Китайські компанії продали Росії дронів на понад $12 млн — NYT

Китайські компанії продали Росії дронів на понад $12 млн — NYT

ЗМІ
Китайський дрон
Китатйський дрон. Ілюстративне фото: Getty Images

Майже 70 китайських експортерів продали безпілотники Росії 26 різних марок після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Йдеться про постачання до Росії дронів і запчастин до них на суму понад 12 мільйонів доларів.

Про це пише The New York Times із посиланням на офіційні дані російської митниці, отримані від однієї з компаній-імпортерів.

Видання пише, що китайські компанії, які постачають безпілотники в Росію, для обходу санкцій використовують ланцюги компаній-посередників, які можуть містити понад десяток фірм.

"Офіційні продажі, ймовірно, є лише частиною ширшого потоку технологій, які продаються неофіційними каналами й іншими дружніми Росії країнами, такими як Казахстан, Пакистан і Білорусь", — йдеться у статті.

До Росії стабільно поставляються сотні безпілотників різноманітних моделей, які, як наголошує видання, одразу ж вирушають до зони бойових дій в Україні.

Особливу проблему для уряду США, який пообіцяв боротися з компаніями, які попри санкції продають "критичні технології" в Росію, становить компанія DJI, один із найбільших китайських виробників дронів. Продаж безпілотників цієї компанії в Росію триває, хоча в DJI заявили, що призупинили постачання як до Росії, так і в Україну ще у квітні 2022 року.

Компанія є об’єктом експортного контролю США. До того ж у 2020 році міністерство торгівлі США додало DJI до чорного списку, який забороняє американським фірмам продавати їй технології без спеціального дозволу.

Цей захід, як зазначає видання, мало вплинув на домінування DJI у галузі, але за даними російської митниці, продукція компанії склала майже половину постачання китайських дронів до РФ. Частина була продана DJI безпосередньо через iFlight Technology, дочірню компанію DJI.

Другою за обсягом продажів БПЛА у Росію стала фірма Autel, китайський виробник дронів з дочірніми компаніями у США, Німеччині та Італії. За рік повномасштабного вторгнення експортери продали дрони Autel майже на два мільйони доларів, причому останню партію було відвантажено у лютому 2023 року.

Представники DJI та Autel заперечують факти прямого продажу своєї продукції Росії.

"Як і будь-яка компанія з виробництва побутової електроніки, продукція якої продається в багатьох магазинах, ми не можемо впливати на те, як використовуються всі наші товари, як тільки вони виходять з-під нашого контролю", – заявив представник компанії DJI.

"Найкращим виходом із ситуації стане прирівнювання китайських дронів до товарів подвійного призначення", — вважають експерти, з якими поспілкувалось видання.

Китай і війна Росії проти України

Китай не засудив Росію за повномасштабне вторгнення в Україну.

Китайська влада обережно коментує війну: з одного боку, вони не підтримали Росію, коли ООН голосувала за резолюцію із засудженням вторгнення РФ в Україну, але з іншого — не стали виступати проти вторгнення. Також Китай неодноразово закликав влади України і РФ до мирного врегулювання конфлікту.

На річницю вторгнення РФ в Україну 24 лютого у Китаї оприлюднили "мирний план" щодо війни в Україні. КНР закликає поважати суверенітет всіх країн, відмовитися від “менталітету холодної війни”, припинити воєнні дії та сісти за стіл переговорів. Також там виступили за припинення "односторонніх санкцій". Всього до китайського мирного плану увійшли 12 пунктів.

25 лютого CNN із посиланням на джерела, пов’язані з американською розвідкою повідомив, що Китай розглядає можливість відправлення зброї до Росії для використання у війні проти України.

Читайте також

Путін і Сі Цзіньпін підписали дві спільні заяви. Про що йдеться

Столтенберг про війну в Україні, Путіна і Китай, угоду НАТО - РФ: підсумки діяльності Альянсу за рік

Сі Цзіньпін не захоче постачати зброю РФ — радник Залужного

Вибір редакції

На початок