Три найпоширеніші шахрайські схеми у Кіровоградській області

Три найпоширеніші шахрайські схеми у Кіровоградській області

Три найпоширеніші шахрайські схеми у Кіровоградській області
Фото: Pixabay

Інспектор відділу протидії кіберзлочинам Кіровоградської поліції Дмитро Рябоштан розповів Суспільному про три найпоширеніші схеми, за якими шахраї виманюють гроші у жителів Кіровоградської області.

Продаж речей, які не існують, через соціальні мережі

Продавці, які обманюють людей, найчастіше створюють сторінки в мережі Instagram, рідше Facebook. В такі магазини виставляють фото з речами, яких у них немає. Товар пропонують за передоплату – або стовідсоткову, або просять гроші за пересилку. Зазвичай мова йде про тисячу, дві, три гривень.

Що потрібно перевірити?

  • Знайдіть у мережі відгуки про магазин. Для цього потрібно увести його назву у пошук в Інтернеті – не виключено, що там будуть скарги.
  • В Instagram є функція, завдяки якій можна дізнатись інформацію про сторінку. Там вказані попередні імена облікового запису. Якщо магазин справжній, працює давно, він міг змінити назву один чи два рази. Магазин, в якому обманюють, змінює назву після того, як отримав багато скарг. У назві може бути змінена одна буква, і його знайти буде не можливо.
  • Не відправляти гроші наперед – є накладений платіж.

Підроблена версія сайту OLX під час укладення угоди про доставляння

З вами зв’язується злочинець, і каже, що хоче купити речі з доставленням OLX. Він направляє вам форму, куди ви маєте внести всі свої дані – адресу, номер картки. Але це посилання не на оригінальний сайт, а на підробний – замість olx.ua це може бути, наприклад, olx.cx, olx-ua.us. Тобто посилання схоже, але різняться букви, можуть бути галочки чи тире. Мета – дізнатись дані вашої картки, щоб зняти з неї гроші.

Що потрібно перевірити?

  • Чи правильне посилання на сайт.
  • Не вводити дані, які маєте знати тільки ви – сvv-код, пароль до картки.
  • Якщо переписуєтесь в OLX не переходьте у Viber, WhatsApp тощо. В цих месенджерах не відстежується номер. Можна створити декілька аккаунтів під один номер телефону, викинути телефонну сім-карту, щоб не підслідили шахрая, і спілкуватись з будь-якої точки світу.

Ще одна поширена схема через платформу OLX – купують машини, часто чекають на товар із-за кордону. Шахраї надсилають фіктивний договір з печатками, люди платять по п'ять, десять тисяч доларів. Буває, що розуміють, що заплатили більше, ніж коштує машина, але впевнені у документах, які вони отримали та продовжують платити.

Телефонує представник банку, який є насправді шахраєм

Третій найпоширеніший спосіб ошуканства у Кіровоградській області розрахований на літніх людей. Телефонують та повідомляють, що з карти хочуть зняти гроші. Буває, знають баланс на карті, де ви останнього разу скуплялись, і людина вірить, що це справді працівник банку. Цю інформацію знайти шахраям не важко. Бази даних, в тому числі й банківські, можна купити. Їх продають співробітники банку нечисті на руку. Ті, хто телефонують, просять або дати банківські реквізити, піти до банкомата та ввести цифри, за якими можна переказати гроші на іншу картку, або говорять, що прийде повідомлення на телефон, на яке потрібно відреагувати. Переважно телефонують з місць позбавлення волі. Людина губиться, не знає що робити, і виконує вказівки шахрая.

Що робити

  • Подивитись на номер, з якого вам дзвонять. Якщо з банку, номер буде не стандартний. Зі звичайного номера скоріш за все телефонують шахраї. Краще відключитись і не спілкуватись.
  • Ставте більше питань, якщо ви думаєте, що це співробітник банку.
  • Зверніться у банк, щоб перевірити інформацію. Заблокуйте карту, якщо приходитимуть повідомлення на телефон з інформацією про спробу зняти гроші.

Що відомо

Покарання за шахрайство у суді розглядають за статтею 190 КК. Карається штрафом до двох тисяч. Якщо злочин вчинила група осіб – наприклад, одна людина спілкувалась з потерпілим, друга робила посилання, третя біжить в банкомат і швидко знімає гроші — позбавлення волі на строк від трьох до восьми років.

Читайте також

Повідомляйте про події з життя вашого міста чи селища у Кіровоградській області за цим посиланням
Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері, Телеграм, Інстаграм та Ютуб

Вибір редакції

На початок