Чи робитиме бабак Тимко прогноз на весну у 2023 році

Чи робитиме бабак Тимко прогноз на весну у 2023 році

Чи робитиме бабак Тимко прогноз на весну у 2023 році
Суспільне Харків

Університетська лабораторія, під опікою якої знаходиться бабак Тимко ІІІ, не виключає, що цьогоріч харківський "віщун" також передбачатиме погоду — робитиме прогноз ранньої або пізньої весни.

В якому форматі й коли відбудеться День бабака, з міркувань безпеки науковці наразі не розголошують.

Про це в інтерв'ю Суспільне Харків завідувач біологічної університетської лабораторії "Східні степи" Володимир Грубник.

"Це одна з небагатьох подій, традицій, яка не зникає під час війни. Вважаю, що це дуже важливо для людей почути прогноз Тимка на наступний рік, на весну", — пояснив Грубник.

За його словами, те, що бабака Тимка розбудять для прогнозу, тварині не завдасть шкоди.

"Бабаки сплять не як ведмеді всю зиму, в деякі моменти вони виходять зі сплячки, можуть вити на поверхню, подивитися, що відбувається. Навіть спарювання у бабаків відбувається саме взимку", — говорить Володимир Грубник.

За його словами, нині Тимко спить, але вже декілька разів прокидався.

"Бабак Тимко живе в умовах кліткового утримання. Він на зиму поміщається до прохолодного підвалу. Якщо його дістати на деякий час, поступово виходить зі сплячки, навіть інколи буває, що під час віщування він спить до останнього моменту, і коли його вже дістали, він зробив прогноз, розізлився, і далі пішов спати", — розказав біолог.

Питання, які ставитимуть бабакові Тимку під час віщування, вже вигадали, каже Грубник.

"70-80% прогнозів Тимка збуваються", — говорить Володимир Грубник.

Що відомо

  • Понад пів року бабак Тимко був в окупації РФ в селі Нестерівка на Харківщині. У вересні село звільнили.
  • День бабака на біостанції в Гайдарах під Змієвом започаткували у 2004 році харківські науковці на чолі з професором Віктором Токарським. За цей час про прихід весни оповіщали три бабаки. Самі ж науковці збігів з прогнозами синоптиків не відстежували.
  • У Харківській області, за різними підрахунками, живе від 5 тисяч до 18 тисяч бабаків. Традицію віщування весни започаткували, щоб привернути увагу до захисту гризунів. Прогноз Тимка у 2021 році не збувся, але на біостанції кажуть: ідея акції знайшла відгук. Бабаків степових внесли до Червоної книги як вид, що зникає.
На початок