«Це уявлення про громаду». Музей історії Дніпра шукає таблички, які висіли на будинках 1950-60 років

«Це уявлення про громаду». Музей історії Дніпра шукає таблички, які висіли на будинках 1950-60 років

«Це уявлення про громаду». Музей історії Дніпра шукає таблички, які висіли на будинках 1950-60 років Фото: Суспільне. Дніпро

Співробітники Музею історії Дніпра збирають фасадні таблички-вказівники з прізвищами мешканців будинку, які розміщували в 1950-60 роках минулого століття в місті. Про це Суспільному розповіла заступниця директора Світлана Павленко.

За її словами, зараз у закладі створюють залу історії архітектури міста, тому й згадали про таблички часів хрущовської відлиги. Тоді на фасадах висіли вказівники з переліком мешканців, за якими, зокрема, орієнтувались поштарі. Ці об'єкти мають історичну цінність, каже Світлана Павленко.

«Якщо походити міськими районами, де збудовані так звані «хрущовки», ще де-не-де можна побачити дуже цікаві таблички з назвою вулиці й переліком мешканців. Це уявлення про нашу громаду, про те, що люди, які живуть в одному будинку, – єдина община», – сказала музейниця.

«Це уявлення про громаду». Музей історії Дніпра шукає таблички, які висіли на будинках 1950-60 роківФото: Суспільне. Дніпро

Вцілілий вказівник, Дніпро, 25 червня 2020 року

Одне з небагатьох місць, де збереглися таблички, – це будинок на вулиці Юрія Савченка, 97. Біля кожного з трьох під’їздів висить вказівник про його мешканців.

Голова житлового будівельного кооперативу будинку Олена Пєрєвєрзєва розповідає, що востаннє перефарбовували таблички і змінювали імена власників квартир наприкінці 20 століття. Про їхню історичну цінність, говорить, не задумувалась, просто зберігають їх.

«Таблички ще висять, а мешканці… Більшість з них або змінили квартиру або, на жаль, померли, бо це життя. Але, може, дійдуть у цьому році руки та перефарбуємо.», – зазначила голова будкооперативу.

Музейниця Світлана Павленко каже, що часто такі таблички слугують людям як дошка для оголошень, це, говорить, можна прирівняти до вандалізму.

«Це уявлення про громаду». Музей історії Дніпра шукає таблички, які висіли на будинках 1950-60 роківСуспільне. Дніпро

Табличка, зіпсована вандалами, Дніпро, 25 червня 2020 року

«Сумний варіант використання таблички як площі для оголошень, на жаль, якщо вони й збереглися, то в такому вигляді. Ми маємо надію, що люди згадають, що це їхня історична пам’ять», – зауважила дослідниця.

«Це уявлення про громаду». Музей історії Дніпра шукає таблички, які висіли на будинках 1950-60 роківФото: Суспільне. Дніпро

Будинок на вулиці Савченка, де вціліли фасадні таблички, Дніпро, 25 червня 2020 року

Окрім табличок, Музей історії Дніпра шукає й інші експонати, зокрема, документи 70-80 років, старі книги, меблі, квитки, касові апарати – усе, що розкаже про життя містян у різні історичні епохи.

Музей для відвідувачів планують відкрити у вересні.

Авторка – Юлія Безбородько

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди