Рецептурні ліки з квітня — за електронним рецептом. Як це працюватиме на Кіровоградщині

Рецептурні ліки з квітня — за електронним рецептом. Як це працюватиме на Кіровоградщині

Рецептурні ліки з квітня — за електронним рецептом. Як це працюватиме на Кіровоградщині
Ілюстративне фото: Суспільне Кропивницький

З 1 квітня рецептурні ліки можна буде придбати за електронним рецептом. Про це під час пресконференції розповів директор департаменту охорони здоров'я Кіровоградської обласної військової адміністрації Олег Рибальченко.

Зі слів Олега Рибальченка, це рішення буде впроваджуватися поступово. До кінця воєнного стану лікарі використовуватимуть як паперові рецептурні бланки, так і електронні. Пацієнт сам обиратиме форму за якою йому буде зручно придбати ліки в аптеці.

"Пацієнт не лише зможе отримати ліки контрольовано, прозоро і зручно, але й убезпечить своє здоров’я від негативних наслідків неправильного чи самовільного вживання рецептурних препаратів, — говорить Олег Рибальченко. — Електронний рецепт поширюється на всі медикаменти, що містяться в державному реєстрі та підлягають відпуску за рецептом лікаря".

На пільговий рецепт, який відпускається за кошти місцевих бюджетів чи інших програм, а також ліки, які виготовляються в аптеці за рецептом лікаря, як і раніше продовжуватиме діяти паперовий рецепт.

Як отримати електронний рецепт

Щоб отримати електронний рецепт необхідно звернутися до лікаря – особисто або дистанційно. Виписати електронний рецепт може лікар будь-якої спеціальності, державної чи комунальної, або приватної форми власності, в тому числі лікар-ФОП. Для цього закладу не потрібно мати договір із Національною службою здоров'я України. Єдина умова – лікар має бути зареєстрований в електронній системі охорони здоров'я.

Електронний рецепт можна буде отримати незалежно від наявності декларації із сімейним лікарем, але пацієнт має бути зареєстрований в електронній системі охорони здоров'я.

"Якщо тривалий час пацієнт приймає ліки за рецептом від вузького фахівця, то в подальшому він зможе отримувати ці самі медикаменти від сімейного лікаря. Таким чином рецепт буде доступний в смартфоні пацієнта і не буде потреби щоразу відвідувати лікаря. З усіх пацієнтів, які записані в електронній системі охорони здоров’я – 95% мають смартфони чи телефони. Решта 5% – отримують паперовий рецепт".

Під час огляду лікар за потреби реєструє пацієнта в електронній системі охорони здоров'я, сформує електронне призначення вказавши діючу речовину, дозування, час прийому ліків. Разом з випискою рецепту пацієнт отримує його номер, унікальний код підтвердження, який він має повідомити фармацевту в аптеці для отримання ліків.

"На сьогоднішній день в Кіровоградській області маємо 276 закладів, де лікарі загальної практики сімейної медицини можуть виписувати електронні рецепти. Така ж сама кількість аптек, які мають договори з НСЗУ і можуть погасити електронні рецепти. У серпні 2022 року було запущено електронні рецепти на антибіотики, з листопада 2022 року електронний рецепт поширився на наркотичні психотропні ліки. Відповідно для наших лікарів та пацієнтів, які звертаються, це не новина. З квітня цього року лише додається новий цифровий інструмент – електронний рецепт".

Стаціонари не можуть використовувати електронні рецепти, тому що мають інший формат. На сьогоднішній день, ті пакети, за якими контрактує НСЗУ, покривають потреби стаціонарних лікувальних закладів відповідно до протоколу лікування. Лікарня зобов'язана придбати ці ліки за власні кошти і забезпечити ними пацієнта безкоштовно.

Зі слів Олега Рибальченка, термін дії кожного рецепту – місяць, окрім ліків, які можуть призначатися хронічно хворим. Тоді термін дії їх може продовжуватися і окремо вказуватися у цьому рецепті.

Програма електронних рецептів працює в Україні з 2019 року

Програма електронних рецептів працює в Україні з 2019 року. Туди також входить програма "Доступні ліки".

"З 2019 року НЗСУ погасила за "Доступні ліки" для жителів Кіроворадщини майже на 84 мільйони гривень. За 2022 рік видали – 29 мільйонів гривень. За перший квартал цього року – 2,9 мільйонів гривень. За початку існування програми жителям області загалом виписали понад 1,5 мільйони рецептів. За початок цього кварталу ліки отримали 103 тисячі нових пацієнтів".

За даними начальниці державної служби з лікарських засобів області Лілії Панфілової, в регіоні працюють 516 аптек та аптечних закладів. Майже 90% з них підключені до електронної системи. "10% – це ті, що мають проблеми з інтернетом, наприклад таке буває у селах".

Читайте також

Повідомляйте про події з життя вашого міста чи селища у Кіровоградській області за цим посиланням
Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері, Телеграм, Інстаграм та Ютуб

Вибір редакції

На початок