Українська творчість часів коронавірусу: 10 найцікавіших прикладів

Українська творчість часів коронавірусу: 10 найцікавіших прикладів

Українська творчість часів коронавірусу: 10 найцікавіших прикладів

Є така людська особливість всіх часів та епох — будь-які суспільні тенденції, перемоги та негаразди перетворювати у творчість. Середньовічні трубадури висміювали пороки тогочасного суспільства, зокрема, їм вважалося смішним, що лише наближені до церкви та заможні верстви населення можуть буквально купити собі індульгенцію, тобто прощення гріхів. Вуличні волоцюги складали пісні про все, в тому числі про масові епідемії та захворювання. Абсолютною класикою поетичного мистецтва вважається п’єса Джона Вільсона 1665 року "Чумне місто" про лондонців, які, незважаючи на епідемію, накривають стіл на вулиці, починають бенкетувати й журитися.

Звісно, пандемія коронавірусу спричинила сплеск контенту на цю тему: сотні пісень та відео, за допомогою яких людство намагається осмислити, що відбувається з ним просто зараз. Суспільне обрало кілька найцікавіших прикладів "карантинної" творчості в Україні, які запам’ятаються та будуть варті уваги навіть тоді, коли світ (неодмінно) переможе, гідно витримавши це випробування.

Читайте також: "Володимир Зеленський та українська культура. Як завадити пандемії невігластва"

Jerry Heil — #НІНАДОНТСТРЕС

Молода виконавиця родом із Василькова стала відомою рік тому, коли записала народний хіт "Охрана, отмєна", який, напевно, чув кожен українець. Такою вона і запам’яталась: співачкою здебільшого комедійних пісень та сюжетів, знайомих кожному. Звісно, Джері не оминула й тему пандемії. Лірична героїня пісні "#НІНАДОНТСТРЕС" — така собі середньостатистична жіночка, яка після перших повідомлень про довгостроковий карантин почала скуповувати гречку. Але Джері Хейл розкриває непросту сутність своєї персонажки, яка керується глибшими мотивами, ніж здається на перший погляд.

ПТП — Карантин / Дома

Олексій Потапенко — засновник продюсерської агенції Mozgi, такого собі поп-конвеєру української музики. Це він придумав дует "Потап і Настя Каменських", гурт "Время и Стекло" та багато хітів для артистів свого музичного лейблу. Секрет його успіху в тому, що він завжди працює "з народною творчістю". Тільки не фольклорною її частиною, а побутовою. Потап знає, про що люди балакають на зупинках громадського транспорту та якими думками обмінюються в Viber. Саме це і слугує матеріалом для пісень, які миттєво стають популярними та лунають звідусіль.

Під час режиму самоізоляції в Україні він спочатку випустив кліп та пісню "Карантин", які присвячені новому досвіду, навіть випробуванню, якого зазнали мільйони українців: сидіння вдома у чотирьох стінах без чітких уявлень про майбутнє. Самоізоляція безперечно змінила щось у людях — ці зміни і намагався дослідити Потап. А в пісні "Дома", на яку також знятий кліп, виконавець немов продовжив власне дослідження. Розуміючи, що під час тривалого перебування на самоізоляції навіть власний дім може здатись в’язницею, співак запропонував власний спосіб зняття напруження без вживання, скажімо, алкоголю.

Ольга Халепа та хіп-хоп уроки біології

Ольга Халепа викладає біологію у школі села Яковлівка Харківської області. Підтримуючи всеукраїнський тренд дистанційного навчання, вчителька вирішила піти нестандартним шляхом. Добре розуміючи школярів, які дуже швидко відволікаються та не здатні довго концентруватися на складних темах, Ольга почала публікувати на YouTube-каналі "уроки" у вигляді хіп-хоп композицій. Добра рима та креативний підхід до викладання біології зробили її зіркою соцмереж.

Читайте також: "Україна — це культура. Чому не можна нищити те, що формувалося століттями"

MOZGI — No Hugs No Kisses

Трек від електронного "супергурту" Потапа також розкриває найважливішу тему останніх місяців. Свідома пісня, яка чіпляє нагадуванням, що в нас на деякий час забрали найважливіше — можливість проявляти свої почуття, обійматись і цілуватись. Але разом із тим оптимістичний заряд композиції ніби сприяє розраді, передає масовому слухачу думку, що треба потерпіти й навчитись, у першу чергу, почуватися комфортно із самим собою. Та турбуватись не тільки про свої задоволення, а й про безпеку оточуючих. І заради цього поцілунки можуть трохи почекати.

Творча реакція львівських бізнесменів на карантин

Люди зі світу великого бізнесу, як правило, не тільки успішні, а й напрочуд креативні та невгамовні. Це вкотре підтвердив яскравий, веселий і творчий кліп "Карантин у Львові". Півтора десятка знаних львівських бізнесменів заспівали та знялися в оригінальному відеоролику. І зробили це, дотримуючись усіх норм карантину і захисту від COVID-19: перебували вдома, тримали дистанцію, були в масках, дезінфікували руки, уникали рукостискань, контролювали водний баланс, а головне – перебували у доброму гуморі! Це позитивна тенденція: якщо навіть "найсерйозніші" верстви населення потроху починають розуміти, що з деякими життєвими негараздами не розібратись без гумору, то ми врятовані.

MC Петя — Коронавірус в Україні

Петро Моставчук з села Хлівище — чи не найпопулярніший комедійний персонаж в українських соцмережах просто зараз. Сфера його інтересів — це спорт, воркаути на вулиці, з використанням підручних засобів, а також мотивація. Петро веде свою сторінку в Instagram дуже оригінально: він постійно виходить у прямі ефіри, читає коментарі та ділиться своєю безпосередньою (нерідко із вживанням ненормативної лексики) думкою з приводу всього на світі. Це допомагає його численним шанувальникам робити меми — вирізати найкумедніші частини його ефірів і транслювати далі. Не оминув Петро й тему коронавірусу. Підійшов він до неї дуже оригінально, запропонувавши свій метод боротьби із хворобою — щось середнє між фізичною розправою та методом мислення "outside the box".

Freel — Санітайзер

Цікава хіп-хоп обробка всіх "карантинних" теорій змови у короткому анімованому кліпі. Там можна побачити літаючого мера столиці Віталія Кличка, який за сюжетом вночі обприскує Київ, спортсмена з Гідропарку, якого переслідують поліцейські, а в кінці відео з Дніпра вирине гігантський восьминіг. От що каже про свій твір сам репер Freel: "Я не вірю у "теорії змови" і дуже сумніваюсь, що Білл Ґейтс хоче встромити всім нам чіп в голову. А якщо вам у месенджері надсилають інформацію про те, що сьогодні вночі гелікоптери будуть кропити місто хімікатами – це не означає, що так і буде. Хоч карантин нам всім уже дуже набрид, але це все-таки унікальний час, і мені захотілося зафіксувати його в такому іронічному відео. Зараз знімати нові відео складно, тому я вирішив зробити мультфільм".

Читайте також: "Як оптимізм і креатив допомагають пережити карантин"

Marcelle — #Coronavirus

Не трек, а такий собі сплеск агресії, виконаний у жанрі реп. На когось діють заспокійливі слова та мантри, але багатьом з нас насправді потрібне таке собі "жорстке слово", яке впевнено розвіює паніку навколо хвороби. А головне — закликає до раціонального використання ресурсів: скуповування продуктів та туалетного паперу у великих кількостях точно зайве та, напевне, вже увійшло в новітню українську історію.

Стати витвором мистецтва

Українська творчість часів коронавірусу: 10 найцікавіших прикладів

У середині березня, коли одна країна за іншою почала вводити карантин через пандемію, користувач мережі з Амстердама, нудьгуючи в чотирьох стінах, запропонував у домашніх умовах відтворювати твори мистецтва. Він запустив хештег #tussenkunstenquarantaine і створив однойменну сторінку в Instagram, що стала своєрідною галереєю, де публікуються найвдаліші роботи, на думку автора ідеї. І так, ідея одразу ж знайшла тисячі шанувальників у всьому світі. До флешмобу долучилися не лише пересічні користувачі соцмереж, а й великі музеї, наприклад, Getty Center в Лос-Анджелесі або українська галерея PinchukArtCentre. Зібралася вже величезна колекція, і кожну "копію" хочеться розглядати настільки ж уважно, як оригінал.

Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше