"З 7-ї ранку мої колеги отримували смс з проханням дистанційно надіслати рецепт" — сімейна лікарка

"З 7-ї ранку мої колеги отримували смс з проханням дистанційно надіслати рецепт" — сімейна лікарка

Ліки за електронним рецептом
Фото: Суспільне

1 квітня вже з 7-ї ранку сімейні лікарі отримували смс та повідомлення в інші месенджери з проханням дистанційно надіслати рецепт. Про це в ефірі телемарафону “Єдині новини” розповіла сімейна лікарка, докторка медичних наук Ірина Волошина. Пацієнти буквально починають диктувати лікарям і казати, що робити, додала вона.

Лікарка закликала пацієнтів, які мають хронічні хвороби, не затягувати виписку рецепту на останній день. За її словами, як правило, люди з діабетом, астмою, гіпертонічною хворобою лікуються постійно. І препаратів може бути виписано 90 пігулок або більше — тобто на тривалий період.

“Тобто прийти за два тижні, десять днів — наш електронний запис дозволяє це робити. Коли ви постійно спостерігаєтеся в одного й того ж самого лікаря, він вас знає, то якраз виписка дистанційно також може мати місце. І вам можуть без особистого візиту, навіть, якщо у вас все стабільно, виписати рецепт, зв’язавшись, наприклад, відеозв’язком. Тому жодної паніки не має бути, просто трошки про себе потрібно подумати”, — пояснила Волошина.

Вона розповіла, що вже за місяць виписувала рецепти — вони вносяться в систему — і  попереджала всіх пацієнтів взяти роздруковані рецепти і мати їх у себе, якщо не встигнете купити ліки.

“Наша медично-інформаційна система дозволяє оформляти рецепти правильно, згідно вимогам фармакології, тобто латиною. Коли ми виписуємо рецепт, ми, як правило, пишемо тільки діючу речовину, і це запобігає корупції. Коли є кілька варіантів, а певний лікар схильний виписувати лише конкретний препарат”, — зазначила лікарка.

Тож в аптеці, за її словами, пацієнту можуть запропонувати кілька варіантів за різною ціною, але речовина буде одна й та сама.

Волошина пояснила, що зараз можна користуватися і паперовими рецептам. Це більше до пацієнта питання, в якому вигляді йому краще мати рецепт.

“Електронний — вся ця інформація зафіксована в електронній медичній системі. А в якому вигляді ви вже його матимете, то інше питання. І електронний рецепт може виписати не тільки сімейний лікар, а будь-який, який має право вести медичну діяльність. Якщо ви прийшли, наприклад, до кардіолога, то він має виписати всі рецепти ліків, які призначає”, — розповіла сімейна лікарка.

Що відомо про електронні рецепти на ліки

Із 1 квітня кількість рецептурних лікарських засобів не змінюється, а для українських пацієнтів з’являється додатковий сервіс — електронний рецепт, пояснив міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко.

Міністр зазначив, що дотепер за електронним рецептом можна було отримати тільки препарати, які були у програмі "Доступні ліки".

"1 квітня минулого року ми запровадили можливість отримувати антибіотики за е-рецептами. З 1 листопада минулого року додалися наркотичні лікарські засоби. Зараз з 1 квітня 2023 року за електронним рецептом можна купити всі рецептурні лікарські засоби", — сказав Ляшко.

У МОЗ зазначили, що рецептурними є близько 60% зареєстрованих в Україні лікарських засобів, саме на них потрібен рецепт лікаря. Решту ліків, які не потребують обовʼязкового призначення лікарем, можна, як і раніше, придбати в аптеці без спеціального рецепта.

"МОЗ не розширює перелік рецептурних ліків та не робить всі лікарські засоби рецептурними. Тобто всі ті ліки, що й раніше підлягали відпуску за рецептом лікаря, з квітня можна буде отримати, скориставшись електронним рецептом", — йдеться у повідомленні.

Які ліки є рецептурними

Рецептурні ліки – лікарські засоби, які підлягають відпуску виключно за призначенням лікаря та призначаються на спеціальних рецептурних бланках.

Цей перелік може включати зокрема:

  • антибіотики;
  • протисудомні засоби;
  • гормональні препарати (у тому числі й протизаплідні);
  • препарати для лікування артеріального тиску, серцевих хвороб;
  • дякі антигельмінтні препарати;
  • деякі антигістамінні засоби;
  • кроворозріджувальнічі препарати;
  • антидепресанти, нейролептики та релаксанти;
  • стероїдні лікарські засоби;
  • деякі ліки проти болю, кашлю, заспокійливі.

Читайте також

З квітня рецептурні ліки продаватимуть за е-рецептами. Список препаратів

Сімейний лікар: "Рецептурні препарати і раніше повинні були завжди відпускатися тільки за рецептами"

Вибір редакції

На початок