Лукашенко звинуватив Україну у вибуху на аеродромі в Мачулищах і заявив про затримання "терористів"

Лукашенко звинуватив Україну у вибуху на аеродромі в Мачулищах і заявив про затримання "терористів"

Російський літак-розвідник А-50
А-50У ПКС РФ з бортовим номером RF-93966. Фото: mil.in.ua

Самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив, що російський літак далекої розвідки А-50 зазнав ураження в результаті атаки на військовому аеродромі "Мачулищі". Він також заявив про затримання так званого "терориста українських спецслужб" і його помічників.

Під час свого виступу перед журналістами Лукашенко звинуватив українську СБУ і ЦРУ в диверсії на аеродромі в Мачулищах, а безпосереднього виконавця назвав росіянином з російським і українським паспортами, якого завербували і навчали в Україні з 2014 року. Він, за словами Лукашенка, "добре знається на IT-технологіях і готувався для здійснення терористичних актів".

"Обрали маленький дрон. Якби вони використовували великий, наші системи відстеження, звичайно, простежили б його. В Україні були задіяні ці два безпілотники, навчена ця людина та інші, хто йому допомагав. Про це ми розповімо потім", — зазначив він.

За словами Лукашенка, "українського терориста" затримали в друкарні під Боравлянами, а разом з ним і 20 спільників.

"На щастя, літак не зазнав якихось значних пошкоджень, крім подряпин і однієї пробоїни в корпусі, яка військовому літаку не заважає виконувати його обов'язки", — сказав Лукашенко і підтвердив, що літак А-50 направлений на ремонт у Росію. Зокрема, до Таганрозького авіаційного науково-технічного комплексу імені Берієва.

Також Лукашенко розкритикував особисто президента Зеленського. "Я ще якось думав, що Україні потрібний мир, що Зеленський вболіває за свій народ. Президент Зеленський — просто гнида. Просто гнида! Такі операції не проводяться без погодження з керівником країни та головнокомандувачем", — заявив Лукашенко.

Як на заяви Лукашенка реагують в Україні

В українському Міністерстві закордонних справ заявили, що "категорично відкидають інсинуації Олександра Лукашенка про нібито причетність української сторони до подій на аеродромі "Мачулищі".

"Загрозу потрібно шукати не в Україні, яка бореться за себе та шукає миру. Вона лежить в Росії, яка всілякими способами намагається іще більше втягнути Білорусь у війну, остаточно позбавити її незалежності та суверенітету", — написав речник відомстві Олег Ніколенко.

Радник голови ОП Михайло Подоляк наголосив, що удар по літаку А-50 здійснили місцеві партизани.

26 лютого на білоруському аеродромі "Мачулищі", який використовується російськими повітряно-космічними військами, сталися вибухи, внаслідок яких було пошкоджено літак дальнього радіолокаційного стеження А-50. Офіційно пошкодження літака-розвідника не підтверджувались.

Чим важливий літак А-50 для армії РФ

Як повідомляє Telegram-канал "Моніторинг", який відстежує активність російської бойової авіації, літак А50У має велику дальність дії та може виявляти позиції ППО з висоти, що робить його дуже ефективним засобом збору інформації про військові об'єкти.

"Така інформація може бути використана для підготовки ракетної атаки на українські об'єкти та засоби протиповітряної оборони, або для забезпечення більш ефективного захисту російських літаків під час проведення бойових дій на території України", — йдеться у повідомленні.

Відтак знищення літака А50У та втрата інформації про позиції українського ППО можуть позбавити Росію важливих переваг у проведенні військових дій на півдні та на сході України, допоки росіяни не знайдуть альтернативу, наприклад використання іншого літака в інших локаціях біля державного кордону, зазначається в дописі.

А-50 — радянський і російський літак далекого радіолокаційного виявлення та управління. Створений на базі військово-транспортного літака Іл-76 на авіаційному Таганрозькому науково-технічному комплексі ім. Г. М. Берієва спільно з НВО “Вега” (Московський науково-дослідний інститут приладобудування), на заміну застарілому на той момент літака Ту-126. Разом з радіотехнічним комплексом “Джміль”, встановленим на ньому, утворює авіаційний комплекс радіолокаційного дозору та наведення А-50.

А-50 може застосовуватися для виявлення та супроводження повітряних та надводних цілей, оповіщення командних пунктів автоматизованих систем управління видів Збройних Сил про повітряну та надводну обстановку, застосовуватися для управління літаками винищувальної та ударної авіації при їх наведенні на повітряні, наземні та морські цілі, а також служити повітряним командним пунктом.

Прийнятий на озброєння у 1989 році. У 2003 році почалася модернізація А-50.

Крім робіт з радіотехнічного комплексу, було вдосконалено систему управління та комплекс зв'язку. Модернізовано робочі місця членів тактичного екіпажу літака, інформація стала відображатися на рідкокристалічних індикаторах. Високих технічних характеристик РЛС вдалося досягти за рахунок введення наскрізного каналу цифрової обробки радіолокаційної інформації та модернізації приймального і передавального пристроїв; наростити можливості функціонального програмного забезпечення дозволила заміна бортової обчислювальної машини на нову, яка побудована на сучасних цифрових обчислювальних машинах з більшою продуктивністю та швидкодією. Модернізації піддана також система відображення на робочих місцях операторів.

Читайте також

У Білорусі через вибухи на аеродромі Мачулищі пошкоджений російський літак — "Білоруський гаюн"

Втрата літака-розвідника А-50 буде відчутною для армії РФ — британська розвідка

Пошкодження розвідувального літака А-50 у Білорусі: у Повітряних Силах розповіли, чому це важливо

На початок