На Тернопільщині минулого року зробили 55 операцій на глаукому

На Тернопільщині минулого року зробили 55 операцій на глаукому

На Тернопільщині минулого року зробили 55 операцій на глаукому
Фото: Віталій Шпеник

6 березня – Всесвітній день боротьби з глаукомою. На Тернопільщині за 2022 рік зроблено 3 263 операції на органах зору, 55 з них – внаслідок глаукоми. Це на 45 менше, порівняно з попереднім роком. Про це розповіла директорка департаменту охорони здоров’я Тернопільської обласної військової адміністрації Ольга Ярмоленко.

Про причини розвитку глаукоми та симптоми хвороби розповіла лікарка-офтальмохірургиня Тернопільської обласної клінічної лікарні Мар’яна Бідзіля.

За її словами, загалом хвороби очей та придаткового апарату мають 2 233 дорослих та 627 дітей.

"За даними ВООЗ, глаукома посідає одне з провідних місць серед захворювань, які призводять до сліпоти. Глаукома – це хронічне захворювання зорового нерва, при якому відмирають нервові волокна і втрачається зв’язок між оком і головним мозком. Це захворювання ще називають "лагідним крадієм зору", адже в деяких випадках воно може протікати безсимптомно. Єдиним, що можна порекомендувати пацієнтам – це просто вчасно звертатись на профілактичні огляди, щоб не пропустити початок захворювання. На початкових стадіях це захворювання можна розпізнати за допомогою додаткових методів обстеження. Немає якогось такого симптому, чи скарги пацієнта, коли він буде висловлювати, що буде свідчити про те, що у нього глаукома. В нього можуть бути загальні скарги на зниження зору, на звуження бокового зору, на появу таких райдужних кіл при погляді на світло, або затуманення зору в сутінках, або тривале почервоніння очей, але якоїсь специфічної ознаки, чи скарги пацієнт не буде висловлювати.", – каже Мар’яна Бідзіля.

Лікарка говорить, що на початкових стадіях легше розпізнати хворобу.

"В когось може пройти зовсім короткий час. Все залежить від стадії глаукоми, від виду глаукоми. Часом може бути взагалі кілька тижнів, часом може дійсно тягнутись роками. Це залежить від виду глаукоми який є у пацієнта, а якщо у пацієнта не поставлений діагноз, або пацієнт відмовляється від лікування, у 100% випадків, напевно, призведе до сліпоти. Бо зоровий нерв буде страждати і він просто помре".

Причини захворювання до кінця невідомі. Проте є фактори, які можуть вплинути на розвиток захворювання.

"Такими факторами ризику є вік понад 60 років, спадковість, підвищений внутрішньоочний тиск, високі ступені короткозорості або далекозорості, наявність хірургічних втручань або травм ока, цукровий діабет, гіпертонічна хвороба, це можуть бути навіть мігрені".

Серед методів лікування глаукоми – консервативні, хірургічні та лазерні. За словами лікаря, зараз почастішали звернення на пізніх стадіях хвороби.

"Це захворювання входить у трійку лідерів серед захворювань, з якими до нас звертаються. На жаль діагноз глаукома, якщо у пацієнта вже підтверджений, то він залишається з пацієнтом на все життя, тому що це є хронічне захворювання. Тобто глаукому забрати неможливо. Основне лікування полягає в тому щоби стабілізувати стан ока, функції і внутрішнє очного тиску. І на сьогодні, оскільки, офтальмологія розвивається, взагалі медицина розвивається досить так потужно в тому напрямку. Є безліч методів лікування: консервативні, лазерні хірургічні"

Щоб запобігти хворобі, лікарка радить дотримуватись гігієни зору та обмежити користування гаджетами.

"Що можна порекомендувати пацієнтам – це вчасно звертатися на профілактичні огляди, щоби не пропустити початок захворювання, адже тільки на початкових стадіях це захворювання можна розпізнати за допомогою додаткових методів обстеження. Рекомендації у пацієнтів, які вже мають глаукому, це теж індивідуально, бо в них є певний режим капель, чи певних процедур, які їм проводилися, це є індивідуальним. Але, щодо загальних правил, які мають користуватися пацієнти, щоб довше зберігати свій зір, це є елементарні і банальні правила, яких нас вчили в школі. Це називається гігієна зору. Ми маємо читати, писати при певній відстані від предмета, завжди наше робоче місце має бути правильно освітленим, також має бути режим праці, коли ми працюємо за комп’ютером. Сам екран комп’ютера має бути оснащений спеціальним захистом, коли ми відпочиваємо при роботі за комп’ютером, в нас є якийсь режим відпочинку, тому ми маємо перепочивати не в телефоні, а проводити якось час, чи пройтись, чи подивитися на далеку відстань, чи банально зробити якусь гімнастику очей, щоб дати їм можливість перепочити. Не користуватися гаджетами за дві години до сну".

Мар’яна Бідзіля каже, якщо глаукому не лікувати, це може призвести до повної втрати зору.

Що відомо

Читайте також

На початок