Генсек НАТО розповів про перспективи саміту Альянсу у Вільнюсі

Генсек НАТО розповів про перспективи саміту Альянсу у Вільнюсі

Єнс Столтенберг, генсек НАТО
. Генсек НАТО Єнс Столтенберг. Фото: Associated Press

Саміт Північноатлантичного Альянсу у Вільнюсі, столиці Литви, який відбудеться з 11 по 12 липня цього року, матиме велике значення та продемонструє єдність НАТО у підтримці України. Підготовка до заходу вже розпочалась.

Про це заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг в інтерв’ю національному литовському каналу LRT.

"Вільнюський саміт матиме велике значення. Цього тижня я розмовляв із президентом Литви Ґітанасом Науседою у Варшаві, і ми обидва були присутні на зустрічі з президентом Джо Байденом та "Бухарестською дев'яткою" — союзниками зі східного флангу", — сказав Столтенберг

Генсек додав, що підготовка до саміту розпочалась і, на його думку, зустріч у Вільнюсі продемонструє єдність Альянсу у підтримці України.

"Я сподіваюся, що ми домовимося про нові кроки та заходи, про довгострокову підтримку України та розширення нашого партнерства з Альянсом", — зауважив Єнс Столтенберг.

За його словами, на саміті також планується досягти рішення про те, що країни мають виділяти на оборону не менше двох відсотків свого валового внутрішнього продукту, а також затвердити оновлені регіональні плани, які значно зміцнять оборону країн Балтії.

Столтенберг підкреслив, що саміт має на меті не спровокувати конфлікт, а запобігти йому. Окрім цього, він зауважив, що НАТО зробило "значне посилення" на східному фланзі Альянсу, зокрема в Балтійському регіоні, але "постійно думає, що ще можна зробити".

"Ми вже зробили значне посилення на сході, але постійно думаємо, що ще ми можемо зробити. Найголовніше – мати значну чисельність сил дуже високої боєготовності, які можна швидко перекинути у разі потреби", — сказав генсек НАТО.

На запитання, що може змусити президента РФ Володимира Путіна відмовитися від війни проти України, Столтенберг відповів:

"Боюся, що єдина мова, яку розуміє президент Путін — це наша єдність та сила. Саме з цієї причини ми маємо триматися разом. Він повністю недооцінив українців – їхню мужність, рішучість українських збройних сил та керівництва. Але він також недооцінив рішення союзників і партнерів по НАТО підтримати Україну", — підсумував Єнс Столтенберг.

24 лютого генсек НАТО Єнс Столтенберг повідомив, що запросив президента України Володимира Зеленського на саміт Альянсу у липні.

Що відомо про перспективи вступу України в НАТО

30 вересня 2022 року президент України Володимир Зеленський, голова Верховної ради Руслан Стефанчук та прем’єр-міністр Денис Шмигаль підписали заявку щодо вступу України в НАТО за пришвидшеною процедурою. Відповідна процедура передбачає вступ до НАТО без ПДЧ. У цьому питанні Україна орієнтується на досвід Фінляндії і Швеції. Поки українська сторона чекатиме на затвердження від всіх членів Альянсу, вона пропонує реалізувати пропозиції щодо гарантій безпеки для України згідно з Київським безпековим договором.

Генсек НАТО Столтенберг того ж дня заявив, що вступ України в НАТО залежить від згоди усіх 30-ти союзників.

Президенти 9 країн Центральної та Східної Європи офіційно підтримали членство України в НАТО. Серед них — лідери Чехії, Естонії, Латвії, Литви, Північної Македонії, Чорногорії, Польщі, Румунії та Словаччини. Також про підтримку вступу України до Альянсу заявила Канада. У Білому домі вважають, що вступ України в НАТО "не на часі".

Прессекретар президента Росії Дмитро Пєсков прокоментував подану Україною заявку на вступ до НАТО, заявивши, що євроатлантичний курс української влади став причиною російської агресії проти України.

Читайте також

Україна стане членом НАТО — Столтенберг

Ми більше не можемо розглядати захист як необов’язковий: Столтенберг назвав уроки війни в Україні

На початок