Для 120 переселенців, які живуть у кропивницькому готелі "Турист", з січня підвищили плату за комунальні послуги. У готелі – електроопалення. За нього повинні сплачувати за тарифом для бізнесу. З 1 січня цього року тариф зріс на дві гривні. Тепер становить шість з половиною гривень за кіловат-годину. За місяць за електроенергію в готелі платять від 350 до 400 тисяч гривень, розповіла виконувачка обов’язків голови правління готелю Ірина Шевченко.
У договорі є пункт, що умови за комунальні послуги можуть змінюватися, каже Ірина Шевченко. "Ми людей попереджали, що буде зима, і можливо, нам будуть підвищувати вартість. Лічильників на кожному номері немає. Є один лічильник. Ми готельне підприємство. Не комунальне й не гуртожиток. Ми знали, що люди незабезпечені. Але ціна на електроенергію когось турбує? "
Ірина Шевченко пояснює: вартість комунальних послуг в готелі залежить від потужності й кількості приладів в кімнаті. "Ми всі розуміємо, що електрики не було. Тому множимо потужність не на 24 години, а на 10 годин на добу. Це по опаленню. Далі у кожного по-різному, бо в декого є плити".


Зі слів Ірини Шевченко, торік у квітні й травні зверталась до обласної адміністрації та міської ради з проханням відшкодувати витрати за розміщення та харчування переселенців. Тоді у готелі прихистили 21 переселенця. "Вони у нас проживали безплатно. Нам надали відповідь, що це не можливо".
У відповідях обласної адміністрації й міської ради вказано, що компенсацію за комунальні послуги платять не всім закладам й підприємствам, які прихистили переселенців. Вони мають бути державними або комунальними. З тих, що у приватній власності, компенсацію отримують лише заклади освіти.

Ірина Артеменкова та її 85-річна матір живуть в одній кімнаті. Кажуть, за січень заплатили три тисячі гривень за оренду й дві тисячі – за комунальні послуги. Після цього отримали ще один рахунок за комунальні послуги на 500 гривень. Зі слів Ірини Артеменкової, переїжджати з готелю не хоче. Домовилась з адміністрацією готелю вимкнути опалення у кімнаті, аби платити за електроенергію менше.
Переселенка Ірина Служенко каже: незгодна, що платити доводиться за тарифом для бізнесу. "З опаленням незрозуміло. Проживаючи сама в кімнаті, я повинна оплатити понад 400 кіловат-годин за ціною шість з половиною гривень. Це як для підприємства. Я вважаю, що стільки не намотую. І це треба доплатити до лютого. Наприкінці січня я заплатила свою орендну плату. Було 3300 гривень оренди й дві тисячі комунальних".

Чому відрізняється тариф для готелів, підприємств та приватних споживачів, пояснив заступник директора обласної енергопостачальної компанії Олег Соловйов.
"Юридичні особи та підприємці користуються ціною, яка економічно складається на ринку електроенергії. Вона комерційна. Населення користується дотаційною ціною, яка затверджена Кабміном на рівні одна гривня 44 копійки у разі споживання в місяць до 250 кіловат-годин. Також одна гривня 68 копійок, якщо споживання понад 250 кіловат-годин. Держава мусить компенсувати цю різницю між ціною, затвердженою для населення, та економічно обґрунтованою ціною, яка складається на ринку електроенергії".
Переселенцям, які живуть у готелі, можуть запропонувати інші безплатні місця у комунальних закладах, говорить заступниця директора департаменту соцполітики Олена Костенко. Таких закладів 15. Вони міські й обласні. "Єдина проблема, що вони в готелі живуть по одній сім’ї в кімнаті, а там житимуть від семи й більше".

Адвокатка громадської організації "10 квітня" Ліана Левицька надає допомогу людям, постраждалим внаслідок війни. Вона говорить, питання треба вирішувати на рівні Кабміну.
"Є проблема в тому, що місце, де проживають переселенці, не зареєстроване як місце для проживання ВПО. Тому це треба вирішувати на рівні Кабінету Міністрів,щоб розробити механізм компенсації приватним закладам. Можна перевести частину грошей, надати статус гуртожитку, ввести інші тарифи, але це займе дуже багато часу. Насамперед тут пов’язано і з землею, і з наданням статусу".
Читайте також
- У Дмитрівській громаді Кропивницького району облаштували сто будинків для переселенців. Все необхідне для проживання зібрали місцеві
- У місті Новоукраїнка Кіровоградської області евакуйованих жителів Донеччини розмістили у школі
- Нагорода від Залужного. Жительку Кіровоградщини Тетяну Босько відзначили за допомогу військовим
Повідомляйте про події з життя вашого міста чи селища у Кіровоградській області http://surl.li/evtwt
Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері, Телеграм, Інстаграм та Ютуб