"Я вважаю, що ми спізнюємось", – голова комісії з перейменування вулиць Луцька

"Я вважаю, що ми спізнюємось", – голова комісії з перейменування вулиць Луцька

"Я вважаю, що ми спізнюємось", – голова комісії з перейменування вулиць Луцька
Михайло Щур, голова комісії з впорядкування назв вулиць у Луцьку. Фото: Суспільне Луцьк

Як триває процес дерусифікації назв вулиць у Луцьку та в чому його особливості. На цю тему Суспільне поспілкувалося з головою комісії Луцької міської ради з питань впорядкування назв вулиць Михайлом Щуром.

Комісію з питань впорядкування назв вулиць у Луцьку створили у травні 2022 року. Скільки вулиць з того часу вдалось перейменувати та скільки ще потребують перейменування розповів Суспільному Михайло Щур.

– Скільки ж вулиць у Луцьку потребують дерусифікації, перейменування і хто формує цей список?

Список вулиць формується. Станом на лютий кількість вулиць в Луцькій територіальній громаді, який планується розглянути – понад 140. Триває процес довивчення необхідності перейменування в населених пунктах, селах і селищах громади, які у 2020-му році долучилися до Луцької міської територіальної громади. Банк назв, які пропонуються дещо ширший, він сягає понад 160 пропозицій. Зрозуміло, що за таких розбіжностей в цифрах ми не зможемо врахувати всі 100 % пропозицій нових назв.

– Які вулиці підлягають зміні назви?

– Як правило в першу чергу завершується процес декомунізації. Це діячі радянського періоду, партійні діячі, які брали участь в побудові тоталітарної держави. І друга черга – це назви вулиць, які присвоювалися на честь діячів, пов'язаних із Росією, російським мистецтвом, культурою і які аж ніяк не пов'язані із містом Луцьком.

– Чи вчасно відбувається процес декомунізації та дерусифікації в Луцьку?

– Особисто я вважаю, що процес декомунізації, дерусифікації в місті Луцьку мав пройти ще в 90-х. Я вважаю, що ми спізнились. Ми вимушені невідкладно вчиняти дії щодо перейменування.

– Скільки нині вулиць у Луцьку перейменовані?

– Через сесію Луцької міської ради пройшли понад 40 рішень щодо перейменування назв вулиць. Оскільки, комісія з впорядкування, то ми пропонували цілий ряд пов'язаний з об'єднанням назв вулиць, зі зняттям запаралелення назв вулиць. По двох вулицях із прямим кутом були фактично ідентичні назви, доводилося це питання також вирішувати.

– За яким принципом перейменовують вулиці? Є якісь люди, історики, краєзнавці, які консультують?

– Звернень є дуже багато від представників громадськості, науковців, митців і людей, які цікавляться. Від депутатів та народних депутатів. Нині пропозицій є більше, ніж в переліку вулиць, які планується перейменувати. Член комісії, краєзнавець Олександр Котис висловив таку думку, що центр Луцька – це мали б бути назви визначних постатей Луцька.

– На вашу думку, перейменованих 40 вулиць це багато чи мало?

– Якщо ми говоримо чи це багато, то я думаю, що це мало, я б хотів значно більше.

Що відомо

  • Станом на січень 2023 року 397 вулиць на Волині, які підлягали перейменуванню у рамках закону про декомунізацію, ще не змінили назву. Ці дані на запит Суспільного надав голова громадської організації "Світанок" Вадим Позняков.
  • В Україні при Міністерстві культури та Інституті нацпамʼяті у червні 2022 року створили новий орган – Раду з питань дерусифікації, декомунізації та деколонізації, яка координуватиме процеси демонтажу памʼятників.

Термінові новини читайте в Telegram та Viber Суспільного Луцьк.

На початок