Оглядають та реставрують знахідки: чим займаються взимку у заповіднику "Більськ" на Полтавщині

Оглядають та реставрують знахідки: чим займаються взимку у заповіднику "Більськ" на Полтавщині

Оглядають та реставрують знахідки: чим займаються взимку у заповіднику "Більськ" на Полтавщині
Реставратор заповідника Анатолій Штанько працює над ліпною глиняною корчагою, виявленою під час археологічних досліджень на поселенні Котельва ІІ. фото: надане Оксаною Дорошенко

Працівники історико-культурного заповідника "Більськ" нині опрацьовують матеріали археологічних досліджень 2022-го року. Про це Суспільному розповіла молодша наукова співробітниця заповідника Оксана Дорошенко.

Після археологічного польового сезону дослідники впорядковують та обробляють знахідки. Їх оглядають, сортують, миють, чистять, маркують та відкладають для реставрації ті фрагменти, які цьому підлягають.

Також складають колекційний опис, фотографують знахідки, замальовують.

"За результатами кожного польового сезону публікуються статті у науковому збірнику з коротким описом процесу та результатів досліджень, а також з демонстрацією фото та малюнків артефактів", – каже Оксана Дорошенко.

Нині працівники заповідника опрацьовують матеріали археологічних досліджень 2022-го року, а також реставрують деякі артефакти.

Після опрацювання всі знахідки передаються на зберігання до наукових фондів, а частину з них представлять на виставках.

Оглядають та реставрують знахідки: чим займаються взимку у заповіднику "Більськ" на Полтавщині
Фрагмент ліпної кераміки доби бронзи. фото: надане Оксаною Дорошенко

За словами Оксана Дорошенко, минулого року розкопки тривали з весни і до кінця грудня. Археологічні дослідження проводили на поселеннях Старий кар’єр, Котельва ІІ та городищі Котельва.

Поселення Старий кар'єр (попереднє датування ХІІІ—ХІІ століття до нашої ери)

Під час досліджень на цьому місці зафіксували два житла епохи бронзи. Також виявили фрагменти ліпної кераміки з декором, характерним для бронзового часу. Одним із найяскравіших артефактів є кістяний псалійПсалії — давні деталі вудил — пара вертикальних стрижнів, що прикріплювалися перпендикулярно до кінців вудил. з орнаментом.

"Окрім цього, знайдено чимало решток кісток свійських тварин. Артефакти перебувають у процесі камеральної обробки та підлягатимуть подальшому детальному аналізу. Деякі кістки виявлені обгорілими, що свідчить про пожежу. Під час розкопок археологам вдалося чітко зафіксувати руйнацію житла внаслідок спалення".
Оглядають та реставрують знахідки: чим займаються взимку у заповіднику "Більськ" на Полтавщині
Камеральна обробка артефактів, виявлених під час археологічних розкопок на поселенні Старий кар‘єр. фото: надане Оксаною Дорошенко

Також дослідники визначити особливості житла – розташування стовпових ям, облаштування даху. Виявили і матеріали з поселення, серед яких є фрагменти кераміки, що вказують на тісні зв’язки населення сучасної Полтавської області в пізньому бронзовому віці з племенами Правобережної України.

Поселення Котельва ІІ (датування VI – перша половина V століття до нашої ери)

Його виявив ще 1992-го року полтавський археолог Ігор Гавриленко, але поселення так і не досліджували. 2021-го року співробітники історико-культурного заповідника "Більськ" здійснили шурфуванняШурф — вертикальне заглиблення у землі максимальною глибиною до 30 метрівна об’єкті та заклали невеликий розкоп, а 2022-го року продовжили масштабні рятівні розкопки. Переважна кількість знахідок належить до скіфського часу.

Городище Котельва

Городище має майже трикутну форму, площа укріпленої території складає 3,3 гектари. Під час розкопок з’ясували, що територія городища була обжита носіями бондарихинської (?Археологічна культура бронзової доби) культури, функціонувала у пізньоскіфський час (III–II століття до нашої ери).

Читайте також

На Полтавщині досліджують пряслице, якому понад 3 000 років

На початок