдані та чи є шанси його врятувати — з’ясовувала команда Суспільного Хмельницький.

Хмельничанин Олександр переконаний, зрізати ясен у центрі міста потрібно лише за крайньої потреби.

"Якщо є можливість рятувати дерева, то я — за, звичайно. Я проти того, щоб зменшувати озеленення міста. Але вже якщо іншого виходу немає, то певне треба зрізати. Ви ж бачите, там публічно повідомлено, що воно ніби може бути аварійним. А у нас були прецеденти в місті", — сказав Олександр.

Фахівці досліджують чи потрібно зрізати ясен.
Фахівці досліджують чи потрібно зрізати ясен. Фото: Суспільне Хмельницький

Перша офіційна згадка про дерево датується 1949 роком, розповідає вчений-секретар Хмельницького обласного краєзнавчого музею Сергій Єсюнін. Але припускає, що дерево значно старше.

"Цьому дерево 150, може навіть 160 років. Майже 30 метрів. Мабуть, що було подвір’я, якийсь будинок, і той власник посадив цей ясен. Коли цьому ясеню було 25-30 років, то він "бачив", як будується теперішня міська рада, це було проскурівське училище. Коли ясеню було 70 років, то якраз він пережив повне перепланування цих кварталів, коли будували центральний майдан і будували будинок рад. Є фото 1949 року, на ньому видно що цей ясен дуже великий", — розповів Сергій Єсюнін.

На фото Сергій Єсюнін. Позаду нього ясен, якому, за словами Сергія, 150-160 років.
На фото Сергій Єсюнін. Позаду нього ясен, якому, за словами Сергія, 150-160 років. Фото: Суспільне Хмельницький

Тепер, за словами завідувачки кафедри екології Хмельницького Національного університету Наталії Миронової, ясен всередині гнилий.

"На сьогодні ми бачимо, що гниль поширюється. Ми розуміємо, що за таких умов лікування цього дерева може бути тривалим. Враховуючи ступінь ураження, ми зараз можемо сказати, що і неефективним. В ясена поверхнева коренева система. На сьогодні ураження гниллю складає 1 метр 40 сантиметрів. Тобто в деяких частинах більше, ніж діаметр дерева", — говорить Наталія Миронова.

Ясен всередині гнилий, каже завідувачка кафедри екології ХНУ Наталія Миронова.
Ясен всередині гнилий, каже завідувачка кафедри екології ХНУ Наталія Миронова. Фото: Суспільне Хмельницький

Працівники двох незалежних експертних установ дійшли висновку, що дерево в аварійному стані, каже виконуючий обов’язки начальника Хмельницького управління комунальної інфраструктури Василь Кабальський.

"Побачили, що підіймається плитка, порушується цілісність поребрика. Звернулися до відповідних фахівців за результатами якого були отримані два висновки. Перший висновок: Вінницька філія лісозахисту — лісники, і другий висновок — це наш інститут, Хмельницький, які дали висновок, що дане дерево уражене кореневою гниллю, стовбуровою гниллю і пішов нахил дерева. Це є ознаками аварійності й може спричинити до падіння і настання нещасних випадків", — сказав Василь Кабальський.

За висновками експертів, дерево в аварійному стані.
За висновками експертів, дерево в аварійному стані. Фото: Суспільне Хмельницький

Столичний арборист, тобто фахівець з догляду за деревами, Володимир Ветроградський, додатково обстежив ясен і зробив свій висновок: "Насправді, такі випадки лікуються. Є декілька варіантів лікування з монтаж спеціальної опори, яка буде тримати дерево. Тобто, в дереві залишатиметься порожнина, але воно матиме додаткову підтримку. Ясен при цьому не становитиме загрозу".

При цьому варіанті, за словами Володимира Ветроградського, ясен проживе ще з пів століття.

"Також є інший варіант підлікувати дерево, це складніша процедура. Робиться внутрішньостовбурне лікування і пломбування синтетичними наповнювачами. Вона вимагає десь в п'ять разів більше часу, але вона дає результат, який перевірений на ряді "пацієнтів" з подібними пошкодженнями".

Фахівець з догляду за деревами, Володимир Ветроградський, додатково обстежив ясен і зробив свій висновок, що ясен можна лікувати, а не зрізати.
Фахівець з догляду за деревами, Володимир Ветроградський, додатково обстежив ясен і зробив свій висновок, що ясен можна лікувати, а не зрізати. Фото: Суспільне Хмельницький

"Ясен на Майдані" третій рік має статус ботанічної пам’ятки природи місцевого значення, розповідає начальниця відділу департаменту природних ресурсів та екології обласної військової адміністрації Ірина Кліпацька. У 2023 році на звернення Хмельницького комунального підприємства по озелененню, будівництву та благоустрою міста почали готувати матеріали для скасування цього статусу.

"Після погодження з міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України обласна військова адміністрація ініціює дане питання на винесення сесії Хмельницької обласної ради", — сказала Ірина Кліпацька.

Тож подальшу долю "Ясена на Майдані" мають вирішити депутати обласної ради. За словами Ірини Кліпацької, на території області є 225 ботанічних пам’яток природи місцевого значення. У Хмельницькому таких — 16.

Читайте також

  • У Хмельницькому дітей з інвалідністю вчать бути самостійними
  • "За кожним костюмом, за кожним строєм стоїть історія якоїсь родини": хмельничанка про свою колекцію строїв
  • У Хмельницькому директор коледжу з Маріуполя розповів історію їх евакуації

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube та Instagram.

Вибір редакції

На початок