Ліки за рецептами: у МОЗ пояснили, що змінюється з 1 квітня

Ліки за рецептами: у МОЗ пояснили, що змінюється з 1 квітня

Важливо
аптека, ліки
Аптека. Ілюстративне фото: УНІАН

Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко заявив, що з 1 квітня кількість рецептурних лікарських засобів не змінюється, а для українських пацієнтів з’являється додатковий сервіс — електронний рецепт. Про це він сказав в етері телемарафону "Єдині Новини".

Міністр зазначив, що дотепер за електронним рецептом можна було отримати тільки препарати, які були у програмі "Доступні ліки".

"1 квітня минулого року ми запровадили можливість отримувати антибіотики за е-рецептами. З 1 листопада минулого року додалися наркотичні лікарські засоби. Зараз з 1 квітня 2023 року за електронним рецептом можна купити всі рецептурні лікарські засоби", — сказав Ляшко.

Глава МОЗ Віктор Ляшко
Міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко. Фото: УНІАН

За його словами, МОЗ не змінює співвідношення щодо кількості рецептурних лікарських засобів. Виробник, який проходить реєстрацію, в інструкції прописує, а міністерство перевіряємо за чинним законодавством і зазначає, це рецептурний чи безрецептурний препарат.

"Рецептурний призначається лікарем, прописується тривалість, доза його вживання. В них є як користь, так можуть бути і негативні наслідки, вживання повинен контролювати винятково лікар. Рецепт — це ще й відповідальність того, хто виписує, і той, хто вживає. Додатковий соціальний діалог між лікарем і пацієнтом", — сказав Ляшко.

Міністр наголосив, що рецептурні препарати мають продаватися і вживатися за рецептом лікаря, але водночас в Україні діє воєнний стан і з 5 травня 2022 року МОЗ дозволило продаж рецептурних ліків без рецепта в разі належного обґрунтування.

"Ми маємо прифронтові території, де ускладнений доступ до меддопомоги. Але з 1 квітня ми просто запроваджуємо додатковий сервіс, який дозволяє спростити можливість отримання рецептурного препарату. Якщо людина тривалий час вживає рецептурний препарат, їй не потрібно весь час ходити до лікаря, вона може в дистанційній формі отримати рецепт на цей препарат і погасити його найближчій до місця проживання аптеці", — сказав він.

За словами Ляшка МОЗ вирішує два питання: доступність та якість і паралельно бореться за безоплатність, розширюючи програму “Доступні ліки” і рекомендує цікавитися у свого лікаря, чи певна група препаратів увійшла до цієї програми.

"Це держава відшкодовує вартість лікарські засоби аптеці. А для людини за рецептом цей препарат видається безкоштовно. Майже всі аптеки підключені до електронної системи охорони здоров'я", — сказав він.

У МОЗ зазначили, що рецептурними є близько 60% зареєстрованих в Україні лікарських засобів, саме на них потрібен рецепт лікаря. Решту ліків, які не потребують обовʼязкового призначення лікарем, можна, як і раніше, придбати в аптеці без спеціального рецепта.

"МОЗ не розширює перелік рецептурних ліків та не робить всі лікарські засоби рецептурними. Тобто всі ті ліки, що й раніше підлягали відпуску за рецептом лікаря, з квітня можна буде отримати, скориставшись електронним рецептом", — йдеться у повідомленні.

Які ліки є рецептурними

Рецептурні ліки – лікарські засоби, які підлягають відпуску виключно за призначенням лікаря та призначаються на спеціальних рецептурних бланках.

аптека, ліки
Ліки в аптеці. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Цей перелік може включати зокрема:

  • антибіотики;
  • протисудомні засоби;
  • гормональні препарати (у тому числі й протизаплідні);
  • препарати для лікування артеріального тиску, серцевих хвороб;
  • дякі антигельмінтні препарати;
  • деякі антигістамінні засоби;
  • кроворозріджувальнічі препарати;
  • антидепресанти, нейролептики та релаксанти;
  • стероїдні лікарські засоби;
  • деякі ліки проти болю, кашлю, заспокійливі.

Голова Комітету ВР з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький розповів про найпоширеніші міфи щодо е-рецепта і спростував їх.

Михайло Радуцький
Михайло Радуцький. Фото: УНІАН

Міф №1: на всі ліки буде потрібен Е-рецепт

Зміни стосуються лише рецептурних ліків. Вони складають приблизно 60% від загальної кількості зареєстрованих в Україні медичних препаратів. До них зокрема входять: антибіотики, протисудомні засоби, гормональні препарати (у тому числі й протизаплідні), препарати для лікування артеріального тиску, серцевих хвороб, деякі антигельмінтні препарати, деякі антигістамінні засоби, кроворозріджувальні препарати, антидепресанти, нейролептики та релаксанти, стероїдні лікарські засоби, деякі ліки проти болю, кашлю, заспокійливі.

Крім того, впровадження електронного рецепта – це одна із євроінтеграційних вимог.

Міф №2: рецептурні ліки будуть відпускатися виключно за Е-рецептом

На час воєнного стану ліки можна придбати як за паперовим, так і е-рецептом.

Міф №3: якщо у закладі немає світла, то не зможу отримати рецепт на ліки

За відсутності світла лікар випише пацієнту паперовий рецепт.

Міф №4: під час війни зміни не на часі

Рецептурні ліки завжди відпускалися за призначенням лікаря. З квітня додається лише новий, більш зручний електронний інструмент – Е-рецепт. На період дії воєнного стану буде діяти виняток на придбання рецептурних ліків в аптеках, які перебувають в місцях, де ведуться активні бойові дії. Такі аптеки в разі потреби можуть відпускати рецептурні ліки, за винятком наркотичних препаратів, сильнодійних та отруйних речовин без рецепта лікаря.

Міф №5: волонтери не зможуть закуплять ліки для потреб воєнного часу

Волонтери, благодійники, підрозділи ЗСУ та військові адміністрації зможуть закуповувати рецептурні ліки для потреб воєнного часу гуртом безпосередньо у дистриб’юторів і для цього не потрібен рецепт.

Міфи про е-рецепт, МОЗ
Міфи про е-рецепт. Інфографіка: Верховна рада

Міф №6: запис до лікаря можливий на декілька днів наперед, тому неможливо буде отримати ліки вчасно

При погіршенні самопочуття потрібно обов’язково звернутися до лікаря. У разі екстрених ситуацій також пацієнт може викликати бригаду швидкої медичної допомоги. Наприклад, пацієнтам із хронічними захворюваннями не потрібно кожного разу йти на прийом до лікаря. Повторні рецепти на ліки пацієнт може отримати дистанційно.

Міф №7%: вимушені переселенці не зможуть отримати ліки, адже не мають доступу до свого сімейного лікаря

Під час воєнного стану отримати Е-рецепт можна без декларації із сімейним лікарем. Також пацієнт може звернутися до будь-якого лікаря за місцем перебування.

Міф №8: сімейні лікарі почнуть призначати лише дорогі ліки

Е-рецепт містить лише активну речовину. Пацієнт сам приймає рішення щодо того, який купити препарати відповідно до наявності коштів. Ні лікар, ні фармацевт не мають впливати на вибір.

Міф №9: з квітня буде неможливим придбати ліки проти тиску, знеболювальні, для лікування серцево-судинних захворювань, зокрема "корвалол"

"Корвалол" відпускається без рецепта, тому він залишається доступним у кожній аптеці без призначення лікаря. А на ті ліки, які підлягають відпуску за рецептом лікаря (це можна перевірити в інструкції до препарату), дійсно потрібен або електронний, або паперовий рецепт. Але це не нова норма, рецептурні ліки й раніше відпускалися за рішенням лікаря.

Міф №10: у звичайній аптеці не можна буде купити ліки для тварин

Насправді додаткових змін щодо відпуску ліків для тварин не запроваджується. Як і раніше, лікарські засоби для тварин можна придбати в аптеці за ветеринарним паперовим рецептом.

Що відомо про впровадження е-рецептів

З 1 серпня 2022 року МОЗ почало впроваджувати електронний рецепт на антибіотики. Така можливість є доступною в закладах, які підключені до електронної системи охорони здоровʼя (ЕСОЗ).

З 1 листопада в Україні запровадили електронний рецепт на ліки, що містять наркотичні засоби та психотропні речовини. Такий рецепт дійсний 10 діб.

Читайте також

З квітня рецептурні ліки продаватимуть за е-рецептами. Список препаратів

Вибір редакції

На початок