Україна стане членом НАТО — Столтенберг

Україна стане членом НАТО — Столтенберг

Оновлено
Україна стане членом НАТО — Столтенберг
. Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг. Фото: АР

Країни НАТО погодилися, що після війни Україна стане членом Альянсу, але це довгострокова перспектива. Про це сказав генсек НАТО Єнс Столтенберг під час зустрічі з прем'єр-міністеркою Фінляндії Санною Марін, передає кореспондентка Суспільного.

"Союзники по НАТО погодилися, що після війни Україна стане членом нашого альянсу. Водночас це довгострокова перспектива. Те, що зараз є проблемою, полягає в тому, щоб Україна переважала як суверенна, незалежна держава і тому нам потрібно підтримувати її", — сказав він.

Генсек НАТО також прокоментував заяви деяких політиків, про те, що підтримка України Заходом збільшує ризик ескалації.

"Поки наш найбільший сусід бажає вторгнутися в іншу країну, немає безризикових варіантів. Тож нехай не буде сумніву, що найбільший ризик полягає в тому, що президент Путін переможе в Україні", — сказав Столтенберг.

Він також зазначив, що війна в Україні продемонструвала небезпеку надмірної залежності від авторитарних режимів.

"Не так давно багато хто стверджував, що імпорт російського газу – суто економічне питання. Це не так. Це політичне питання, воно має значення для нашої безпеки. Європо, залежність від російського газу зробила нас уразливими", — сказав генсек НАТО.

Столтенберг наголосив, що треба уникнути цієї помилки з Китаєм та іншими авторитарними режимами і не стати надто залежними від імпортних продуктів і сировини або не експортувати ключові технології, "які можуть бути використані проти нас".

"Я маю на увазі, ми повинні захистити нашу критично важливу інфраструктуру вдома. Звичайно, ми повинні продовжувати торгівлю та економічну співпрацю з Китаєм. Але економічні інтереси не можуть переважати наші інтереси безпеки. Те, що відбувається в Європі сьогодні, може статися в Азії завтра. Наша безпека не регіональна, наша безпека глобальна", — сказав він.

Прем'єр-міністерка Фінляндії також зазначила, що бачить майбутнє України в Європейському Союзі та НАТО.

"Причина, чому ми подали заявку на членство в НАТО, дуже проста. Лінія НАТО – це єдина лінія, яку Росія не перетне. Це було питання, яке ми мали поставити собі, коли Росія вторглася, жорстоко напала на Україну", — сказала Марін.

Вона зазначила, що Європейський Союз є найуспішнішим проєктом миру у світовій історії.

"Такі міжнародні організації, як ООН, ОБСЄ та Європа, попри виклики, є доказом того, що у нас є співдружність, щоб протистояти навіть найбільшим труднощам, і є альтернативи перевазі найсильнішого.Росія жорстоко вторглася в Україну і хоче знищити цей розвиток. Вона намагається незаконно, насильницькими методами завоювати сусідню державу" — сказав прем'єрка Фінляндії.

Марін наголосила, що Фінляндія буде з Україною, скільки потрібно.

"Ми будемо доставляти зброю, фінансову та гуманітарну допомогу, скільки буде потрібно. Ми підтримаємо ваш найкращий вибір для прогресу на шляху до членства в ЄС та НАТО. Росія має бути притягнута до відповідальності, цю незаконну війну має бути розслідувано, а винні мають бути засуджені. Тому що те, що почалося в Україні, не може залишитися безкарним", — зазначила вона.

Що відомо про євроатлантичні прагнення України

30 вересня президент України Володимир Зеленський, голова Верховної ради Руслан Стефанчук та прем’єр-міністр Денис Шмигаль підписали заявку щодо вступу України в НАТО за пришвидшеною процедурою. Відповідна процедура передбачає вступ до НАТО без ПДЧ. У цьому питанні Україна орієнтується на досвід Фінляндії і Швеції. Поки українська сторона чекатиме на затвердження від всіх членів Альянсу, вона пропонує реалізувати пропозиції щодо гарантій безпеки для України згідно з Київським безпековим договором.

Генсек НАТО Столтенберг того ж дня заявив, що вступ України в НАТО залежить від згоди усіх 30-ти союзників.

Станом на 2 жовтня президенти 9 країн Центральної та Східної Європи офіційно підтримали членство України в НАТО. Серед них — лідери Чехії, Естонії, Латвії, Литви, Північної Македонії, Чорногорії, Польщі, Румунії та Словаччини. Також про підтримку вступу України до Альянсу заявила Канада. У Білому домі вважають, що вступ України в НАТО "не на часі".

Прессекретар президента Росії Володимира Путіна Дмитро Пєсков прокоментував подану Україною заявку на вступ до НАТО, заявивши, що євроатлантичний курс української влади став причиною російської агресії проти України.

НАТО. Усі новини

Читайте також

Першочерговим завданням є забезпечення перемоги — Столтенберг про потенційний вступ України до НАТО

На початок