Україну від Росії можуть врятувати НАТО або ядерна зброя — голова МЗС Естонії

Україну від Росії можуть врятувати НАТО або ядерна зброя — голова МЗС Естонії

Україну від Росії можуть врятувати НАТО або ядерна зброя — голова МЗС Естонії
. Міністр закордонних справ Естонії Урмас Рейнсалу під час засідання Генасамблеї ООН, 22 лютого 2023 року, фото: AP

Гарантувати Україні безпеку в умовах російської агресії може лише членство в Північноатлантичному Альянсі (НАТО) або володіння ядерною зброєю.

Про це в інтерв'ю Newsweek заявив міністр закордонних справ Естонії Урмас Рейнсалу, закликавши міжнародну спільноту не ігнорувати амбіції Києва щодо вступу до Альянсу.

"Якщо ми скажемо, що не бачимо Україну членом НАТО після цієї війни, це означатиме, що ми боїмося – або прогнозуємо, що Росія знову нападе, і тоді країни НАТО будуть втягнуті у світову війну, або, принаймні, у війну за європейський континент. Це вже визнання того, що широкомасштабна війна повториться", — наголосив він.

Рейнсалу зазначив, що "не купиться" на пропозиції Великої Британії, Франції та Німеччини щодо укладення "оборонного пакту" із Україною, щоб нібито заохотити Київ до початку переговорів із РФ.

"У нас це вже було зі знаменитим Будапештським меморандумом. Ви не можете копіювати НАТО. Який сенс намагатися копіювати НАТО, якщо ви чітко даєте зрозуміти, що це не НАТО? Це ніби напівНАТО. Я б із підозрою ставився до цієї копії", — сказав голова естонського МЗС.

Читайте також: Макрон і Шольц у Парижі просили Зеленського почати переговори з Путіним — WSJ

Міністр додав, що єдиною гарантією, окрім НАТО, було б надати Україні ядерну зброю. Водночас він назвав такий крок "неможливим і небажаним".

"Уявіть, що ми не надамо Україні після війни гарантії, передбачені статтею 5. Тоді ми заохочуватимемо Україну будувати свою самооборону за стратегією "їжака", як на Дикому Заході, стоячи у своєму форті з гвинтівками і чекаючи на Росію", — підсумував Рейнсалу.

Читайте також: Україна стане членом НАТО — Столтенберг

Що відомо про євроатлантичні прагнення України

30 вересня президент України Володимир Зеленський, голова Верховної ради Руслан Стефанчук та прем’єр-міністр Денис Шмигаль підписали заявку щодо вступу України в НАТО за пришвидшеною процедурою. Відповідна процедура передбачає вступ до НАТО без ПДЧ. У цьому питанні Україна орієнтується на досвід Фінляндії і Швеції. Поки українська сторона чекатиме на затвердження від всіх членів Альянсу, вона пропонує реалізувати пропозиції щодо гарантій безпеки для України згідно з Київським безпековим договором.

Генсек НАТО Столтенберг того ж дня заявив, що вступ України в НАТО залежить від згоди усіх 30-ти союзників.

Станом на 2 жовтня президенти 9 країн Центральної та Східної Європи офіційно підтримали членство України в НАТО. Серед них — лідери Чехії, Естонії, Латвії, Литви, Північної Македонії, Чорногорії, Польщі, Румунії та Словаччини. Також про підтримку вступу України до Альянсу заявила Канада. У Білому домі вважають, що вступ України в НАТО "не на часі".

Прессекретар президента Росії Володимира Путіна Дмитро Пєсков прокоментував подану Україною заявку на вступ до НАТО, заявивши, що євроатлантичний курс української влади став причиною російської агресії проти України.

НАТО. Усі новини

Читайте також

Першочерговим завданням є забезпечення перемоги — Столтенберг про потенційний вступ України до НАТО

На початок