Росія є найсерйознішою і прямою загрозою: заява "Бухарестської дев'ятки"

Росія є найсерйознішою і прямою загрозою: заява "Бухарестської дев'ятки"

Доповнено
Саміт лідерів Бухарестської дев’ятки
Президент Джо Байден бере участь у саміті лідерів Бухарестської дев’ятки, групи країн, які складають східний фланг НАТО 22 лютого 2023 р. у Варшаві. Фото: Associated Press

Росія є найбільшою загрозою для безпеки країн "Бухарестської дев'ятки", тому члени B9 максимально посилюватимуть східний фланг НАТО, підтримуватимуть Україну і посилюватимуть тиск на РФ.

Про це йдеться у спільній заяві лідерів Болгарії, Чехії, Естонії, Угорщини, Литви, Латвії, Польщі, Румунії та Словаччини за результатами надзвичайного саміту у Варшаві 22 лютого напередодні річниці повномасштабного вторгнення РФ в Україну.

"Рік тому Росія зруйнувала мир і безпеку в Європі, намагаючись силою підпорядкувати собі Україну. Дії Кремля призвели до різкої деградації безпекового середовища в євроатлантичному регіоні, серйозно погіршивши також безпеку наших партнерів", — йдеться у заяві.

Країни В9 назвали Росію найсерйознішою і прямою загрозою безпеці країн регіону і зобов'язалися запровадити нову оборонну позицію НАТО.

"Росія є найсерйознішою та прямою загрозою безпеці союзників. У відповідь на кровопролитну агресивну війну Росії союзники відповіли рішуче, згуртовано та відповідально. Щоб захистити своїх власних громадян і територію, члени Альянсу зобов’язуються запроваджувати нову базу стримування та оборонну позицію НАТО та зміцнювати військову присутність Альянсу в наших країнах", — йдеться й документі.

Учасники саміту зазначили, що НАТО є оборонним альянсом і у Мадриді країни домовилися, що будуть запроваджувати передову оборону, щоб бути готовими воювати на кількох оперативних ділянках одночасно, щоб позбавити будь-якого потенційного супротивника всіх можливих можливостей для агресії.

"Напередодні Вільнюського саміту ми продовжуватимемо посилювати наші позиції відлякування та оборони на всьому східному фланзі (НАТО – ред.) від Балтійського до Чорного моря", — наголосили лідери B9.

Вони також висловили очікування щодо швидкого вступу до НАТО Фінляндії та Швеції.

У заяві "Бухарестська дев’ятка" засудила загарбницьку війну Росії проти України. Я

"Кількість жертв серед цивільного населення в Україні зростає через масовані ракетні обстріли Росії та цілеспрямовані атаки на критичну інфраструктуру, включно з використанням Чорного моря як полігону для цих атак. Винні у звірствах і військових злочинах будуть притягнуті до відповідальності", — йдеться у документі.

Лідери B9 заявили, що сповнені рішучості продовжувати міжнародний тиск на Росію і засудили всіх, у тому числі Білорусь, хто активно сприяє веденню агресивної війни Росії проти України.

Вони підкреслили, що згідно зі статутом ООН Україна має право на оборону від російської агресії та звільнення окупованих територій в межах міжнародно визнаних кордонів.

"З цією метою ми продовжуватимемо підтримувати зусилля України стільки, скільки це буде потрібно", — йдеться в заяві.

Лідери "Дев’ятки" наголосили, що майбутнє України — в Європі, і висловили підтримку євроатлантичних амбіцій Києва.

Лідери B9 також висловили підтримку Молдові, Грузії та Боснії і Герцеговині, які "найбільше наражаються на дестабілізацію та шкідливий вплив Кремля на сході та півдні Альянсу".

"Росія зробила серйозну помилку, вторгшись в Україну та підірвавши заснований на правилах міжнародний порядок. Ми сильніші та згуртованіші, ніж будь-коли, підтверджуючи тривалі трансатлантичні зв’язки між нашими країнами. Ми продовжуватимемо наші зусилля для миру, безпеки та стабільності в усьому євроатлантичному регіоні", — наголосили лідери В9.

Цього разу участь у саміті взяли президент США Джо Байден і генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг.

Читайте також

Лідери "Бухарестської дев’ятки" закликали РФ вивести свої війська з України

У Варшаві Байден зустрівся з польським президентом: про що говорили

На початок