9 березня російські війська здійснили найбільший ракетний удар по Україні у 2023 році, але ця атака, ймовірно, слугувала лише цілям російської державної пропаганди. Про це йдеться в аналітичному звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).
“Міністерство оборони Росії заявило, що російські сили завдали "високоточних ракетних ударів з повітря, моря та наземного базування великої дальності" по об'єктах української військової інфраструктури, військово-промислового комплексу та енергетичної інфраструктури, що підтримують українських військових, у відповідь на ймовірне вторгнення в Брянську область 2 березня”, — йдеться в аналітичному звіті.
В ISW відзначили, що українські посадовці, російські провоєнні блогери та кадри з соціальних мереж вказують на те, що російські війська в переважній більшості були націлені на енергетичну інфраструктуру по всій Україні.
ISW продовжує вважати, що ці ракетні удари не підірвуть волю України і не покращать позиції Росії на фронті.
“Кремль, ймовірно, навмисно запустив ракети, які українська ППО не може перехопити, щоб досягти результату в російському інформаційному просторі, незважаючи на скорочення поставок таких ракет”, — наголошують аналітики.
Президент Росії Володимир Путін, ймовірно, використовував ці дефіцитні ракети, щоб заспокоїти російські провоєнні та ультранаціоналістичні спільноти, які в переважній більшості закликали його до відплати за інцидент у Брянській області 2 березня, йдеться в аналітичному звіті.
Російські блогери та пропагандисти також критикували російську ракетну кампанію за те, що вона не змогла змусити Україну "замерзнути" на зиму наприкінці лютого та на початку березня.
Путін, ймовірно, намагався компенсувати ці наративи ще однією ракетною атакою, подібною до тих, які Росія провела восени 2022 року, використовуючи сучасні ракети, щоб гарантувати певну шкоду в Україні.
“Російські провоєнні блогери в переважній більшості не підтримали сьогоднішні (9 березня — ред.) удари, однак зазначили, що Кремлю необхідно докорінно змінити свій підхід до націлювання, враховуючи, що Україна адаптувалася до усталеної схеми атак проти своєї енергетичної інфраструктури”, — зазначили аналітики.
Що відомо про ракетний обстріл 9 березня
У ніч на 9 березня та зранку російські війська здійснили масований обстріл території України за допомогою ракет та дронів. Звуки вибухів пролунали у Києві, Дніпрі, Одесі, Харкові, Хмельницькому, на Вінниччині, Львівщині та в інших регіонах. По всій країні була оголошена повітряна тривога.
Унаслідок атаки є загиблі, зафіксовані влучання в об’єкти інфраструктури. У низці регіонів застосували екстрені відключення електрики. "Енергоатом" заявив про повне знеструмлення окупованої Запорізької АЕС та загрозу радіаційної аварії.
У Повітряних силах заявили про знищення 34 крилатих ракет та 4 дронів. Загалом росіяни випустили 81 ракету різного базування.
В "Укренерго" повідомили про пошкодження об’єктів енергетичної інфраструктури, тому обмеження застосували у Житомирській, Харківській та Одеські областях. Через обстріли "Укрзалізниця" попередила про затримку низки залізничних рейсів.
Що сталось у Брянській області РФ
ФСБ Росії 2 березня заявила, що у прикордонному Климовському районі Брянської області ефесбешники і сили Міноборони Росії "проводять заходи зі знищення озброєних українських націоналістів, які порушили державний кордон". Ввечері у ФСБ РФ повідомили, що так званих “українських націоналістів, які вчинили вилазку в Брянську область”, видавили на територію України і завдали по них масованого артилерійського удару.
Тим часом у "Російському добровольчому корпусі" заявили, що це бійці РДК увійшли на територію Брянської області, а інформація про "українські ДРГ", які вбили дітей і взяли заручників — брехня кремлівських пропагандистів. Представники РДК заявили, що вони зайшли в село Сушани та Любечане, з метою звільнення РФ від диктатури Кремля та закликали приєднуватися інших росіян до цього.
"Прийшов час звичайним громадянам Росії зрозуміти, що вони не раби. Піднімайте бунт, бийтесь", — зазначив представник РДК.
На відео РДК — Олександр, позивний "Фортуна" (із прапором в руках) — росіянин, який з перших днів повномасштабного вторгнення Росії в Україну у складі добровольчого формування пішов захищати Ірпінь Київської області, де і проживав до цього. Він родом з Новосибірська, живе в Україні з 2017 року. Олександр — герой матеріалу Суспільного про отримання росіянами громадянства України — читайте тут, або дивіться у нашому відео.
Другий чоловік в кадрі — командир "Російського добровольчого корпусу" Денис Нікітін. В матеріалі "ТСН" він розповідав, що є москвичем у другому поколінні. "Ми воюємо за Україну, проти Путіна", — сказав він.
Президент РФ Путін назвав події в Брянській області "терактом".
Російський добровольчий корпус
Російський добровольчий корпус (рос. Русский добровольческий корпус) — військовий підрозділ Збройних сил України, сформований у серпні 2022 року для захисту України від російського вторгнення під час російсько-української війни. Входить до Інтернаціонального легіону ТрО України. Як повідомив командир РДК Денис Нікітін, вони перебувають у складі 98 батальйону ТрО Азов Дніпро.
На відміну від легіону "Свобода Росії", відбір до РДК відбувається не з полонених і колишніх російських військовослужбовців, які потрапили до «Легіону» з Росії, а з етнічних російських емігрантів, які живуть на території України, а також в інших європейських країнах.
Читайте також
Британська розвідка проаналізувала ракетний удар росіян 9 березня
ГУР: Події у Брянській області — внутрішнє протистояння між громадянами Росії
ФСБ заявляє, що на територію Росії нібито зайшли "українські націоналісти". Що відомо