Землетрус в Туреччині: чи можливо це в Україні — пояснює сейсмолог

Землетрус в Туреччині: чи можливо це в Україні — пояснює сейсмолог

Землетрус в Туреччині: чи можливо це в Україні — пояснює сейсмолог
Сейсмічність України. Дані Інституту геофізики НАН України.

Україна знаходиться у зоні впливу одного з трьох сейсмічних поясів. Відтак хвилі від землетрусів можливі на території заходу і півдня країни, пояснила в етері телемарафону Суспільне. Спротив сейсмологиня, вчена секретарка Інституту геофізики, старша наукова співробітниця відділу сейсмічної небезпеки, докторка фізико-математичних наук Юлія Семенова. Вона розповіла також, чому від землетрусів потерпає Туреччина.

— Президент Туреччини Реджеп Ердоган заявив, що землетрус, який стався 6 лютого став найпотужнішим з 1939 року. Чи можна взагалі спрогнозувати місце, час і потужність, від чого це залежить?

— Туреччина розташована на стику трьох тектонічних плит, тому землетруси — там не рідкість. Просто цей був дуже потужний. Спрогнозувати неможливо, як саме вивільниться накопичена енергія. Чи це буде серія дрібних землетрусів, чи один потужний. Той, який стався 6 лютого, настільки потужний, що можемо стверджувати — це наслідок активності тектонічних плит. Ті, які спричинені діяльністю людей, зазвичай мають меншу потужність.

— Чи попереджали жителів Туреччини про можливий землетрус?

— Сейсмологи Туреччини знають про активність своєї території, постійно її досліджують. Думаю, вони були попереджені, просто ніхто не прогнозує точно дату і місце виникнення. Але взагалі на такій території варто було більш серйозно ставитися до сейсмостійкого будівництва, не економити на будівлях. Бо те, що ми спостерігали вчора — результат того, що будівлі не були достатньо сейсмостійкими і просто не витримали тої потужності.

— Які ще країни потерпають від землетрусів? І чи можливо це в Україні?

— На нашій планеті є три сейсмоактивних пояси і в країнах, які знаходяться в них, часто бувають землетруси. Україна теж знаходиться в одному з них і піддається впливу землетрусів, які відбуваються в зоні Вранча, від бермудських землетрусів може потерпати територія України. Вони відбуваються на великих глибинах, сейсмічні хвилі поширюються на великі відстані, це низькочастотні хвилі, які майже не затухають і можуть дійти до території України. Були вже випадки, коли ми відчували ці землетруси, це 1978, 1981 роки і можуть бути повторення.

— Чи були відчутними їхні наслідки?

— Так, тоді відчували. І якщо раніше будівлі були низькоповерхові і більш пологі, то зараз у нас будівництво більш висотне, більш гнучке і більш вразливе до землетрусів із зони Вранча.

— Що це за зона і які регіони, області України більш чутливі до землетрусів?

— Це в Румунії, гори. Звідти хвилі будуть доходити до території України навіть до східних областей. Просто у західній і південно-західній частині країни це буде більш відчутно, також у центрі України, а на сході — вже менше. Як ми будемо відчувати землетруси зони Вранча, відображено на картах загального сейсмічного районуванняhttp://wdc.org.ua/uk/node/192. Комплект карт розроблений інститутом геофізики та іншими дослідниками. На цих картах відображено, як будуть відчуватися землетруси із зони Вранча на території України. При будівництві всі ці значення враховуються, залежно від типу та призначення будівлі.

Читайте також

  • Перші в області: як у місті на Рівненщині запровадили електронний квиток
  • "Дуже чутливі до контролю": експертка пояснила, як спілкуватися з військовими після полону
  • Рівненський клуб Standup West організовує благодійний концерт на День закоханих

Читайте і дивіться Суспільне Рівне на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок