Китай наближається до нас, і це створює виклик інтересам НАТО — Столтенберг

Китай наближається до нас, і це створює виклик інтересам НАТО — Столтенберг

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг
. Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг. Фото: АР

НАТО не розглядає Китай як супротивника, але його поведінка, зокрема зближення з РФ та діяльність у кіберпросторі, створює виклик інтересам Альянсу. Про це заявив генсек НАТО Єнс Столтенберг на пресконференції за підсумками зустрічі голів МЗС держав Альянсу, передає кореспондентка Суспільного.

За його словами учасники зустрічі обговорили загрози та виклики на Близькому Сході та в Північній Африці, включаючи нестабільність, тероризм і наростальну діяльність Росії та Китаю.

Столтенберг зазначив, що Китай відмовляється засуджувати агресію Росії проти України та повторює російську пропаганду та підтримує економіку Росії.

"Китай та РФ також активізують спільну військову діяльність в Індо-Тихоокеанському регіоні. Союзники ясно дали зрозуміти, що будь-яке надання Китаєм летальної допомоги Росії було б історичною помилкою з глибокими наслідками", — сказав він.

Генсек НАТО наголосив, що союзники бачать, що Китай і Росія стають ближчими.

Читайте також: Міноборони КНР заявило, що Китай готовий співпрацювати з російськими військовими у кількох напрямках — Reuters

"Це звичайно викликає занепокоєння і ми стежимо уважно за Китаєм. Наразі ми не змогли підтвердити надання летальної допомоги (від КНР Росії, — ред.), але за цим ми дуже уважно стежимо. Китай наближається до нас, ми бачимо їх у кіберпросторі, ми бачимо, як вони намагаються контролювати критичну інфраструктуру" — сказав Столтенберг.

За його словами, раніше у стратегічній концепції НАТО Китай не згадувався жодним словом, але минулого літа у новій стратегії вперше згадали КНР, як країну, що "кидає виклик інтересам, безпеці та цінностям" Альянсу.

Читайте також: Путін зіграв проти себе: НАТО ухвалило історичні рішення, що змінять безпекову ситуацію у Європі

"Ми не розглядаємо Китай як супротивника, але ми чітко зазначаємо в стратегічній концепції, що наполеглива поведінка КНР створює виклик нашим інтересам, нашим цінностям і нашій безпеці. І це відображається в тому факті, що Китай інвестує значні кошти в нові сучасні можливості, включаючи ядерні ракети великої дальності", — заявив генсек НАТО.

Столтенберг також заявив, що країни НАТО погодилися, що підтримка України є необхідною, щоб вона мала "можливість стримувати та захищатися від майбутньої агресії".

"Якщо президент Путін переможе в Україні, це надішле небезпечне повідомлення всім авторитарним лідерам у світі, що вони можуть досягти своїх цілей грубою силою. Тому підтримка України залишається критично важливою, і це в наших спільних інтересах безпеки", — сказав він.

Що відомо про візит Сі Цзіньпіна до Москви

Голова Китайської Народної Республіки Сі Цзіньпін 20 березня, близько 12:00 за київським часом, прилетів до Москви на зустріч з президентом Росії Володимиром Путіним.

Це перший візит закордонного лідера до Володимира Путіна після того, як Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт президента Росії, який є підозрюваним у незаконному примусовому переміщенні українських дітей.

Раніше Міністерство закордонних справ Китаю закликало Міжнародний кримінальний суд зайняти "справедливу позицію", коментуючи ордер на арешт Путіна.

Китай і війна Росії проти України

Китай не засудив Росію за повномасштабне вторгнення в Україну.

Китайська влада обережно коментує війну: з одного боку, вони не підтримали Росію, коли ООН голосувала за резолюцію із засудженням вторгнення РФ в Україну, але з іншого — не стали виступати проти вторгнення. Також Китай неодноразово закликав влади України і РФ до мирного врегулювання конфлікту.

На річницю вторгнення РФ в Україну 24 лютого у Китаї оприлюднили "мирний план" щодо війни в Україні. КНР закликає поважати суверенітет всіх країн, відмовитися від “менталітету холодної війни”, припинити воєнні дії та сісти за стіл переговорів. Також там виступили за припинення "односторонніх санкцій". Всього до китайського мирного плану увійшли 12 пунктів.

25 лютого CNN із посиланням на джерела, пов’язані з американською розвідкою повідомив, що Китай розглядає можливість відправлення зброї до Росії для використання у війні проти України.

На початок