Жителі Підгородного, що на Дніпропетровщині, вийшли на протест проти розкопок кургану. Кажуть: за легендами, там похований Матвій Белюх – отаман Запорозького війська. Утім, археологи відповідають: справжня могила Белюха в іншому місці, а на розкопки мають дозволи.
Репортаж Суспільного.
Лариса Омельченко – директорка історико-краєзнавчого музею у Підгородному. На курган, де, за легендою, похований отаман Запорізького війська Матвій Белюх, приходила регулярно. Аж поки 23 березня не побачила, що поховання розкопують.
"Сюди їздили велосипедисти, їздили на маршрутках, на автобусах, наші підгороднянські екскурсоводи", – каже вона.
Чому місцеві проти
Жителі Підгородного забили на сполох. Стали дізнаватися в археологів про дозвільні документи, каже місцева мешканка Галина Кузьменко.
"Ця ж робота кимось фінансується? У нас зараз війна, нам не спонсорують ніякі заходи, а тут такі роботи, вони дуже дорого коштують", – говорить Галина.

Дозвільні документи археологи все ж надали. Утім, і з запізненням, розповідають у Підгородненській міськраді.
"Нам на 23 березня показали тільки кваліфікаційний сертифікат, коли ми підняли у міськраді усю базу, виявилося, що дозволу від Міністерства культури не було. 27 березня до нас надійшли документи від Міністерства культури, від людей, які проводять ці дослідницькі роботи", – зазначила співробітниця відділу культури Підгородненської міської ради Оксана Казкова.
Що кажуть археологи
Самі археологи говорять: роботи розпочали саме 27 березня, а до того лише розчищали майданчик.Та й сам курган не є могилою отамана Белюха, певен начальник дослідницької експедиції Дмитро Тесленко.
"Ми зібрали фото 80-90-х років, коли на цьому кургані була громадська вбиральня, видні сміттєві ями, ми почали цей курган розкопувати як рятівні археологічні дослідження, а зараз видно, що це аварійні дослідження, весь насип, вся товща насипу побита сміттєвими ямами. Справжня Белюхова могила далі, у районі забудови дачного селища. цей курган, можливо, належить до скіфської доби", – говорить археолог.

За законом, кажуть у центрі охорони історико-культурних цінностей, якщо поряд з курганом починається будівництво, то поховання потрібно дослідити.
"Ці роботи виконуються за замовленням приватного підприємця, який планує території колишнього піонертабору освоювати", – сказала директорка обласного центру охорони історико-культурних цінностей Ліді Голубчик.
Після розкопок і досліджень поховання історики передадуть останки тіл в музей. Міськрада ж Підгородного планує домагатися припинення археологічних робіт.
Читайте також
Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро