Міністерство цифрової трансформації звернеться з офіційним листом до компаній Microsoft, Sonу та Valve з проханням обмежити продаж цифрових версій відеогри Atomic Heart про пригоди співробітника радянських спецслужб. Про це 21 лютого повідомив портал dev.ua з посиланням на коментар заступника міністра Олександра Борнякова.
"Ми закликаємо обмежити розповсюдження цієї гри в інших країнах через її токсичність, потенційний збір інформації даних користувачів і можливість передання їх третім особам у Росії, а також потенційне використання грошей, залучених із купівлі гри, на ведення війни проти України", — зазначив він.
Він також розповів, що за даними ЗМІ, розробка гри відбувалася на гроші, походження яких — з російських підприємств і банків, що потрапили під санкції, і є системно важливими для російського уряду.
"Хочемо наголосити також для західної аудиторії, що розробники гри не вийшли з публічною заявою про засудження путінського режиму та кривавої війни, яку росія розв’язала проти України", — додав Борняков.
Користувачі у Twitter помітили, що у грі використовують світлини Донецька, а також літають дрони з геранями.
"Що з ним не так, запитаєте ви. Ну... Квітка – герань, знаєте, як росіяни називають іранські безпілотники, що вбивають мирне населення в Україні?" — додають у коментарях.


Що таке "Atomic Heart"?
"Atomic Heart" – це відеогра, реліз якої відбувся 21 лютого 2023 року та позиціюється розробниками як "Bioshock" в стилістиці СРСР. Вона описує події альтернативної історії 50-х років, коли Радянський Союз вийшов із Другої світової війни науково та технологічно передовим, досягнувши піку розвитку з холодним ядерним синтезом та розумними роботами. Ви ж граєте за протагоніста Нечаєва, який є майором КДБ і офіцером особливо призначення.
Ще до виходу гра отримала позитивну оцінку, займаючи перші місця в списках ігор на таких сайтах, як PC Gamer, IGN і Gamescom – але також викликала масу критики, особливо зі сторони українських користувачів, знайомих із пропагандистськими наративами росіян.
Росіяни та білоруси не зможуть пограти у нову відеогру Diablo IV
Від початку сюжет гри відрізнявся від того, що вийшло у релізній версії (хоча такі зміни не є чимось дивним для ігрової індустрії, в якій розробка одного проєкту проводиться протягом багатьох років), проте відчутно змінилась тональність та настрої гри.
Один з прикладів: у ранній версії гри головний герой боровся зокрема із людьми, які були жертвами таємних урядових експериментів. У релізній версії герой бореться із роботами, оскільки СРСР в грі висвітлено ідеалістично, а жорстокі експерименти над людьми не дуже в'яжуться із такою картинкою. Невідомо, чи вплинули якось побажання інвесторів на розробку.
Хто займається розробкою
Розробкою займається російська студія Mundfish, хоча на сайті компанії відсутні згадки про Росію. Історія компанії починається з запуску в 2017 році командою з "чотирьох ентузіастів" на Кіпрі, хоча в російських ігрових ЗМІ студію неодноразово згадували саме як російську, з офісом у Москві.
Втім, після початку російського вторгнення в Україну в лютому 2022 року – Mundfish відмовились від того, щоб називатись суто російською, і подають себе як "міжнародну". Можливо, таким чином розробники намагаються уникнути санкцій та негативної уваги.
Можна пригадати одну з їх заяв щодо війни в Україні: "Ми звернули увагу на питання щодо того, де ми, Mundfish, стоїмо. Ми хочемо запевнити вас, що Mundfish є розробником і студією з глобальною командою, яка зосереджена на інноваційній грі, і, безсумнівно, є організацією, що виступає за мир проти насильства проти людей". На критику щодо такої риторики компанія блокувала користувачів у себе в Twitter.
Російський військовополонений заявив, що пішов воювати, щоб сплатити борг за World of Tanks

Генерального директора компанії Mundfish звати Роберт Багратуні, але справжнє його ім'я – Максим Зацепін, раніше обіймав посаду топменеджера в Mail.Ru, до складу якого входить російська соціальна мережа VK.
Засновниця компанії – Євгенія Сєдова, колишня модель і власниця модельного агентства. Раніше працювала у NewMedia Star, яка зараз відповідає за проросійські ЗМІ, зокрема "Взгляд.ру" і "Дни.ру".
Хто інвестори
Інвесторами Mundfish є китайська Tencent (відома у ігровому середовищі) та російські GEM Capital і Gaijin Entertainment.
Gem Capital – це російський фонд, заснований Анатолієм Палієм, який раніше працював у дочірній компанії "Газпрому" – "Газенергосеть". Студія залучила від них інвестиції в 2021 році. Крім того, виявлено зв'язок Палія з іншими російськими державними установами, як-от банк ВТБ, який потрапив під санкції.
Gaijin Entertainment переїхали з Росії до Угорщини в 2022 році, проте відомо, що голова піар-відділу компанії незаконно відвідував тимчасово окупований Крим і неодноразово висловлювався на підтримку політики Росії.
В Україні створюють гру, де потрібно виживати в російській окупації

Одне з припущень: якщо "Atomic Heart" розробляється на гроші, отримані від нині підсанкційних російських компаній та банків, які є "системно важливими" для російського уряду, прибутки від гри можуть бути спрямовані на допомогу російському уряду в його вторгненні.
Врешті, Mundfish також були помічені у дещо дивних умовах обслуговування і політики конфіденційності. За ними, дані користувачів можуть бути передані російській державі, зокрема ФСБ. Хоча більша частина цієї інформації стосується облікового запису, який ви створили на Mundfish, і який не є необхідним для гри.
Цікавий факт, що композитор "Atomic Heart" Мік Гордон (автор саундтреку до ігор серії Doom) передає гонорар, отриманий за допомогу у створенні гри, на підтримку України.
Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube
Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected] Ваші історії важливі для нас!