До десятка беріз у Рівному на вулиці Карнаухова прикріпили пластикові тари, щоб зібрати сік. Кандидат біологічних наук Віталій Володимирець розповів Суспільному, чому займатись цим у містах небезпечно як для людини, так і для дерева, а в Муніципальній варті повідомили, який штраф передбачений за такі дії.
Біолог Віталій Володимирець розповідає: одне з дерев, до якого прикріпили пластикову тару, хворе, а сік з нього непридатний для споживання, як і з решти берез, що ростуть на вулиці Карнаухова.

"Взагалі, у місті небажано збирати сік, особливо біля інтенсивних автотранспортних шляхів, оскільки йде викид вихлопних газів. Це все осідає на поверхні ґрунту, потім розчиняється, йде у ґрунтові води, ці ґрунтові води надходять із березовим соком, далі рухаються по дереву", — пояснює Віталій Володимирець.

Вихлопні гази автомобілів, які потрапляють до соку, містять отруйні для людського організму речовини, каже біолог і додає: якщо збирати сік неправильно — це може нашкодити деревам.

"Якщо буде недостатня кількість такого соку, це може викликати порушення росту і розвитку пагонів саме у ранньовесняний період. Тому якщо вже збирати цей сік, то з дерев середньовікових, тобто які знаходяться у досить хорошому стані. Зовсім не рекомендується збирати сік із молодих, ну і зі старих, звичайно, також", — каже науковець.

Велика кількість отворів у дереві загрожує його всиханню. Особливо це небезпечно, якщо зима була малосніжною і коріння берези не поглинуло достатню кількість вологи, пояснює біолог.
"Через ці отвори можуть проникати різні мікроорганізми, які надалі можуть викликати різні захворювання дерев. Для середньовікових дерев, десь діаметром 30 сантиметрів, рекомендується робити лише один отвір. Після того, як цей жолобок виймається, чи трубочка, потрібно дірочку замазати садовим варом і дерев'яним кілочком її затулити", — додає Віталій Володимирець.
Заготівля березового соку в парках, скверах та інших зелених зонах є порушенням одного з пунктів "Правил утримання зелених насаджень в населених пунктах", що передбачає штраф від 850 до 1 700 грн. Водночас у Муніципальній варті пояснили: збір соку заборонений документом про правила благоустрою міста Рівного.
"Збирати березовий, кленовий сік, а також смолу хвойних рослин, шляхом свердління отворів або зарубки — заборонено. Штраф за вказане порушення передбачений статтею 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення і становить від 340 гривень", — пояснює старша інспекторка зв'язків із громадськістю Муніципальної варти Світлана Стасюк.
Читайте також
- Визнав Московську патріархію, але правив українською. Історик з Рівного видав книгу про митрополита Громадського
- Як і де вирощують квіти для рівненських клумб та що садитимуть у 2023-му
- Вивіски, кондиціонери, дашки: як хочуть змінити будинок у центрі Рівного
- Кріоконсервація біоматеріалів військових: як це працює в Україні і що хочуть вдосконалити
- "Ми бачимо ваші звернення": у мерії Рівного назвали причину, чому руйнується нова бруківка
Читайте і дивіться Суспільне Рівне на платформах: