Росія скликає Радбез ООН щодо вивезення українських дітей і заявляє, що може повернути їх

Росія скликає Радбез ООН щодо вивезення українських дітей і заявляє, що може повернути їх

Важливо
Небензя
Посол Росії в ООН Василь Небензя виступає під час засідання Ради Безпеки 23 серпня 2022 р. Фото: АР

Росія планує провести неформальне засідання Ради Безпеки ООН на початку квітня щодо депортації українських дітей, через що Міжнародний кримінальний суд в Гаазі видав ордер на арешт президента РФ Володимира Путіна.

Про це повідомляє АР. Зазначається, що посол Росії в ООН Василь Небензя заявив, що РФ запланувала засідання РБ ООН "задовго до п’ятничного рішення МКС" про ордер на арешт Путіна.

Водночас як пише "Радіо Свобода", Небензя заявив, що, вивозячи дітей з території України, російська влада хотіла "уберегти їх від небезпеки, яку можуть нести військові дії", і що вони нібито готові повернути їх до України, коли умови будуть безпечними.

"Звичайно, чому ні", — відповів Небензя на запитання, чи поверне Росія дітей. За словами Небензі, Росія хоче провести неформальне засідання Ради безпеки ООН на початку квітня, де має намір продемонструвати, що "питання про дітей, "насильно відправлених до Росії", повністю роздуте".

Читайте також: Хлопця депортували до РФ. Підліток з окупованого Лисичанська звернувся до поліції Луганщини

Ордер на арешт Путіна за вивезення дітей

17 березня 2023 року Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт президента РФ Путіна та російської уповноваженої з прав дітей Марії Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації та переміщенні українських дітей. Якщо вони виїдуть за територію Росії в країни, які є учасниками МКС та ратифікували Римський статут, їх повинні заарештувати та передати до суду, повідомив генпрокурор України Костін.

Речниця російського МЗС Захарова заявила, що ордер МКС на арешт Путіна «не матиме для Росії жодного значення», адже країна не є учасницею Римського статуту та не зобов'язана дотримуватися рішень МКС.

Поки Путіна та Львову-Бєлову не арештують, МКС не може проводити судові засідання, повідомив Суспільному речник суду Фаді Ель Абдалла. За його словами, Україна може вимагати їхнього арешту на території 123 країн, які визнають рішення МКС. Розслідування триває за запитом та матеріалами України.

МКС може притягти вище керівництво Росії до відповідальності за три види порушень міжнародного права: воєнні злочини, злочини проти людяності та геноцид. Депортація дітей, щодо якої видали ордер на арешт Путіна, підпадає під перший пункт.

Водночас МКС не може засудити за злочин агресії — факт нападу Росії на Україну. Оскільки ані Україна, ані Росія не ратифікували основоположний документ суду — Римський статут. Аби засудити РФ та Путіна за факт нападу, потрібно створити спеціальний трибунал.

Україна працює над створенням спеціального трибуналу для покарання керівництва РФ за злочини в Україні не тільки з початку повномасштабної війни, а з початку агресії 2014 року.

Читайте також

Перший крок до Гааги. Головні питання про ордер на арешт Путіна і чому це — справді історичне рішення

Україна закликає не допустити головування Росії у Радбезі ООН

На початок