У Дніпрі відкрили благодійну археологічну виставку «Дніпровський Стоунхендж» – врятоване минуле». На ній показують артефакти, знайдені при розкопках кромлеха в передмісті Дніпра, а також інших об’єктів. В експозиції, зокрема, – добірка унікальних прикрас ранньої бронзи, а також побутові речі різних епох.
Виставка має на меті збір коштів на підтримку ЗСУ.
Які знахідки можна побачити – у фоторепортажі Суспільного.
«Дніпровський Стоунхендж» був археологічною сенсацією 2021 року. У селищі Новоолександрівка під Дніпром відкрили унікальний об’єкт, за однією з версій, сакрального призначення. Він старший за єгипетські піраміди.

На виставці представляють десятки артефактів, знайдених при дослідженні цього об'єкта.

Співробітниця Дніпровської археологічної експедиції Ірина Шабельнікова розказала Суспільному: на розкопках «Дніпровського Стоунхенджу», які тривали три місця, працювало 25 археологів. Окрім того, запрошували геологів, які визначали вік кам’яних брил.
На виставці, зокрема, можна побачити колекцію кісток мамонтової фауни.

Знаряддя праці та керамічні вироби, яким понад 5 тисяч років.

Зламана заготівка під сокиру ямної культури. Доба бронзи (3 600-2 300 років до нашої ери).

Нашийна прикраса доби бронзи з кісточок птахів та ікол звірів.

Зрубна культура. Доба бронзи. Голка й шило.

Прясло, яке використовували при прядінні ниток.

Прикраси, знайдені на похованні дівчини зі скіфського племені. Сережки.

Бісер, яким був прикрашений її одяг.

Намисто.

Від поховання сармата залишилась тільки зброя – решту було розграбовано.

На розкопках кромлеха також виявили унікальну поховальну маску. Це перша органічна маска, знайдена на території України, кажуть дослідники.
«Маска виконана з природних матеріалів, які швидко руйнуються, – це дерево, шкіра, тканина. Нам вдалося її зафіксувати в тому вигляді, у якому вона була. Функція її – сакральна, вона ймовірно належала шаманові. Скоріше за все, він користувався маскою в повсякденному житті – проводив якісь обрядові дії. Це маска з одного із 27 поховань, які знайшли на території пам’ятки», – розказала археолог Ірина Шабельнікова.
На виставці показують фото цієї маски. Оригінал зберігають в експедиції.

Опісля виставки фахівці зроблять ЗД-реконструкції експонатів. Самі знахідки передадуть до Дніпропетровського історичного музею імені Яворницького.
Зараз кромлех законсервований. Згодом там планують створити археопарк.

Археологічна виставка – доброчинна. Організатори збирають кошти для українських бійців.
«24 лютого 2022 року багато членів нашої експедиції пішли добровольцями. Ми вирішили підтримати їх і їхні підрозділи. Назвали виставку – «Врятоване минуле», адже знаємо, що Російська Федерація намагається вивезти з окупованих територій чимало наших пам’яток, аби стерти наше минуле. Головний меседж такий: Дніпро є не тільки форпостом, де ми рятуємо життя, а й осередком, де ми рятуємо історію, традиції. І нашому ворогу не вдасться нас зламати», – сказала Ірина Шабельнікова.

Де і коли можна відвідати
Графік роботи виставки: 10 лютого – 19 лютого, понеділок – п’ятниця з 12:00 до 17:00, субота – неділя з 10:00 до 16:00. Місце проведення: Дніпро, вулиця Воскресенська, 24. Вхід вільний
Що відомо
- На Дніпропетровщині, у селі Новоолександрівка, навесні 2021 року тривали розкопки кургану, який створили в епоху ранньої бронзи. Археологи розчистили його центральну частину та дослідили поховання.
- Центральна частина кургану була оточена кромлехом – колом з вертикально вкопаних кам’яних брил. Цьому об'єкту приблизно 4,5 тисячі років.
Читайте також
Житель Кіровоградщини знайшов срібний пояс III століття і продав його на інтернет-форумі
Більшість — доби середньовіччя: археологи показали, що знайшли на Подолі в Черкасах
Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро