День бабака: ставлення синоптиків та прогноз гідрометцентру

День бабака: ставлення синоптиків та прогноз гідрометцентру

День бабака: ставлення синоптиків та прогноз гідрометцентру
Фото: Олена Клименко/Суспільне Харків

Бабак Тимко 2 лютого віщував весну: за його прогнозом, весна настане за шість тижнів — у середині березня.

Чи буде весна за шість тижнів, офіційні метеорологи не можуть спрогнозувати — довгострокові прогнози не роблять, пояснив Суспільне Харків синоптик регіонального гідрометцентру Ігор Кібальчич.

"Я не вважаю, що віщування бабака має якесь наукове підґрунтя — 50/50. Це як грати у лотерею. Немає ніякого взаємозв’язку між його поведінкою та майбутнім станом атмосфери й погодою", — каже синоптик.

Про весну ще рано говорити
Ігор Кібальчичсиноптик регіонального центру з гідрометеорології

За словами Ігоря Кібальчича, на Харківщині найближчими днями стане прохолодніше.

"У лютому будуть температури нижчі ніж у січні, тобто, вже в нас у наступні дні почнеться поступове зниження температури, а також будуть опади у вигляді снігу. Лютий виявиться таким зимовим класичним місяцем", — говорить Кібальчич.

Що відомо

  • День бабака на біостанції в Гайдарах під Змієвом започаткували у 2004 році харківські науковці на чолі з професором Віктором Токарським. За цей час про прихід весни оповіщали три бабаки. Самі ж науковці збігів з прогнозами синоптиків не відстежували.
  • У Харківській області, за різними підрахунками, живе від 5 тисяч до 18 тисяч бабаків. Традицію віщування весни започаткували, щоб привернути увагу до захисту гризунів. Прогноз Тимка у 2021 році не збувся, але на біостанції кажуть: ідея акції знайшла відгук. У 2022 році Тимко ІІІ віщував, що весна буде нестабільною. Бабаків степових внесли до Червоної книги як вид, що зникає.
  • Понад пів року бабак Тимко був в окупації РФ в селі Нестерівка на Харківщині. У вересні село звільнили.
  • За словами завідувача біологічної університетської лабораторії "Східні степи" Володимира Грубника, 70-80% прогнозів Тимка збуваються.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

Вибір редакції

На початок