Що відомо про дітей, яких із Австрії незаконно вивезли до РФ — Лубінець розповів подробиці

Що відомо про дітей, яких із Австрії незаконно вивезли до РФ — Лубінець розповів подробиці

Уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець
Уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець. Фото: Олександр Брамський, Суспільне

Двоє дітей, яких незаконно вивезли до Росії з Австрії, до початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну жили у Луганській області. На території Австрії вони перебували у складі групи українських дітей, яких евакуювали з Львівської області. Про це в ефірі Сніданку 1+1 розповів Уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець.

“Ці діти до 24 лютого перебували на території Луганської області. Після масштабного вторгнення їх вирішили перевезти до Львова. Для цього були зроблені доручення та згоди від батьків. Деякий час діти перебували на території Львівської області”, — розповів омбудмсан.

Після цього підготували пакет документів, і дітей евакуювали на територію Австрії.

“Весь пакет документів, куди включалися і письмові дозволи від батьків, щоб відповідні інституції української влади цим займалися”,  — сказав Лубінець.

За його словами, діти приїхали в Австрію і перше, що вони зробили — стали на консульський облік в українському дипломатичному представництві.

“Вся влада Австрії була поінформована, влада Тіроля, де безпосередньо перебували українські діти, теж була поінформована про те, що окрема група дітей з Луганської області через Львівську область прибули і будуть перебувати на території Австрії”, — сказав Лубінець.

За його словами, для української сторони стало несподіванкою, коли заступник омбудсмана Тіроля Зігель, який є адвокатом і входить до Європейського інституту Омбудсмана, вивіз дітей до Росії.

“На підставі незрозуміло яких документів, на підставі незрозуміло чого він фізично забирає цих дітей. Ми зараз розбираємося, як він це зробив. Фізично вивозить їх на територію РФ. Ані влада Австрії, як нам зараз пояснюють, ані українські представники на території Австрії про це не знали”, — розповів Лубінець.

Яка реакція влади Австрії та Європейського інституту Омбудсмана на вивезення дітей до РФ

За словами Лубінця, реакція саме від влади Австрії була достатньо миттєва: відкрито кримінальне провадження, Зігеле призупинили адвокатське посвідчення, у рамках кримінального розслідування  заблокували робочий комп’ютер.

Натомість керівництво Європейського інституту Омбудсмана на незаконний вивіз українських дітей до Росії не відреагувало. Лубінець розповів, що він як український омбудсман, що входить в цю організацію, надіслав офіційного листа на президента організації, яким є  представник Сербії. За його словами, він очікував на винесення питання на розгляд організації, внутрішнє  розслідування і  що Зігеле запитають, як так сталося чому він це зробив.

“Натомість я отримав відповідь, що президент організації вважає, що коли Зігеле це робив, він не був членом організації”, — розповів український омбудсман.

Згодом Лубінець надіслав повторний запит і після того, як на нього знову належним чином не відреагували, надіслав третій, вже відкритий лист до всіх членів Європейського інституту Омбудсмана. У ньому Лубінець попросив всіх, хто вважає ганебним вчинок Зігеле, вийти з цієї організації. Він самс публічно порізав членський квиток. Також з організації вийшли омбудсмани Латвії та Литви.

“Вважаю, що ми викрили таку організацію, яка навіть, можливо, фінансується за російські кошти, бо я не можу по-іншому прокоментувати таке упереджене ставлення від керівництва цієї організації до цієї історії”, — сказав Лубінець.

Він додав, що йдеться про пряме порушення Конвенції по захисту дітей.

“Це перша історія, про яку ми дізналися,  розбираємося, чи були подібні історії на території інших країн”, — додав омбудсман.

Де батьки дітей і в яких умовах зараз перебувають вивезені діти

“Діти зараз перебувають на території РФ, як ми це побачили з російських ЗМІ, але в яких умовах, із ким саме вони зараз там перебувають — ми не знаємо”, — пояснив Лубінець.

За його словами, не надходило жодних документів від батьків і родичів про возз'єднання сімей у той час, як у представників України є письмові дозволи від батьків, щоб діти перебували на території Австрії у відповідній українській групі за яку відповідає українська сторона.

За словами Лубінця, всього є десятки тисяч дітей, яких РФ незаконно вивезла на свою територію. Це ті, щодо кого українська влада отримала інформацію.

“А скільки таких, про яких ми не маємо інформації”, — додав Лубінець.

Що відомо про вивезення двох українських дітей з Австрії до РФ та вихід України з Європейського інституту Омбудсмана

Напередодні стало відомо, що Уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець надіслав терміновий лист членам Європейського інституту Омбудсмана про вихід із цього об’єднання. Про це український омбудсман 8 лютого повідомив у Фейсбук.

“Цей крок став наслідком того, що двох українських дітей, які перебували на території Республіки Австрія через російську збройну агресію, "правозахисник Європейського інституту Омбудсмана (ЄІО)" вивіз на територію РФ”, — пояснив Лубінець.

За інформацією ЗМІ, це зробив Доктор Йозеф Зігеле — генеральний секретар ЄІО, член правління ЄІО та заступник омбудсмана Тіролю, додав Лубінець. За його словами, влада Австрії розпочала офіційне розслідування щодо дій Зігеле.

“Зазначене є порушенням статей 49, 50 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни, які забороняють здійснювати примусове переселення або депортацію осіб з окупованої території та покладають на окупаційну державу обов’язок вжити всіх необхідних заходів для полегшення процедури встановлення особи дітей та реєстрації їхніх сімейних зв’язків”, — написав Лубінець.

Насильницька передача дітей однієї групи в іншу, є однією з ознак геноциду відповідно до статті II Конвенції ООН від 9 грудня 1948 року "Про запобігання злочину геноциду та покарання за нього”, пояснив омбудсман.

Що відомо про вивезення українських дітей в Росію

Окупанти на Луганщині мають намір вивезти дітей у Карелію нібито для оздоровлення та відпочинку, повідомили у Центрі національного спротиву.

Окупанти продовжують депортувати дітей захоплених територій Луганщини. З Лисичанська до РФ вони вивезли 50 старшокласників, нібито для підготовки та складання іспитів.

За даними Національного інформаційного бюро, безпосередньо до РФ депортували 4600 українських дітей, повернути вдалося 96.

З Маріуполя російські окупанти вивезли до Росії понад 1300 дітей.

Російські окупанти з Луганщини вивезли ще 76 дітей-сиріт до Московської області. Всіх планують передати до родин у чотирьох регіонах РФ.

Читайте також

Україна виходить з Європейського інституту Омбудсмана. У чому причина

На початок