Відмовились не всі. Як у Кропивницькому дотримуються заборони на продаж пластикових пакетів

Відмовились не всі. Як у Кропивницькому дотримуються заборони на продаж пластикових пакетів

Відмовились не всі. Як у Кропивницькому дотримуються заборони на продаж пластикових пакетів
Супермаркет у Кропивницькому. Фото: Суспільне Кропивницький

Жодного звернення про використання пластикових пакетів у магазинах та на ринках Кіровоградської області не надходило. Про це Суспільному сказала речниця Держпродспоживслужби в регіоні Наталія Шевченко.

З 1 січня 2023 року набрав чинності закон України, що забороняє розповсюджувати поліетиленові пакети товщиною до 50 мікрометрів – це тонкі й надтонкі поліетиленові пакети. Вони заборонені навіть за гроші, як первинне пакування для сипучих продуктів, риби та мʼяса.

Наталія Шевченко говорить, заборонені поліетиленові пакети. Замість них можна використовувати біорозкладні. Також дозволені пластикові пакети товщиною понад 50 мікрометрів, але лише на платній основі. Мінімальна вартість таких пакетів була затверджена Урядом — від двох гривень.

Контроль за дотриманням закону покладений на Держпродспоживслужбу. За порушення передбачені штрафи, каже речниця. "За поширення пакетів, які заборонені до обігу, штраф від 8,5 до 17 тисяч гривень. Якщо суб’єкт господарювання на безплатній основі надає споживачам пакети, які мають надаватися лише платно, штраф від 1700 до 3400 гривень. Якщо протягом трьох років цей суб’єкт господарювання повторно вчиняє правопорушення, сума штрафу збільшується вдвічі".

Пояснила, під час воєнного стану перевірки не проводять. "З початку дії воєнного стану на території України діє мораторій на проведення заходів державного нагляду, контролю. Ми готові виходити на ці заходи, але за умови офіційного документа від Мінекономіки"

Якими пакетами користуються на ринку

Кропивничанка Олена Єрмакова 26 років продає на ринку сир та масло. Каже, про заборону тонких і надтонких поліетиленових пакетів знає. Поки альтернативи їм не знайшла. "По сьогоднішній день ми ними користуємося, тому що їх собівартість набагато дешевша, ніж еко-пакетів. Сто штук еко-пакетів коштують 500-600 гривень, сотня пластикових – 50 гривень. Якщо я буду продавати еко-пакети, то у мене й товар повинен подорожчати і не кожен буде його купувати".

Продавчиня м’яса Людмила Культенко замість пластикових пакетів використовує папір. "Деякі покупці приходять зі своїми торбинками. Якщо немає, у нас є папір, завертаємо у нього. Ми за екологію".

Як у Кропивницькому дотримуються заборони на продаж пластикових пакетів
Продавчиня м’яса замість пластикових пакетів використовує папір. фото: Суспільне Кропивницький

Кропивничанин В’ячеслав Меншиков говорить, якби були паперові пакети, то користувався б ними. "Я згоден був би використовувати паперові. Папір все ж таки розкладається швидше і воно екологічно чистіше".

У супермаркеті

Покупчиня Марина Горбаткова говорить, у кропивницькому супермаркеті з 1 січня тонких пакетів не використовують. "Для мене це важливо, тому що треба берегти екологію. Я завжди намагаюся брати з собою або шопер, або великий пакет, коли йду у магазин, щоб менше купувати та витрачати нові пакети".

Біорозкладні пакети в магазині продають.

Кропивничанка Валентина вважає, кульок повинен входити у вартість продукції. "Як за кордоном, а то ми стараємося йти у Європу, а я бачу тут не Європа".

За даними речниці, скарг від жителів області щодо використання на ринках і магазинах поліетиленових пакетів в держпродспоживслужбу не надходило.

Що відомо

Залежно від товщини пластикові пакети розкладаються у природі від 200 до 450 років, пояснила екологиня Аліна Давидюк. Вона працює у громадській організації, яка займається захистом довкілля від хімічних і радіаційних забруднень. Говорить, пластикові пакети несуть шкоду довкіллю ще на етапі виробництва, при перероблюванні нафти й природного газу. "Навіть у Тихому океані є пластикові острівці розмірами як Україна. Вимирають тварини, з водою оці біоелементи потрапляють знову у наші продукти. Це загрожує тим, що розвиваються онкозахворювання, для жінок це може бути безпліддя".

Читайте також

Повідомляйте про події з життя вашого міста чи селища у Кіровоградській області http://surl.li/evtwt
Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері, Телеграм, Інстаграм та Ютуб
На початок