Сі Цзіньпін не дасть Путіну необхідну для війни проти України підтримку — ISW

Сі Цзіньпін не дасть Путіну необхідну для війни проти України підтримку — ISW

Лідер Китаю Сі Цзіньпін і президент РФ Володимир Путін у Москві 20 березня 2023 року
. Лідер Китаю Сі Цзіньпін розмовляє з президентом РФ Володимиром Путіним у Москві 20 березня 2023 року.Фото: Associated Press

Президент Китаю Сі Цзіньпін під час зустрічі з президентом Росії Володимиром Путіним у Москві 20 березня запропонував більш стримане бачення російсько-китайських відносин, ніж те, якого, ймовірно, прагнув Путін. Про це йдеться в аналітичному звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).

Під час зустрічі 20 березня Сі і Путін підкреслили міцність китайсько-російських відносин, відзначили аналітики. Але в статтях, опублікованих 19 березня напередодні візиту Сі, вони запропонували різні інтерпретації масштабу майбутніх відносин.

Так, Путін опублікував статтю в китайських державних ЗМІ, в якій стверджував, що Росія і Китай будують партнерство для формування багатополярного світового порядку перед обличчям колективного Заходу, який прагне до домінування. А також Сполучених Штатів, які, за словами Путіна, проводять політику подвійного стримування проти Китаю і Росії.

Водночас Сі запропонував менш агресивну загальну мету для російсько-китайських відносин у своїй статті, опублікованій в російському державному виданні "Российская газета". Лідер КНР зазначив, що Росія і Китай загалом прагнуть до багатополярного світового порядку, але не конкретно проти ворожого Заходу. Натомість Сі зосередився на представленні Китаю як життєздатного третього посередника у війні в Україні, чий план переговорів "відображає єдність поглядів світової спільноти на подолання української кризи".

“Путін написав, що Росія вітає готовність Китаю "відігравати конструктивну роль у врегулюванні кризи" у зв'язку з війною в Україні, але Путін, ймовірно, сподівався, що Сі займе таку ж агресивну риторичну лінію щодо Заходу”, — йдеться в аналітичному звіті.

Відмова Сі від відкритого приєднання Китаю до Росії в передбачуваному Путіним геополітичному конфлікті із Заходом є помітним відходом від задекларованого Китаєм "партнерства без обмежень" з Росією, що передувало початку російського вторгнення в Україну. Риторика Сі свідчить, що він не схильний надавати Росії повну економічну і політичну підтримку, необхідну Росії для подолання невдач в Україні.

Як відзначили аналітики, Путін і Сі запропонували дещо схожі бачення посилення китайсько-російського економічного партнерства, і цілком ймовірно, що під час візиту Сі вони підпишуть двосторонні торговельно-економічні угоди. Деякі з цих угод, ймовірно, будуть спрямовані на полегшення схем ухилення від санкцій.

“Сі також, ймовірно, запропонує більш конкретну пропозицію щодо врегулювання війни в Україні шляхом переговорів, хоча залишається незрозумілим, що саме передбачатиме його пропозиція і наскільки сприйнятливою до неї буде реакція Кремля. Перспективи постачання Китаєм військової техніки до Росії також залишаються неясними”, — йдеться в аналітичному звіті.

Що відомо про візит Сі Цзіньпіна до Москви

Голова Китайської Народної Республіки Сі Цзіньпін 20 березня, близько 12:00 за київським часом, прилетів до Москви на зустріч з президентом Росії Володимиром Путіним.

Це перший візит закордонного лідера до Володимира Путіна після того, як Міжнародний кримінальний судвидав ордер на арешт президента Росії, який є підозрюваним у незаконному примусовому переміщенні українських дітей.

Раніше Міністерство закордонних справ Китаю закликало Міжнародний кримінальний суд зайняти "справедливу позицію", коментуючи ордер на арешт Путіна.

Китай і війна Росії проти України

Китай не засудив Росію за повномасштабне вторгнення в Україну.

Китайська влада обережно коментує війну: з одного боку, вони не підтримали Росію, коли ООН голосувала за резолюцію із засудженням вторгнення РФ в Україну, але з іншого — не стали виступати проти вторгнення. Також Китай неодноразово закликав влади України і РФ до мирного врегулювання конфлікту.

На річницю вторгнення РФ в Україну 24 лютого у Китаї оприлюднили "мирний план" щодо війни в Україні. КНР закликає поважати суверенітет всіх країн, відмовитися від “менталітету холодної війни”, припинити воєнні дії та сісти за стіл переговорів. Також там виступили за припинення "односторонніх санкцій". Всього до китайського мирного плану увійшли 12 пунктів.

25 лютого CNN із посиланням на джерела, пов’язані з американською розвідкою повідомив, що Китай розглядає можливість відправлення зброї до Росії для використання у війні проти України.

Читайте також

"Між нашими країнами мають бути тісні взаємини": що Сі Цзіньпін сказав на зустрічі з Путіним

У МЗС України прокоментували візит Сі Цзіньпіна до Москви

У Китаї прокоментували ордер МКС на арешт Путіна

На початок