Довідка для протезування: військовослужбовці розповіли, чому не можуть її отримати

Довідка для протезування: військовослужбовці розповіли, чому не можуть її отримати

Довідка для протезування: військовослужбовці розповіли, чому не можуть її отримати
Суспільне Львів

У центрі реабілітації на Львівщині лікуються майже дві сотні поранених військових. Усі вони чекають на протези. Проте цей процес затримується: і через довгу чергу на протезування, і через очікування спеціальних довідок з військових частин, без яких отримати протез неможливо. Про це Суспільному розповіли військовослужбовці ЗСУ.

У селищі Великий Любінь на Львівщині реабілітацію проходять 180 поранених бійців з ампутаціями. Однак, щоб отримати протез, їм доводиться чекати по декілька місяців, каже військовослужбовець Олександр Татарчук.

"Сюди з’їхалися спеціалісти з України. І тут всіх протезують. Надають допомогу у протезуванні. Черга на протезування страшна. Мені його вже роблять півроку. Бо немає комплектуючих. Деякі хлопці чекають документи до півроку від частини. Тому що буває таке, що частину розбивають. Моя частина вже розбита, знаходилася під Бахмутом", — каже Олександр Татарчук.

Олександр Татарчук
Олександр Татарчук. Суспільне Львів

Боєць Максим Ролін перебуває у реабілітаційному центрі від квітня минулого року.

"Хлопці по 5 місяців не можуть отримати довідку про обставини поранення. А вона основна. Її видають в частині там, де ти отримав поранення. Це має бути проведене розслідування. Ну мене не можуть виписати без протеза. Мене не можуть відправити без протеза в частину. Я чекаю цей протез. То спочатку не було запчастин, то не могли дістати", — каже Максим Ролін.

Максим Ролін
Максим Ролін. Суспільне Львів

Військовий Михайло Градченко пояснює, наскільки важливий цей документ з частини.

"Довідка номер 5 про обставини травми потрібна для того, щоб почати процес протезування. Я маю зв’язатися з частиною. Але ніяких контактів, номерів телефонів мені ніхто не надає. Я є сапер, старший групи розмінування. В мене були підлеглі, я керував людьми. Коли я отримав поранення, мене евакуювали, провели мені операції. І з того часу тільки командування мого підрозділу виходить зі мною на зв’язок і якось намагається мені допомогти. Але від них це не залежить", — каже Михайло Градченко.

Михайло Градченко
Михайло Градченко. Суспільне Львів

Натомість військовослужбовець Руслан Сєріков каже, що взагалі не знає, де зараз його військова частина.

"Була в Черкасах. То в Чернігів перевели. То десь в Миколаїв. Вона, сказали, передвижна. А тепер бігай її шукай – куди вона поїхала, то треба за нею", — каже боєць.

Руслан Сєріков
Руслан Сєріков. Суспільне Львів

Адвокат Ростислав Кравець радить в такій ситуації звернутися й до Центру комплектації і соціальної підтримки.

"Я раджу окрім військової частини за копією такої довідки звертатись і до безпосереднього Центру комплектації і соціальної підтримки, який їх мобілізував, залучав до військової служби. І саме в цих центрах повинні бути також ці довідки, які підтверджують факт отримання ними поранення і те, що це поранення пов’язане саме з захистом України від російської агресії. Я б радив не зволікати, звертатись саме до Центру комплектації. У разі, якщо також там є зволікання, то напряму звертатись до Генерального штабу", — каже Ростислав Кравець.

Поранені військові
Поранені військові. Суспільне Львів

Та крім необхідних довідок бійці переймаються, що їх будуть змушені виписати без протеза через брак фінансування. Адже кошти на повний цикл реабілітації має забезпечити Міністерство соціальної політики. За словами директора реабілітаційного центру Григорія Дунаса, приблизний кошторис на реабілітацію одного пацієнта – 1100 гривень на день. Остаточна сума залежить від того, скільки місяців він проведе у закладі. Та поки що Центр не отримав фінансування, каже Григорій Дунас.

"Не завжди вони своєчасно отримують послуги з протезування з тієї причини, що є багато підприємств, і не кожне підприємство в стані вчасно забезпечити своєчасно розхідними матеріалами. Військових реабілітували, вони готові до протезування. А якщо їх не будуть запротезовувати ще – ми не виконуємо функцію як хоспісу – тут вже інші служби будуть брати їх на перебування. Зараз очікуємо, що буде група робоча зроблена. Що власне Мінсоцполітики візьме на себе оцю частину", — каже директор Центру комплексної реабілітації Григорій Дунас.

Водночас директор центру зазначив, що порушить питання фінансування реабілітації військових перед Міністром соціальної політики якнайшвидше.

Читайте також

У черзі — 540 людей. Як у Львові поранені військовослужбовці проходять медкомісію

Як українці можуть виїхати за кордон на лікування. Пояснення МОЗ

На початок