"Трусилося все, тріскалися стіни". Очевидці розповідають про землетрус у Туреччині

"Трусилося все, тріскалися стіни". Очевидці розповідають про землетрус у Туреччині

"Трусилося все, тріскалися стіни". Очевидці розповідають про землетрус у Туреччині
. Рятувальні служби працюють на місці обвалу будівлі внаслідок землетрусу, Туреччина, провінція Діярбакирі, 6 лютого 2023 року, фото: AP

6 лютого 2023 року на південному сході Туреччини та на території Сирії стався потужний землетрус магнітудою 7,7. Президент Туреччини Реджеп Ердоган повідомив, що він став найпотужнішим з 1939 року. За даними Міністерств охорони здоров'я країн, внаслідок катастрофи загинули понад дві тисячі людей, більш ніж п'ять тисяч будинків було зруйновано. В Туреччині оголосили семиденну національну жалобу за загиблими.

Очевидці розповіли Суспільному про землетрус.

Читайте також: "Усі країни хочуть допомогти Туреччині, Ідлібу ніхто не надав допомоги" — член "Білих шоломів" у Сирії про землетруси

Дірана, жителька Діарбакіра, розповіла, що землетрус почався о 4 ранку і тривав близько хвилини. Від поштовхів її чоловік впав з дивана.

"Було надзвичайно страшно. Люди вибігали з будинків, кричали. Я схопила свою дитину. На ній не було навіть черевиків. Я такого за всі роки життя не бачила. І навіть дорослі Турки розповідали що такого потужного землетрусу ще не бачили", — сказала вона.

Каже, що думала, що старий будинок, у якому мешкає родина, зруйнується.

"Коли почався землетрус, ми були вдома. У нас будинок старий - я думала він розвалиться. Коли трусило - ми не могли стояти на ногах. Мій чоловік о четвертій ранку коли почало трусити впав з дивана. А поруч з нашим будинком нові - з них більшість зовсім зруйновані. У районі старого міста у центрі майже нічого не залишилось", — сказала Дірана.

Жінка зазначила, що протягом дня був ще раз землетрус.

"Всі сподівалися, що вони будуть менші, але було таке саме - 7,7. Власник магазину у якого стоять камери стеження розповідав, що трусило навіть більше, дві хвилини", —сказала Дірана.

Родина жінки переїхала у село неподалік. Людей, які залишилися без даху над головою зараз розселяють у школах, у спортивних залах. Їх там годують, дають ковдри. У кого були борги у операторів, їх зараз зняли, щоб люди могли додзвонитися один одному.

"Мій будинок вцілів, але по ньому пішли тріщини. Але це зранку так було. В якому стані наш будинок зараз, ми не знаємо. Нам сказали не заходити додому, кажуть що досі трясе і буде трусити", — сказала Дірана.

Жителька Діярбакіра, українка Яна, розповіла, що прокинулася з чоловіком від того, що трусилося все навкруги і почали тріскатися стіни в квартирі.

"Ми зрозуміли що землетрус цього разу набагато сильніший ніж завжди. Швидко розбудили дитину, на піжами одягнули куртки і почали вибігати на вулицю. В під'їзді стояв туман від пилюки, люди кричали і плакали, всі бігли на вулицю. Це був просто жах", — сказала вона.

За словами Яни, на вулиці вони вже побачили повністю зруйнований сусідній будинок, під завалами там були люди, вони кричали і просили про допомогу. На місце прибули поліція, швидка, пожежники.

"До ранку ніхто вже не спав, всі люди сиділи на вулиці, сніг, дощ, відер, маленькі діти на руках, люди інваліди, всі стояли на вулиці до ранку, а деякі цілий день боялись зайти у квартиру. О 13:00 приблизно ми були у будинку. Знов почалися поштовхи, ми швидко вибігли з квартири, вже були всі готові, куртки, теплі штани і кофти, але цього разу землетрус був не такий сильний", — сказала жінка.

За її словами людей збирають у малоповерхові будівлі — мечеті, школи чи кафе для весіль, надають їжу, чай і навіть теплі ковдри.

"Багато їдуть до родичів, всіх попередили що ще мають бути поштовхи, дуже багато людей сидять в парках, палять вогонь, щоб зігрітися, але і є дуже багато приміщень куди вони можуть піти, щоб зігрітися, але дуже багато людей просто стоять на тротуарах біля своїх будинків. Знайомих, які залишилися без дому немає, слава Богу", — сказала Яна.

Читайте також: У Туреччині та Сирії сталися потужні землетруси, понад 1200 людей загинули. МЗС з'ясовує, чи постраждали українці

Журналіст TRT Ескандер Меметов розповів Суспільному, що за останніми даними на цю секунду, померло більше півтори тисячі людей і понад 9700 поранені. Він зазначив, що перебуває в аеропорту Адани, який перетворився на пункт збору рятувальників і медиків.

"Тут разом зі мною приїхали кілька груп рятувальників та лікарів з Стамбула та інших міст. З кожного району Стамбула сюди надіслали рятувальні команди. Загалом на місце події приїхали близько тисячі рятувальників та лікарів швидкої, парамедиків, щоб надавати допомогу усім постраждалим", — сказав він.

За словами журналіста, рятувальні бригади відправляють в аеропорт Адани, тому що він не постраждав і тут літаки можуть сідати.

"В інших містах таких як Ґазіантеп, Хатай, на жаль, аеропорти постраждали, вийшли з ладу злітні смуги, тому усіх направляють сюди, а звідси вже наземним транспортом направлятимуть до Шанлиурфа та Ґазіантепа", — сказав Меметов.

Він зазначив, що з пораненими ще не бачився, лише спілкувався з рятувальниками й парамедиками, але вони поки не можуть надати ніякої інформації окрім тієї, що є зараз у відкритих джерелах.

За словами журналіста, наразі інформації щодо стратегії немає, але в подібних випадках у Туреччині вже є вироблений механізм.

"Усі будинки, які можливо можуть бути в зоні ризику, вони усі евакуюються, усіх мешканців евакуюють і розселяють у наземних таборах. Усі, хто має можливість виїхати до родичів в райони, де не буде ймовірності землетрусу, усі вони поїхали в інші райони Туреччини", — сказав Меметов.

Читайте також

Чи загрожують землетруси Україні і як діяти у разі небезпеки: пояснюємо

У Сирії внаслідок землетрусу загинула сестра прем'єр-міністра

Чи прогнозували потужні землетруси в Туреччині та Сирії: пояснює сейсмолог

На початок