Заводять до хати коня, засівають і колядують. У селі Вістря Коропецької громади на старий Новий рік проводять обряд "Засівання з конем". Традиція належить до Національного переліку нематеріальної культурної спадщини України. Вночі 14 січня парубки відвідують кожну незаміжню дівчину в селі. Після співів і танців дівчину на коні вивозять за ворота.
Обряд "Засівання з конем" розпочинають у сільському клубі. Кінь Карий виконує цю роль вже 18 років. Його готують звечора. Спочатку коня тренують, щоб тварина не боялася ходити по сходах. Далі Карий має звикнути до музики. Після цього тварину годують і дають відпочити.

Максиму Дземану цього року виповнюється чотирнадцять. Його вперше взяли ходити з конем. Він у групі музикантів – грає на тамбурині.
"Добре, що мене старші хлопці беруть з такого малого віку ходити і довіряють мені грати на інструментах з ними. Потрібно коня погладити, тоді він заспокоюється. Коли ми його вивели надвір, щоб мити, він дуже сильно брикав, скакав, не хотів митися".

Опівночі Карого вбирають. Хлопці плетуть йому вінок з хвої. Прикрашають колосками й гронами калини. Один з хлопців Олександр Данцевич говорить, що такий вінок символізує достаток. Також Карому зав'язують дві хустини.
"Колись, коли виходила дівчина заміж, їй в'язали хустину, так і залишилася традиція".

Коли кінь готовий, хлопці вирушають до незаміжніх дівчат. Музикант Андрій Облещук розповів, що цього року мають обійти 20 хат. Він ходить з конем вже 7 років поспіль.
"Традиція ця є дуже старовинною, ще наші діди, прадіди ходили і так вона передавалася з покоління в покоління. І далі ми продовжуємо цю традицію, підтягуємо молодь.Звідки ця традиція пішла ніхто не знає, але знаємо, що кінь в цій традиції – це символ мужності, здоров'я, працелюбства. Таким чином ми розносимо по оселях цю силу мужності, здоров'я".

Перед тим, як зайти до хати, музиканти на подвір'ї грають марш. Далі просять дозволу завести коня. Андрій каже, ходять до дівчат, яким виповнилося 15 років. До Марії Герасимчук з конем прийшли вперше.
"Для мене це означає, що напевно я вже виросла, до мене вже приходять з конем. Це означає, що скоро я вже покину свій дім", – говорить жителька села Вістря.

До оселі Марії Куриляк першим до хати заходить засівальник. Потім кінь виходить надвір, а хлопці танцюють з незаміжньою дівчиною.

Музиканти грають вальс і польку або фокстрот. На прощання – колядують. А дівчину вивозять з хати. На подвір'ї садять на коня і вивозять за ворота.
"До мене вже йдуть, як четвертий рік. Традиція дуже гарна, мені подобається, напевно тільки в нашому селі є таке. Дівчина виходить з дому, її вивозять за браму, щоб вона одружилася", – розповіла Марія Куриляк.

Засівають з конем у Вістрі до ранку. За словами старости села Михайла Куриляка, традиції дотримують понад 100 років.

Хлопці прийшли до внучок Дарії Остапчук. Жінка розповідає, пам'ятає як парубки з обрядом приходили до неї.
"До мене приходи, потім мої сини ходили, мала старшого, потім молодший вже ходив, а потім вже до дівчат моїх приходили. А зараз вже до внуків приходять і внуки мої ходять. Моя бабця говорила, що ще до неї приходили, то дуже давня традиція в нас".

За словами жінки, кінь символізує здоров’я, щастя, силу та прибуток.

Що відомо
- Заводять до хати коня і засівають: на Тернопільщині провели обряд, якому понад 100 років
Читайте також
- Леквар, солома, чіберек і янтик: до нематеріальної культурної спадщини включені нові елементи