У Києві відтворили частинку Гайворона, що в Кіровоградській області. А саме: залізницю, вокзал, житлові будинки, водонапірні вежі, поїзди. Це все частина залізничного макету, який зробила команда проєкту Miniland.UA. Усі об’єкти зменшені у 87 разів. Потяги й автомобілі рухаються за всім правилами дорожнього руху. Про це Суспільному розповів один з розробників, моделіст Богдан Просвіров. Працювали над проєктом 40 людей упродовж двох років. Відкрили музей торік у листопаді.
Залізничний макет Miniland.UA – найбільший в Україні, каже Богдан Просвіров. Його площа – 87 квадратних метрів. Основою стали чотири залізничні станції. З пасажирських — це вокзали Гайворона й Івано-Франківська. З вантажних – зупинки "Шахта" й "Електростанція". Є широка й вузька колії. Загалом їздять 156 мініатюрних вагончиків і 35 локомотивів. "Окрім самої залізниці, ми велику увагу звертали на архітектуру, – говорить Богдан Просвіров. – Там відтворені реальні будівлі. Це не щось вигадане".
Гайворонська тема займає чверть конструкції. На макеті є локомотиви Ту-2, Ту-4, вагончики, рейки, семафори, перон з пасажирами, локомотивне депо, пішохідний міст над залізницею, вугільна котельня, дві водонапірні вежі-близнюки. Будівлю вокзалу показали такою, яка вона була до реконструкції 2003 року. Також зобразили точні копії реальних житлових будинків у Гайвороні. Повсюди видно маленькі дерева й 18-міліметрових людей.









Якщо брати весь макет, то моделісти відтворили понад сотню різних будинків в Україні. На макеті є асфальтний завод, дерев’яна церква, найстаріший київський кінотеатр "Екран", Олеський замок на Львівщині, а також сільські будиночки з городами, мости, тунелі, вітряки, річка з греблею і млином. Є різні сценки з міського і сільського життя: хрестини, весільна церемонія, очікування на вокзалі, відпочинок на природі, ремонт будинку й дороги, збирання урожаю і навіть виклик поліцейських й рятувальників.








Для виготовлення всього цього поєднували природні й синтетичні матеріали, розповів Богдан Просвіров. "Використовували буквально все. Вугілля, наприклад, брали реальне, бо його зімітувати дуже важко. Каміння просто подрібнювали. Земля й вода в нас справжні. Млин крутиться за рахунок води. Будинки робили з пластику й щільного картону. Деталі для них вирізали за допомогою лазерного верстата й склеювали. Локомотиви – це пластик і фотополімерна смола. Їх друкували на 3D принтері. Потім фарбували й зістарювали за допомогою пилу й іржі, щоб був натуральний вигляд".


Зі спецефектів на макеті є зміна дня й ночі, робота семафорів, світлофорів, освітлення приміщень і вулиці, каже Богдан Просвіров. Усередині вокзалів і частини інших будинків можна побачити меблі й жителів. Потяги, автомобілі й деякі фігурки людей рухаються. Транспортом керує диспетчер за допомогою комп’ютера. У модельках людей спрацьовує автоматика.



За словами Богдана Просвірова, макет діє як постійна виставка. Окремих вистав для глядачів не влаштовують. Відвідувачі приходять упродовж всього дня і збоку спостерігають за подіями на макеті.
"Ми спеціально для глядачів потяги не запускаємо, – каже моделіст. – Вони їздять по черзі, як у житті. Просто не мають точного графіка. Його дуже важко реалізувати. Зате там видно, як завантажується й відвантажується вугілля, пасажирський потяг обганяє вантажний, електричка чекає на платформі".

За спостереженнями команди проєкту, ідея людям подобається, каже Богдан Просвіров. Жителі Гайворона в своїх соцмережах порівнюють фото реальних будівель і вагонів і їхніх маленьких копій. Також спеціально приїжджають у Київ подивитися на макет.
Читайте також
- "Гайворонський експрес". У Гайвороні проводять ретротури на вузькоколійці
- "За гарним віником завжди повертаються". У двох селах Голованівського району збереглося вінникарство
- У Голованівському районі на Кіровоградщині шукають авторів прапора й герба. Для цього оголосили конкурс
Повідомляйте про події з життя вашого міста чи селища у Кіровоградській області https://u.to/HNf5HA
Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері, Телеграм, Інстаграм та Ютуб