Росія може використати провокації, створюючи загрози навколо окупованої Запорізької АЕС для стримування майбутнього контрнаступу української армії. Про це йдеться у звіті американського Інституту вивчення війни.
"Можливо, російська окупаційна влада намагається ще більше обмежити присутність Міжнародного агентства з атомної енергії на ЗАЕС, щоб змусити де-факто визнати російську власність на станції", — йдеться у звіті.
В Інституті нагадали, що 10 лютого МАГАТЕ оголосило, що з міркувань безпеки відклало заплановану ротацію персоналу місії на ЗАЕС. 20 лютого гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі заявив, що ситуація залишається нестабільною, а 28 лютого — що біля ЗАЕС сталося 20 вибухів, що призвело до відключення резервної лінії електропередач від станції.
В ISW також зазначили, що окупаційний чиновник Запорізької області Володимир Рогов 1 березня заявив, що західні спецслужби зірвали планову ротацію місії МАГАТЕ, щоб звинуватити Росію у створенні перешкод для агентства.
"Росія та окупаційна влада, ймовірно, мають намір використати або персонал МАГАТЕ, який, можливо, потрапив у пастку, або скорочену присутність місії на станції, щоб домогтися міжнародного визнання російського права власності на станцію. Російська та окупаційна влада, можливо, також намагаються стримати можливий майбутній український контрнаступ на півдні України шляхом ескалації загроз щодо ЗАЕС", — зазначили в Інституті.
Що відомо про ситуацію на Запорізькій АЕС
ЗАЕС, найбільша атомна станція в Європі, з 4 березня захоплена російськими військовими. РФ розміщує на майданчику станції військову техніку та боєприпаси. Обстрілюють росіяни і саму станцію, руйнуючи ЛЕП, спричиняючи відключення енергоблоків і звинувачуючи в цьому ЗСУ. 5 жовтня Президент Росії Володимир Путін доручив передати у федеральну власність Запорізьку АЕС. Також росіяни створили компанію для управління ЗАЕС. В Енергоатомі назвали це рішення "нікчемним", а також нагадали, що для ЗСУ рішення РФ про "приєднання" українських територій і ЗАЕС не має значення.
27 листопада президент НАЕК "Енергоатом" Петро Котін заявив, що зараз є ознаки того, що російські окупанти можуть залишити Запорізьку атомну електростанцію. Однак 28 листопада прессекретар президента РФ Володимира Путіна Дмитро Пєсков заявив, що відведення військ Росії з території Запорізької атомної електростанції не буде.
2 грудня очільник МАГАТЕ Рафаель Гроссі розповів, що агентство сподівається досягти домовленості з Росією та Україною про створення захисної зони на Запорізькій атомній електростанції до кінця року. 5 грудня речниця російського МЗС Марія Захарова заявила, що про вихід російських військових із Запорізької АЕС "не може бути і мови".
12 лютого міністр енергетики Герман Галущенко заявив, що росіяни, які перебувають на ЗАЕС, свідомо експлуатують обладнання таким чином, щоб Україна в майбутньому не могла підключити її до енергомережі.
Окрім того, безпекова ситуація на станції погіршується через зниження рівня води у Каховському водосховищі, спричинене росіянами. Нестача води у басейнах витримки ЗАЕС може призвести до розігріву палива в реакторі, і це може призвести до його розплавлення, і як наслідок — до радіаційних викидів.
Читайте також
"Не міг повірити, що це відбувається". Співробітник ЗАЕС розповів про окупацію Енергодара, роботу на станції та полон
Ядерний терор: майже рік Запорізька АЕС під контролем окупантів