Як на Харківщині живе червонокнижний бабак Тимко. СУСПІЛЬНЕ | ВІДЕОНОВИНИ

Як на Харківщині живе червонокнижний бабак Тимко. СУСПІЛЬНЕ | ВІДЕОНОВИНИ

Як на Харківщині живе червонокнижний бабак Тимко. СУСПІЛЬНЕ | ВІДЕОНОВИНИ
. Суспільне Харків

У Харківській області, за різними підрахунками, живе від 5 тисяч до 18 тисяч байбаків. Щороку байбаки з Гайдарів під Змієвом віщують прихід весни. Історично традицію започаткували, щоб привернути увагу до захисту гризунів. Цьогорічний прогноз Тимка не збувся, але ідея акції знайшла відгук. Байбаків степових внесли до Червоної книги як зникаючий вид.

За підрахунками біологів з Харківського університету імені Каразіна, на Харківщині нині живуть близько 18 тисяч байбаків — у Великобурлуцькому, Куп'янському та Дворічанському районах.

В Держекоінспекції Харківської області називають іншу цифру — п'ять тисяч, оскільки спеціалісти рахують за площею, а не за головами. Саме цю цифру науковці подавали для реєстрації байбака степового у Червоній книзі.

"Внесення до Червоної книги просто збільшує статус і у випадку браконьєрства – збільшує відповідальність. Якщо захочуть щось будувати або виорати землю, то це дає можливість заборонити це", — пояснює працівник біологічного факультету Харківського університету ім. Каразіна Володимир Ронкін.

30 років він досліджує байбаків. Зараз живе на станції у селі Нестерівка у Великобурлуцькому районі.

Байбаків внесли до Червоної книги: як живе Тимко на Харківщині
Суспільне Харків

Байбак Тимко щороку прогнозує прихід весни. Цього разу, за його передбаченням, вона мала настати за шість тижнів, у середині березня. Прогноз не справдився.

"Сказати, що це строго наукове – ні. Але я гадаю, що це добра традиція. Людям зараз не вистачає спілкування з такою дикою та водночас привабливою істотою", — говорить працівник біологічного факультету Харківського університету ім. Каразіна Володимир Ронкін.

Байбаків внесли до Червоної книги: як живе Тимко на Харківщині
Суспільне Харків

Зараз на станції живе 16 байбаків. Годують їх гарбузом та кормовим буряком.

Що відомо

  • День байбака започаткували у 2004 році харківські науковці на чолі з професором Віктором Токарським. За цей час про прихід весни оповіщали три байбаки. Самі ж науковці збігів з прогнозами синоптиків не відстежували.
  • 10 березня екоблогер Олексій Бурковський повідомив, що Мін'юст зареєстрував наказ Міністра охорони довкілля про затвердження нового переліку видів, занесених до Червоної книги України, серед яких і байбак степовий.

На початок