"Прориви арктичного холоду". В Укргідрометцентрі назвали причини погодних коливань

"Прориви арктичного холоду". В Укргідрометцентрі назвали причини погодних коливань

Ексклюзивно
Весна в Україні
Весна в Україні. Фото: Суспільне Тернопіль

Погодні коливання в Україні триватимуть. Вони пов'язані з процесами, які відбуваються в атмосфері, зокрема у північній півкулі планети. Це, так зване, стратосферне потепління.

Про це Суспільному в ефірі єдиного телемарафону сказала Віра Балабух, завідувачка відділу прикладної метеорології та кліматології Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС.

"Стратосферне потепління і створює ці величезні гойдалки, які ми можемо бачити не лише в Україні, але й в багатьох країнах в усій північній півкулі. Цей потужний струменевий потік, який весь час стримував арктичний холод в районі полюса, на жаль, завдяки цьому стратосферному потеплінню, починає поступово руйнуватися. Тому ми бачимо такі прориви арктичного холоду", — каже віра Балабух.

Якщо в Україні спостерігаються перепади температури 5-7-10 градусів від однієї доби до іншої, то в інших країнах температура опускається значно нижче.

За словами експертки для березня характерна нестійка погода, а процеси поступово перебудовуються із зимових на літні. Але в цьому році вони посилилися саме завдяки стратосферному потеплінню.

"Відіграють роль ще й інші процеси — Ель-Ніньйо та Ла-НіньяЕль-Ніньйо і Ла-Нінья — найбільш яскраво виражені прояви міжрічної мінливості клімату в глобальному масштабі. Ці явища являють собою великомасштабні зміни океанських температур, опадів, атмосферної циркуляції, вертикальних рухів повітря над тропічною частиною Тихого океану. — явища, які спостерігається в Тихому океані, в тропіках. Потужні процеси в океані, які впливають на атмосферу. Фаза Ла-Нінья закінчується. Ель-Ніньйо, яке впливатиме на погоду наступного року, особливо на зиму, вступить в силу на початку літа", — каже Балабух.

Це фаза, коли одне явище закінчилось, а інше ще не почалося, і на нього накладається стратосферне потепління.

"Вона і призводить до дуже потужних коливань в атмосфері. Йде чергування теплої й холодної погоди, що супроводжується дуже потужним вітром", — зауважила експертка.

Загальний прогноз погоди на березень

У березні 2023 року середня температура повітря в Україні прогнозується в межах від +2 до +7°C, що на 2°C вище за норму.

За прогнозом синоптиків, місячна кількість опадів очікується 27-44 мм, на Закарпатті, в Карпатах та Кримських горах 49-98 мм. Така кількість опадів відповідає нормі, лише у східних областях дощів буде менше за норму.

Дані багаторічних спостережень свідчать, що середня місячна температура повітря у березні складає 0...+6°C, на високогір'ї Карпат -3°C.

В "Укргідрометцентрі" зазначили, що абсолютний мінімум температури становить -20...-37°C морозу, на Закарпатті та у південній частині -10...-27°C; абсолютний максимум — +19...+29°C, в Карпатах +14...+15°C.

Середня місячна кількість опадів складає 26-51 мм, на Закарпатті та в гірських районах місцями 56-106 мм, на високогір'ї Карпат до 135 мм.

Кліматичні зміни в Україні

Кліматичні зміни в Україні стали помітнішими протягом останніх 10 років. При цьому міняються й межі пір року – весна настає пізніше та має низьку середньодобову температуру, осінь також запізнюється, а протягом першого місяця зими снігу зазвичай немає.

В Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів повідомляли, що Україна переходить до зони надвисоких температур і погодних катаклізмів через кліматичні зміни, що загрожує опустелюванням значних територій вже у найближчі 30-40 років.

Читайте також

Весна 2023. В Укргідрометцентрі розповіли, яку погоду варто чекати

Весна в Україні буде теплішою за кліматичну норму — "Укргідрометцентр"

Глобальне потепління: Європа за 30 років нагрілася більше за інші континенти

На початок