За рік війни на Херсонщині правоохоронці відкрили майже дві тисячі справ про злочини проти основ нацбезпеки

За рік війни на Херсонщині правоохоронці відкрили майже дві тисячі справ про злочини проти основ нацбезпеки

Ексклюзивно
За рік війни на Херсонщині правоохоронці відкрили майже дві тисячі справ про злочини проти основ нацбезпеки
Ілюстраливне фото Pixabay. Колаж - Суспільне Вінниця

Однією з причин швидкого захоплення Херсонської області російськими окупантами голова облради Олександр Самойленко вважає зраду. Про колаборантів у міській раді розповідає і керівниця міської військової адміністрації Галина Лугова. З початку повномасштабного вторгнення правоохоронці відкрили майже дві тисячі справ про колаборанство, держзраду та злочинів проти основ нацбезпеки на Херсонщині.

Упродовж 2022 року на Херсонщині розслідувалось понад 1800 кримінальних проваджень щодо злочинів проти основ національної безпеки. Серед них понад 900 за фактами державної зради, колабораційної діяльності та посібництва державі-агресору, повідомила Суспільному прессекретарка прокуратури області Анастасія Весіловська.

"За результатами розслідувань 140 людей отримали підозру, у тому числі заочно. Серед них ті, хто брали участь у проведенні псевдореферендуму, працювали на окупаційну владу, служили в псевдоправоохоронних органах на кшталт поліції та установи виконання покарань", — розповіла Весіловська.

За її словами серед тих, хто переметнувся на бік окупантів і депутати різних рівнів, працівники виконавчої влади, керівники установ, колишні правоохоронці, працівники медичної сфери та освіти, підприємці та пересічні громадяни.

"Це десятки. Кілка десятків — це стовідсотково. І всі вони зараз на лівому березі. Я зверталась до правоохоронців, щоб їх перевірили і притягнули до кримінальної відповідальності", — говорить про зрадників у міськвиконкомі керівниця МВА Галина Лугова.

Велику роль у тому, що в органах влади були зрадники, за її словами, зіграв колишній міський голова Херсона, депутат, а нині так званий "в.о. губернатора Херсонської області" Володимир Сальдо.

"Він впливав, він вів свою гру і вплив його нікуди не дівався ніколи. Він маніпулював, хитрив, дурив — це засоби якими він чітко володів і користувався дуже вміло і вдало впродовж багатьох років. Це виплило в те, що ми зараз бачимо. Перший хто пішов і це не стало несподіванкою", — сказала Лугова.

На виборах у 2010 році до рад різних рівнів Сальдо сформував свою партію "Блок Володимира Сальдо". В обласній раді його очолив колишній начальник поліції області, Валерій Литвин, як з'ясувало слідство, він також перейшов на бік окупантів. Наразі обом повідомили про підозру у колаборанстві та держзраді.

"Ми українці і змушені вчитися на своїх помилках. Тому жоден колаборант не повинен залишитися на українській землі. Ми повинні зробити все, щоб виявити кожного, хто хотів "руського миру" і дати їм можливість долучитися до нього. Якщо вони не хочуть добровільно долучитися, то є місця позбавлення волі, які або виправляють, або показують людям той ступінь відповідальності, яка є у громадянина перед державою", — каже голова облради Олександр Самойленко.

Втім, за його словами, відсоток тих, хто погодився співпрацювати з окупантами маленький.

"Майже всі голови громад, які залишилися на місцях, пройшли через катівні. З 49 громад, які були на території Херсонської області на початок вторгнення, є всього три випадки, де доказана співпраця з окупантами", — розповів голова облради.

Наразі за даними прокуратури у судах розглядається 35 справ про колаборанство та держзраду, розповіла прессекретарка прокуратури Анастасія Весіловська.

"Серед перспектив на найближчий час це завершення низки судових розглядів та ухвалення обвинувальних вироків стосовно колаборантів та зрадників. Закон та невідворотність покарання наближає спільну перемогу", — сказала Весіловська.

За даними СБУ, по колаборантах, посібниках та зрадниках з початку повномасштабного вторгнення розпочато понад 1000 кримінальних проваджень, повідомила Суспільному пресофіцерка СБУ в Херсонській області Вікторія Шакула.

Читайте також

Рік війни: як спротив російським окупантам допоміг вистояти Херсону

Бої у Бузковому сквері і на Білозерській площі: невідома історія оборони Херсона

"Вкривали з усього арсеналу озброєнь". Прикордонники розповіли як війська РФ захоплювали Херсонщину

Рік війни, правий берег під обстрілами, лівий — в окупації. 366 день війни: хроніка подій в Херсонській області

Читайте нас у Тelegram: Суспільне Херсон

Підписуйтесь на Суспільне Херсон у Viber

На початок