13 січня — 324 день Україна протистоїть повномасштабному вторгненню Росії. Суспільне веде текстовий онлайн усіх подій війни РФ проти України. Попередні головні новини читайте тут, текстовий онлайн англійською — тут. Відеорепортажі — на YouTube Суспільне Новини.
Головне на цей час
- Міністерство оборони Росії 13 січня заявило, Соледар Донецької області був захоплений ввечері 12 січня. Однак українські військові повідомили, що бої в Соледарі тривають, а РФ "розганяє інформаційний шум".
- Російські сили, ймовірно, контролюють більшу частину Соледару, якщо не все місто, і, ймовірно, витіснили українські сили із західних околиць населеного пункту, припускають в Інституті вивчення війни. Водночас ймовірне захоплення Соледара навряд означає неминуче оточення Бахмута росіянами, відзначили аналітики.
- Франція сподівається протягом двох місяців доставити в Україну бойові танки AMX 10-RC, повідомив міністр оборони країни Лекорню.
- Україна винесе на голосування Генасамблеї ООН створення спецтрибуналу проти РФ, повідомила перша заступниця міністра закордонних справ Еміне Джапарова на відкритих дебатах Ради Безпеки ООН.
- У Пентагоні заявили, що не бачать ознак підготовки наступу з Білорусі. Як заявив прессекретар Міністерства оборони США Пет Райдер, наразі немає жодних ознак будь-якого типу наступальних дій, які виглядають "неминучими".
Російське посольство у Великій Британії звинуватило Україну у підготовці хімічної зброї
"На відео, опублікованому українськими військовими, очевидно, видно, як вони готуються застосувати хімічну зброю, можливо фосген, заборонений ООН проти російських військових. Букви "OB" позначають токсичні боєприпаси. Це також пояснює, чому газові балони потрібно зберігати в холодильнику", — йдеться в повідомленні.
Зеленський: Важка битва за Донеччину триває
Президент України Володимир Зеленський у вечірньому зверненні зазначив, що битва за Донбас триває.
"Важка битва за Донеччину триває, битва за Бахмут і Соледар, за Кремінну, за інші міста й села сходу нашої держави триває", — сказав український президент.
Радбез ООН зібрався на засідання, присвячене безпеці України
Рада безпеки ООН збирається на чергове засідання щодо повномасштабної війни Росії проти України. Транслюємо наживо з перекладом українською.
На закупівлю БПЛА у 2023 році передбачено 20 мільярдів гривень — Резніков
Про це в інтерв’ю УНН розповів міністр оборони Олексій Резніков.
"Цього року на закупівлю безпілотників ми запланували в бюджеті 20 млрд грн. Це БПЛА різних типів. Це, зокрема, і українські зразки, які ми прийняли на озброєння за останні пів року, - це наші нові безпілотники", — зазначив урядовець.
На початку грудня 2022-го міністр повідомляв, що за останні 30 днів до експлуатації у Збройних силах допущено 7 зразків безпілотників українського виробництва, що стало можливим завдяки вдосконаленню законодавчої бази.
"30 вересня за ініціативою Міноборони уряд ухвалив Постанову №1097 "Про внесення змін до Порядку постачання озброєння, військової і спеціальної техніки та боєприпасів під час особливого періоду, введення надзвичайного стану, проведення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії та у період проведення антитерористичної операції", — зазначив він.
За словами Резнікова, завдяки цьому вдалося значно спростити процедури допуску ОВТ до експлуатації у Збройних силах.
Укроборонпром за період війни збільшив обсяги ремонту техніки в 5-8 разів
Україна ефективно використовує для протидії російському вторгненню не лише західні високоточні озброєння, але й зброю власного виробництва.
Про це під час брифінгу 13 січня в медіацентрі "Укрінформ" розповіла речниця державного концерну "Укроборонпром" Наталія Сад.
"На сьогодні чомусь в суспільстві склалася думка, що воюють і перемагають винятково HIMARS і інші одиниці високотехнологічного, далекобійного озброєння. Але якщо говорити про співвідношення українського та закордонного озброєння, то це далеко не 50 на 50 і далеко не 60 на 40", — зазначила вона.
За словами посадовиці, сили оборони України продовжує воювати із тим озброєнням, які виготовляють і модернізують підприємства державного оборонно-промислового комплексу
"За 10 місяців повномасштабної війни за різними видами озброєння та військової техніки ми змогли наростити обсяги роботи з ремонту в 5-8 разів: це величезні зрушення, беручи до уваги, що потреби щодня і від місяця до місяця зростають", — розповіла Наталія Сад.
Російські військові готуються до оборони Енергодару — Енергоатом
В "Енергоатомі" повідомили, що російські окупанти в Енергодарі облаштовують казарми та склади боєприпасів у підвалах житлових будинків.
"Так, в Енергодарі фіксують непоодинокі випадки, коли військові РФ використовують підвали цивільних приміщень як місця постійної дислокації, облаштовуючи їх навіть ліжками. Йдеться, наприклад, про підвал будівлі, в якій розташоване Управління соціальних програм, по вул. Курчатова, 10. Там зараз мешкають близько 50 окупантів", — йдеться в повідомленні.
Крім того, зазначається, що російські військові заносять у підвали житлових будинків. В "Енергоатомі" припускають, що там можуть бути зброя чи вибухівка.
"Це відбувається в темну пору доби, причому, поки триває "процес", кілька окупантів наглядають за вікнами будинку, щоб убезпечитися від небажаних випадкових очевидців. Подібні "нічні роботи" помітили відразу в кількох житлових будинках п'ятого та сьомого мікрорайонів", — зазначили у державному підприємстві.
Обстріл Янтарного: тіло загиблого чоловіка досі не забрали відповідні служби
12 січня російські військові обстріляли передмістя Херсона — селище Янтарне. Внаслідок обстрілів загинув місцевий житель, якому було 27 років. Станом на ранок 13 січня, тіло загиблого чоловіка відповідні служби не забрали.
Сусід загиблого Сергій говорить, вибухнуло двічі.
"Просто один розірвався метрів 20 тут, а другий ближче до того будинку і потрапив прямо в кухню, а в кухні розірвався. Людину відразу просто на смерть", — каже Сергій.
Брат загиблого Федір говорить, що той перебував у СІЗО, а коли росіяни відступали з Херсона, то випустили усіх ув'язнених. З того часу Олександр жив у Янтарному.
Бабуся загиблого Наталя Миколаївна розповіла, що коли онук приходив додому, то розповів про будинок, в якому жив.
"Він казав, там будинок добрий і підвал, бо в нас вдома підвалу немає. Онук допомагав тітці Галі, у якої чоловік лежачий і троє діток", — розповіла Наталя Миколаївна.
Матір трьох дітей, у якої жив загиблий, поранена. ЇЇ доставили до лікарні Дітей забрала до себе сусідка Надія Долженко.
"Ми їх забрали на час, бо діти ж не будуть перебувати в будинку, де труп лежить. Навіщо воно їм треба. Ось старший син пішов по маму, бо це треба все вирішувати — коли заберуть і як. Я навіть не знаю, чи тяжке в неї поранення, чи ні, бо я вже бачила, як її вивели з будинку з перемотаною рукою та забрали до лікарні", — каже Надія Долженко.
Бердянська військова адміністрація перевіряє інформацію про вибух авта колаборанта
Бердянська міська військова адміністрація перевіряє інформацію російських ЗМІ про те, що 13 січня близько 19:30 у Бердянську вибухнула автівка голови окупаційної влади Бердянського району Олексія Кічігіна.
Про це Суспільному повідомила голова Бердянської МВА Вікторія Галіціна.
За її словами, росіяни звинувачують українські спецслужби, та зазначають, що Кічігін не постраждав. Командування українських Сил оборони та правоохоронці цю інформацію наразі не коментують.
Потепління поки не покращило ситуацію з електроенергією у Києві — Yasno
Попри те, що потеплішало, ситуація з електроенергією у Києві станом на вечір, 13 січня, суттєво не поліпшилася. Про це повідомив генеральний директор Yasno Сергій Коваленко.
"Колеги намагаються відключати за графіками, проте у ранкові та вечірні піки користувачам вкладатися досить складно. Тому відключати доводиться більшими групами", — пояснив він.
Протягом дня російські війська двічі обстріляли Нікополь, що на Дніпропетровщині
Протягом 13 січня армія РФ двічі атакувала Нікополь, що на Дніпропетровщині. Про це у своєму Telegram-каналі повідомив очільник Дніпропетровської обласної ради Микола Лукашук.
Внаслідок ранкового обстрілу у місті пошкоджені чотири п’ятиповерхових будинки. Поранених немає.
"Ще одну атаку було здійснено по Нікополю протягом останніх двох годин. Наслідки уточнюються", – написав він і додав, що в інших районах день минув без обстрілів.
Мінприроди: Сума шкоди українському довкіллю від збройної агресії РФ вже становить понад 46 млрд доларів
Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець зазначив у коментарі для The Economist, що основну частину збитків на сьогодні складає забруднення повітря - 27 мільярдів доларів.
"Лише за десять місяців внаслідок російського вторгнення в повітря потрапило понад 42 мільйони тонн парникових газів. Цей обсяг можна порівняти із річними викидами Болгарії", - зазначив Стрілець.
Основними причинами викидів стали лісові пожежі та атаки російських військових на об’єкти енергетичної інфраструктури. За даними Держекоінспекції, внаслідок російських обстрілів вже згоріло понад 680 тис. тонн нафти та пального.
Війна завдала шкоди майже третині українських лісів. Повністю вигоріло щонайменше 23,3 тис. га. За словами міністра, війна "отруїла" і значну частину української землі. Шкода, завдана забрудненням ґрунтів, оцінюється у 18 млрд доларів.
Загалом з початку широкомасштабного вторгнення Україна задокументувала майже 2 300 злочинів проти довкілля.
Україна налагодила власне виробництво боєприпасів калібру 122 мм і 152 мм — "Укроборонпром"
Речниця державного концерну "Укроборонпром" Наталія Сад розповіла під час брифінгу в Media Center Ukraine, що через вичерпання складів боєприпасів калібру 122 мм і 152 мм країн-партнерів, Україна налагодила їх власне виробництво.
"Ми налагодили виробництво дефіцитних боєприпасів калібру 122 мм та 152 мм. Дефіцитних тому, що країни-партнери, здебільшого Варшавського договору, які мали на складах ці боєприпаси, їхні склади вже давно вже вичерпані. Після початку великої повномасштабної війни ми змогли викупити, вичистити склади практично під нуль. Постала потреба: де ж брати ці боєприпаси на майбутнє? Тому і постала потреба в розгортанні такого виробництва на теренах України, а також із залученням потужностей країн-членів НАТО. Це повноцінні постріли, а не лише оболонка. Це те, що дає змогу нашій артилерії відпрацьовувати поставлені задачі", — розповіла вона.
Мінцифри: Україна отримала вже 30 тисяч терміналів Starlink
Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров повідомив, що 30 тисяч терміналів Старлінк вже в Україні. Останню партію — 8 тисяч терміналів – допомогла придбати Польща.
"Сотні Старлінків з цієї партії вже працюють в "пунктах незламності" по всій країні. Ще частину передали енергетикам та медикам. Вчора (12 січня - ред.) заїхав протестувати супутниковий інтернет в одному з "пунктів незламності" від ДСНС в Ірпіні", - зазначив міністр.
В районі бердянського аеропорту пролунали три вибухи
У тимчасово окупованому місті Бердянськ Запорізької області пролунали три потужних вибухи в районі аеродрому. На місці вибухів палає пожежа. Про це Суспільному повідомила голова міської військової адміністрації Бердянська Вікторія Галіцина.
За її словами, інформація щодо уражених сил російських окупантів перевіряється.
"На цей час не має підтвердженої інформації щодо ураження ворожої техніки. Маємо надію, що вона є, бо пожежа дуже велика. Пожежа дуже велика".
Росії через втрати бракує медиків, лікарні переповнені — Генштаб
Російські збройні формування зазнають великих втрат у війні проти України, через що у шпиталі на окупованих українських територіях переводять військових медиків з Росії, повідомляє Генеральний штаб Збройних сил у вечірньому зведенні.
"Противник продовжує зазнавати втрат. Так, для поповнення некомплекту медичного персоналу до Новотроїцької центральної районної лікарні на тимчасово окупованій території Херсонської області прибуло поповнення з числа військових медиків Збройних сил Російської Федерації", — йдеться у повідомленні.
За даними ГШ, станом на 12 січня 2023 року в лікарні, облаштованій під військовий шпиталь, перебувало до 160 поранених окупантів.
Гроссі відвідає дві українські АЕС наступного тижня
Генеральний директор Міжнародного агентства з ядерної енергії Рафаель Маріано Гроссі наступного тижня відвідає Південно-Українську та Рівненську АЕС, а також Чорнобильський майданчик для запуску місій у складі двох експертів МАГАТЕ на кожному з об’єктів. Група з двох осіб також буде розміщена на Хмельницькій АЕС найближчими днями.
Бої запеклі й безжальні: 46—та бригада показала світлини оборони Соледару
З початку року, через неможливість захопити штурмом Бахмут, росіяни перенаправили свої резерви на захоплення Соледару. Бої у місті не припиняються, а окупанти постійно змінюють свою тактику, щоб захопити місто. Про це повідомляє 46-та окрема аеромобільна бригада ДШВ ЗСУ.

"Майже пів року знадобилося російським окупантам для усвідомлення марності й безперспективності спроб штурмом узяти Бахмут. Тому з початку року вони перенесли бойову активність на Соледар, аби відвернути медійну увагу від невдач на бахмутському напрямку", — заявили у 46 бригаді.
У бригаді додали, що ситуація у місті змушує українських військових постійно бути готовими до бою. Росіяни регулярно змінювали свою тактику. Обранці змогли втримати місто завдяки універсальності українських військовослужбовців.

Бої за Соледар тривають — Генштаб
Генштаб у вечірньому зверненні інформує, що на Бахмутському напрямку російські військові обстріляли Спірне, Білогорівку, Роздолівку, Яковлівку, Соледар, Красну Гору, Бахмут, Кліщіївку, Курдюмівку, Дружбу та Північне Донецької області. Тривають бої за Соледар.
Єврокомісія в січні перерахує перший транш для України
Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн під час брифінгу 13 січня повідомила, що в січні 2023 року розпочнуть переказ першого траншу з пакету у 18 мільярдів для України.
"Це найбільший макрофінансовий пакет допомоги, який ЄС коли-небудь направляв країні-партнеру", - зазначила вона.
Історія військового з Великобританії, який вивчає українську, щоб повернутися на фронт
Військовий з Великобританії Пол Огілві, який проходить реабілітацію в Тернополі, вивчає українську мову, щоб краще виконувати бойові завдання. Чоловік воює з березня, у вересні отримав поранення. Після лікування планує повернутися на фронт.
Пол Огілві розповів Суспільному, що приїхав захищати Україну 18 березня. У вересні він отримав поранення. Тепер лікується у тернопільській лікарні.
"Я вивчаю українську, бо збираюся повернутися до свого підрозділу. Мій підрозділ зазнавав втрат. Зараз там вже не так багато людей, які розмовляють англійською. Тому я повинен розмовляти українською зі своїми побратимами. Так я буду більш ефективний у виконанні бойових завдань".
Пол каже, почав вивчати алфавіт самостійно 10 років тому. Також він користується трьома мобільними додатками для вивчення української.
"Є додаток для вивчення алфавіту, а є для вивчення слів".
З Полом безкоштовно займається Віра Грабчук. Дівчина розмовляє двома мовами. Вона розповіла, що рік практикувала англійську в Америці, а українська – її рідна мова.
"Він вже знає і алфавіт, вміє рахувати. Мені дуже приємно, що є якась база. Я думаю, що дуже скоро ми будемо говорити цілими реченнями. Я буду навчати його відмінків. Думаю, що програму складу найближчим часом. Хочу запитати в нього, які конкретно фрази будуть йому потрібні при виконанні бойових завдань, аби він собі їх завчив. Бо можливо в нас не буде часу ґрунтовно вивчити мову, але ми вивчимо найважливіше", – говорить перекладачка.
Організувати уроки української мови Полу допоміг волонтер Ярослав Колодій. Він виклав відео у Фейсбуці, у якому розповів про бажання Пола вивчити українську.
"Він в інтернаціональному батальйоні воював. Він захотів перейти у військову частину, де українці. Зараз там багато саме тернополян і львів’ян. Чоловік захоплений духом, і він каже: "Я захоплений українцями, я хочу говорити тою мовою, якою говорять українці".
Україна розраховує пройти шлях до вступу в ЄС менш ніж за два роки — Шмигаль
Прем'єр-міністр Денис Шмигаль під час засідання 13 січня нагадав, що в червні 2022 року Україна здобула статус кандидата на членство в ЄС і додав, що у сфері євроінтеграції за минулі 10 місяців вдалося зробити те, що раніше планувалося виконувати щонайменше за декілька років.
Він додав, що надалі Україну очікує шлях переговорів, який має увінчатися підписанням Угоди про її вступ до ЄС.
"Ми розраховуємо пройти цей шлях менше ніж за 2 роки. І тоді Україна стане повноправним членом ЄС. Будуть остаточно скасовані всі бар’єри на торгівлю, обмеження щодо руху робочої сили, Україна отримає доступ до структурних та інвестиційних фондів ЄС", — зауважив прем'єр.
На деокупованій території Херсонщини відновили переправи зруйновані російськими військами
На Херсонщині відновили проїзд дорогою між населеними пунктами Велика Олександрівка та Трифонівка. Про це у Telegram повідомив керівник Херсонської ОВА Ярослав Янушевич.
За інформацією ОВА вже можна користуватися переправами Зарічне — Архангельське та Кочубеївка — Давидів Брід. Також облаштували проїзд штучними спорудами між Заградівкою та Кочубеївкою.
Поруч із мостами у Великій Олександрівці та на дорозі Заповіт — Бобровий Кут облаштовані об'їзди, йдеться у повідомленні.
Всі проїзди тимчасові, за першої можливості розпочнуться капітальні ремонти доріг та відбудова мостів Херсонщини.
У ДСНС дали поради, як зігрітися під час відключень опалення чи електрики
Надзвичайники, зокрема, закликали не забувати про необхідність вдягати три шари одягу, користуватися грілками, вживати теплу їжу та напої.
В Україні працює близько 30 тисяч терміналів Starlink
Як повідомляє Міністерство цифрової трансформації, зараз в Україні працює близько 30 тисяч терміналів Starlink.
"Нещодавно ми отримали нову партію від Польщі – 8 тисяч терміналів. Передаємо їх військовим і значну частину в Пункти Незламності. Адже саме тут під час відключень світла українці можуть отримати якісний зв'язок, зателефонувати рідним чи попрацювати", — йдеться у повідомленні.
На Волині викрили лікаря і його спільника, які переправляли чоловіків за кордон
Як повідомляє Офіс генерального прокурора, лікар одного з територіальних медичних об'єднань зі спільником виготовляли підроблені довідки військово-лікарської комісії про тимчасову непридатність громадян до військової служби для їх виїзду закордон. Свої послуги оцінювали в 10 тис доларів США.
Чоловіків затримали під час спроби переправлення військовозобов’язаного до Польщі. Під час санкціонованих обшуків у затриманих вилучено готівкові кошти – майже 29 тис дол США, 2500 євро, понад 100 тис гривень, чисті бланки різних документів, комп'ютерну техніку, мобільні телефони.
10-й пакет санкцій ЄС має бути готовий до першої річниці вторгнення 24 лютого
Як пише Reuters, Польща та Литва хочуть, щоб Європейський Союз запровадив обмеження на ядерний сектор Росії в рамках нових санкцій проти Москви та Мінська за війну в Україні, заявили в п’ятницю високопоставлені дипломати двох країн ЄС.
Вони пропонуватимуть заборонити більше засобів масової інформації "російської пропаганди" та відрізати більше російських банків від глобальної системи обміну повідомленнями SWIFT, заявили дипломати, які побажали залишитися невідомими.
На Миколаївщині відновили електропостачання до 40 деокупованих сіл
У Миколаївській області станом на 13 січня відновили електропостачання до 40 деокупованих сіл. Ще 51 населений пункт, в яких проживають орієнтовно 11 тисяч людей, залишається знеструмленим. Енергетики Миколаївщини та з інших регіонів України продовжують працювати над відновленням подачі електроенергії в усіх населених пунктах Миколаївщини.
Про це кореспондентам Суспільного розповів виконувач обов’язків генерального директора "Миколаївобленерго" Вадим Данилків. З його слів, масштаб руйнувань внаслідок обстрілів російськими військами надзвичайний. Підрахувати збитки станом на 13 січня неможливо, але ця сума вже сягає двох-трьох мільярдів гривень. Для відновлення електропостачання потрібно полагодити зруйновані обстрілами електроопори високовольтних ліній, відновити підстанції та трансформатори.
Зараз (станом на 13 січня — ред.) тривають ремонтні роботи, прогнозують, що до 15 лютого електропостачання повинні відновити у всіх селах громади.
Херсонця судитимуть за колабораціонізм
За участь у псевдореферендумі судитимуть херсонця, якого правоохоронці викрили та затримали після деокупації міста, повідомила на сторінці у Facebook обласна прокуратура.
За даними слідства, обвинувачений у вересні 2022 року брав участь у проведенні псевдореферендуму щодо приєднання до РФ тимчасово окупованої території Херсонської області.
Чоловік ходив по домівках людей у селищі Текстильників та роздавав їм так звані "бюлетені" для проведення незаконного голосування. Після цього обвинувачений передав використані бюлетені голові незаконно створеної виборчої комісії для подальшого підрахунку та фальсифікації результатів, йдеться у повідомленні.
Наразі підозрюваний перебуває під вартою.
Гурт ТНМК презентував пісню про небезпеку вибухових пристроїв
Український хіп-хоп гурт ТНМК презентував пісню "Дивись, куди ідеш". Фагот та Фоззі заспівали про небезпеку вибухових пристроїв та правила поводження з ними.
Творчий проєкт створено за підтримки Фонду Східна Європа у співпраці з ДСНС України в межах програми "Дивись під ноги!", що фінансується DanChurchAid; та програми "Спільнодія" – за фінансування Європейського Союзу.
До "Армії відновлення" долучились 4,5 тис. безробітних — Мінекономіки
До виконання суспільно корисних робіт у рамках проєкту "Армія відновлення" долучились вже майже 4,5 тисячі безробітних із дев’яти регіонів України. Про це заявила заступниця міністра економіки України Тетяна Бережна, повідомляє пресслужба міністерства.
"Ми продовжуємо залучати безробітних до відбудови країни, і вже з січня до Армії відновлення долучилось майже 800 осіб, яким держава виплатила за виконання суспільно корисних робіт 5 мільйонів гривень. Загалом зі старту проєкту в кінці вересня 4,5 тисячі людей, що були тривалий час — в середньому понад чотири місяці — без роботи, отримали її", — розповіла Бережна.
За її словами, за виконання робіт кожен з учасників проєкту отримає оплату в розмірі щонайменше 6700 гривень.
"Зокрема, нині суспільно корисні роботи проводяться у Сумській, Київській, Полтавській, Донецькій, Чернігівській, Рівненській, Запорізькій, Житомирській, Волинській областях. Найбільше безробітних залучено у Полтавській області — 1257 осіб, Сумській — 887 осіб, Київській області — 809 осіб", — зазначила посадовиця.
Росіяни продовжують обстрілювати з артилерії Харківщину
Про це повідомив голова Харківської ОВА Олег Синєгубов.
"Ворог продовжує обстрілювати з артилерії смт Дворічну Куп‘янського району. За попередньою інформацією, внаслідок обстрілу приватних будинків загинули дві жінки 59 та 64 років. Ще одна 63-річна жінка отримала поранення, її госпіталізовано", — написав Синєгубов у Telegram.
"Вивчаю українську, бо збираюся повернутися до свого підрозділу". Історія військового з Великобританії
Військовий з Великобританії Пол Огілві, який проходить реабілітацію в Тернополі, вивчає українську мову, щоб краще виконувати бойові завдання. Чоловік воює з березня, у вересні отримав поранення. Після лікування планує повернутися на фронт.
Пол Огілві розповів Суспільному, що приїхав захищати Україну 18 березня. У вересні він отримав поранення. Тепер лікується у тернопільській лікарні.

"Я вивчаю українську, бо збираюся повернутися до свого підрозділу. Мій підрозділ зазнавав втрат. Зараз там вже не так багато людей, які розмовляють англійською. Тому я повинен розмовляти українською зі своїми побратимами. Так я буду більш ефективний у виконанні бойових завдань".
Організувати уроки української мови Полу допоміг волонтер Ярослав Колодій. Він виклав відео у Фейсбуці, у якому розповів про бажання Пола вивчити українську.
"Він в інтернаціональному батальйоні воював. Він захотів перейти у військову частину, де українці. Зараз там багато саме тернополян і львів’ян. Чоловік захоплений духом, і він каже: "Я захоплений українцями, я хочу говорити тою мовою, якою говорять українці".

За добу росіяни понад 200 разів обстрілювали українських військових на Бахмутському напрямку
Про це в в ефірі телемарафону Суспільному розповів речник Східного угруповання Збройних сил України Сергій Череватий.
"Ворог намагається надалі проводити атакуючі дії біля таких населених пунктів, як Спірне, Кліщіївка, Бахмут. І наші воїни тримають оборону і знищують ворога. І саме головне, що протягом такого великого терміну, він несе колосальні втрати, неспівмірні з тактикою 21 століття", — заявив Сергій Череватий.
За словами Череватого, за добу на Бахмутського напрямку було зафіксовано 212 обстрілів та 31 боєзіткнення. Попередньо, росіяни втратили 183 людини вбитими та 137 поранених.
Череватий зазначив, що окупанти не змогли системно прорвати оборону українських військових — це не дозволяє росіянам вийти в тили Силам оборони України та розвивати наступальну операцію.
НАТО готує розгортання літаків дальнього радіолокаційного спостереження AWACS до Бухареста
НАТО готує розгортання літаків дальнього радіолокаційного спостереження (AWACS, Airborne warning and control system) до Бухареста. Літаки мають прибути 17 січня 2023 року і будуть підтримувати посилену присутність Альянсу в регіоні та стежити за російською військовою активністю.
"Оскільки незаконна війна Росії в Україні продовжує загрожувати миру та безпеці в Європі, не повинно бути жодних сумнівів щодо рішучості НАТО захищати кожен дюйм території Альянсу, — заявила речниця НАТО Оана Лунгеску. — Наш AWACS може виявляти літаки за сотні кілометрів, що робить їх ключовим засобом для стримування та оборони НАТО".
У Києві затримали чергового шанувальника "руського миру"
Правоохоронці повідомили про підозру чоловікові, який виправдовував дії російських військ та заперечував збройну агресію РФ проти України. Наративи Кремля чоловік поширював у забороненій соцмережі, повідомляє пресслужба київської прокуратури.
Слідчі встановили, що підозрюваний у період квітня-травня 2022 року поширював російську пропаганду та виправдовував дії військових РФ в Україні. У своїх дописах він стверджував, що "українці самі у всьому винні". Також чоловік принижував та негативно представляв представників органів державної влади та ЗСУ.
Під час обшуків у чоловіка вилучили телефон, через який поширював пропаганду. Чоловіка затримали за статтею про виправдовування збройної агресії Росії проти України та глорифікація її учасників. Обвинувачений перебуває під вартою. Йому загрожує від 5 до 8 років за ґратами.
На Львівщині демонтували пам'ятник з могили радянських воїнів
У селі Красне, на Золочівщині, демонтували пам'ятник з братської могили радянських воїнів, повідомили у пресслужбі Львівської обласної військової адміністрації.
Роботи провели у п'ятницю, 13 січня. Пам'ятник демонтували працівники комунального підприємства та мешканці.

"Демонтаж провели відповідно до закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки" та рішення виконавчого комітету Красненської селищної ради", — повідомили у пресслужбі Львівської ОВА.
При Золочівській районній військовій адміністрації за дорученням Львівської ОВА створили робочу комісію з питань декомунізації. Ця група має на меті завершити процес ліквідації радянського та російського історичного спадку на території району.
Ізраїль передасть Україні системи розумного сповіщення про дрони та ракети
Про це заявив Надзвичайний і Повноважний Посол України в Ізраїлі Євген Корнійчук, передає "Укрінформ".
Він додав, що питання перегляду допомоги Україні на сьогодні ще остаточно не вирішено.
"30 грудня відбулась телефонна розмова Беньяміна Нетаньягу з Володимиром Зеленським. Ця розмова на жаль ніяких проривів не визначила. Але наш президент довів позицію уряду щодо української формули миру, і попросив підтримки Нетаньягу з цього приводу. Наголосив на більш тісній військово-технічній співпраці, подякував за гуманітарну підтримку. У Нетаньяху було прохання пов'язане з голосуванням у ООН - щодо критичної для Ізраїлю резолюції пов'язаної з кримінальним судом ООН. До цієї конвенції Ізраїль не приєднувався але його намагаються притягнути до відповідальності саме у цій юрисдикції. В результаті розмови обидві сторони залишилися не дуже задоволені, оскільки українська сторона не почула нічого конкретного. Але Україна в ООН не проголосувала, що влаштовувало ізраїльську сторону і залишило двері відкритими для подальших консультацій", — розповів посол.
Він додав, що наразі іде робота з передачі ізраїльських технологій пов'язаних із розумним оповіщенням щодо ракет і дронів: "Ця технологія офіційно передається ізраїльською стороною, і думаю за певний час ми отримаємо її повністю. Для того щоб саме по іранських дронах була конкретика нам потрібно ще декілька тижнів. Уряд тільки приступив. Їм потрібно приймати рішення зважуючи на позицію США, як основного стратегічного партнера, на інтереси суспільства".
Єрмак назвав ситуацію в Соледарі "Верденською битвою" ХХI століття
Про це керівник Офісу президента Андрій Єрмак заявив в інтерв'ю Le Mond. Відповідаючи на питання щодо військової ситуації в Бахмуті та Соледарі, Єрмак заявив, що вона "дуже складна".
"Ситуація в Бахмуті і Соледарі складна, навіть дуже складна, це Верденська битваБитва на Західному фронті у Першій світовій війні, яка тривала з 21 лютого по 19 грудня 1916 року. Відбулася на гористій місцевості на Північ від міста Верден-сюр-Мез, що у Північно-Східній Франції. Найтриваліша та найзапекліша битва Першої світової війни. Втрати кожної зі сторін перевищували 300 тис. осіб. Увійшла в історію як "Верденська м'ясорубка". 21 століття, яка зараз відбувається. Бої тривають вже не перший місяць, але нашим воїнам вдається утримувати позиції. Росіяни випускають з в'язниць злочинців, які гинуть, як тільки потрапляють на лінію фронту. Їхні тіла залишаються, їх навіть не забирають, з російського боку дуже багато втрат, набагато більше, ніж у нас. Ми однозначно цінуємо життя наших воїнів більше. Але ми маємо перед собою масу людей, які атакують, атакують, атакують. У Соледарі точаться вуличні бої, жодна зі сторін не контролює місто. Росіяни там є, але вони не контролюють його. Ситуація складна, але у нас одна мета в цій війні — звільнити наші території, повністю відновити територіальну цілісність України", — наголосив Єрмак.
Читайте також: "Вуличні бої у Соледарі — це страшна річ". Український військовий з місця найважчих боїв на Донбасі
Зеленський: Україна потребує невідкладних рішень антивоєнної коаліції
Про це президент Володимир Зеленський заявив у зверненні до Сейму Литви.
"Цей рік – вирішальний... Зараз потребуємо ще більшої мобілізованості – і в усьому вільному світі. І тільки так можна покінчити з повномасштабною агресією, з тотальним терором. Енергія світу, що бореться, не має ослабнути...Нам потрібні невідкладні рішення всієї нашої антивоєнної коаліції. Нові оборонні рішення, які дадуть українським воїнам можливість відкинути російську армію з нашої землі. І це стосується передусім сучасних танків і ефективної артилерії", — наголосив президент.
Він додав, що Україні потрібні нові санкційні рішення, "які підтримуватимуть постійний і нездоланний тиск на державу-агресора і на всіх економічних суб’єктів, що забезпечують продовження агресії".
"І нам потрібен міжнародний трибунал, який дасть змогу притягнути до відповідальності тих, чий злий розум породив цей злочин, цю війну. Коли реваншисти з теперішньої Москви опиняться під справедливим судом, це буде історичним покаранням і для тих реваншистів, які покоління тому намагалися зламати нашу з вами свободу", — додав Зеленський.
Від початку війни прикордонники майже 4000 разів виявляли підроблені документи
Як повідомляє пресслужба МВС, найбільше підроблених документів було виявлено на кордоні з Польщею та Угорщиною.
Минулої доби двох таких порушників викрили прикордонники Мукачівського загону у пунктах пропуску на кордоні з Румунією. Одного із спритників виявили у пункті пропуску "Дякове". Під час перетину кордону разом із паспортом 58-річний чоловік надав для перевірки документів тимчасове посвідчення військовозобов’язаного та довідку про проходження військово-лікарської комісії, у яких інспектор прикордонної служби виявив ознаки підробки.
Аналогічні підробки виявив й прикордонний наряд з перевірки документів в пункті пропуску "Солотвино". Здійснюючи оформлення осіб, які прямували до Румунії. В обох випадках прикордонники з’ясували, що вказані у довідках територіальні центри комплектування не видавали документи, пред’явлені чоловіками.
Колишнього охоронця російської катівні, яка була у Херсоні під час окупації, взяли під варту
Колишнього охоронця "исправительной колонии" окупаційної влади Херсона взяли під варту. Чоловіка затримали після звільнення Херсона під час втечі до Одеси, йдеться на сайті СБУ.
За даними слідства, після захоплення Херсона чоловік добровільно пішов на співпрацю з окупантами та був призначений до складу підрозділу охорони режимного об’єкта РФ, де незаконно ув’язнювали репресованих жителів міста.

В "исправительной колонии" окупанти катували херсонців та намагалися "вибити" з них згоду на співпрацю, а підозрюваний допомагав охороняти камери та периметр катівні.
Слідчі Служби безпеки повідомили фігуранту про підозру у колабораціонізмі.
Опендатабот назвав єдину сферу експорту, яка виросла у 2022 році
ІТ-сектор став єдиною сферою експорту, що виросла за 11 місяців 2022 року. Про це інформує моніторинговий сервіс Опендатабот. Загалом експорт товарів та послуг в Україні впав майже на третину.
“За 11 місяців 2022 року експорт товарів та послуг впав на 29% — з 73.2 млрд доларів до 52.2 млрд доларів”, — йдеться у повідомленні аналітиків.
Найбільше скоротився експорт товарів — на 34%, експорт послуг постраждав менше — 11%. У порівнянні з минулим роком частка експорту послуг збільшилась з 22% до 28%.
“Здебільшого невеликим відсотком падіння експорт послуг зобов’язаний ІТ — фактично, єдиній сфері, яка виросла у 2022. Лише у листопаді цей сегмент виріс на 8% за місяць”, — зазначили в Опендатабот.
Загалом за 11 місяців ІТ-сектор заробив на експорті на 7% більше, ніж за відповідний період торік: 6.6 млрд доларів проти 6.2 млрд доларів.
Опитування: Найбільшою довірою в Україні продовжують користуватися Збройні сили — 96%
Про це свідчать дані соціального опитування, проведеного Київським міжнародним Інститутом соціології (КМІС).
"Найбільшою довірою в Україні продовжують користуватися Збройні сили, і за останній рік (між груднем 2021 і груднем 2022 років) рівень довіри зріс 72% до 96%. Баланс довіри-недовіри ЗСУ (тобто різниця між часткою тих, хто довіряє, і часткою тих, хто не довіряє) становить +96% (у грудні 2021 році було +60%)", — зазначають дослідники.
Крім того, 84% українців довіряють президенту тоді як ще у грудні 2021 року цей показник становив 27%. У випадку волонтерів довіра зросла з 68% до 84%, а баланс покращився з +57% до +81%.
"Простежується значне покращення довіри і двом іншим силовим структурам у списку: довіра до СБУ зросла з 29% до 63% (баланс зріс з -7% до +54%), а до Національної поліції – з 30% до 58% (баланс зріс з -14% до +45%). Також значно покращилося сприйняття уряду та Верховної ради. Довіра до уряду зросла з 14% до 52% (баланс зріс з -46% до +33%). У випадку парламенту хоча загалом показники довіри не є високими, але також має місці значний ріст довіри: з 11% до 35%, а баланс зріс з -56% до +2%", — йдеться в дослідженні.
Опитування проводилося упродовж 4-27 грудня 2022 року методом телефонних інтерв’ю. Було опитано 995 респондентів у віці 18 років і старше, що мешкають у всіх регіонах України (крім АР Крим). До вибірки не включалися жителі тимчасово окупованих територій. Статистична похибка вибірки не перевищувала 3,4%.
Які райони Київщини найбільш забруднені вибухонебезпечними предметами
Внаслідок повномасштабного вторгнення Росії в Україну було забруднено близько 40% території Київської області. З лютого силами оборони було перевірено 36,461 га території та знешкоджено 205 684 вибухонебезпечних предметів.
Про це повідомляє заступник командувача Сухопутних військ Збройних Сил України Олександр Павлюк. За його словами, у Київській області найбільш забрудненими вибухонебезпечними предметами є території в межах Бучанського, Броварського та Вишгородського районів.

У першу чергу перевірка території та знешкодження ВНП відбувається на найбільш небезпечних для цивільного населення ділянках: вздовж шляхів, ліній електропередач та залізничних колій. Але певні ділянки місцевості досі можуть нести загрозу. Це лісові масиви, прибережні території, узбіччя доріг.

"До заборонених мін, з якими доводиться стикатись групам з розмінування, відносяться міни типу ПМН, ПМН-2, ПМН-3, також ПОМ-3 та міни типу МС-3 – міни сюрпризи, що закладаються в поєднанні з іншими видами боєприпасів. Крім того, велика кількість протитанкових та протипіхотних мін встановлені противником з елементами невилучаємості, чимало — встановлено в некерованому варіанті",— каже Павлюк.
Ситуація на Кінбурнській косі залишається складною через погодні умови — Гуменюк
Про це в ефірі "24 каналу" розповіла начальниця координаційного пресцентру сил охорони та оборони Півдня Наталя Гуменюк.
"Коса, як піщаний намив, має свої особливості під час штормових вітрів і великого шторму, що спричиняє великі хвилі. Це ускладнює і ситуацію з розвідкою, і дорозвідуванням наших результатів роботи. І, зокрема, можливість проникнення туди ворогів, адже вони не можуть залишатися там стало, оскільки ми працюємо дуже системно по цій ділянці місцевості", — сказала Наталя Гуменюк.

За словами Гуменюк, російська армія тримає під напруженням портову інфраструктуру Очакова та морські транспортні шляхи, не дозволяє залучати морські потри Миколаївщини до "зернового коридору".
"Вони (російські військові — ред.) притягують туди (на Кінбурн — ред.) озброєння, здійснюють обстріли Очаківської та Куцурубської громади, які навпроти розташовані, продовжують тероризувати мирне населення", — розповіла Гуменюк.
Російські війська намагаються виводити ракетоносії, незважаючи на шторм.
"Зокрема, вчора (12 січня — ред.) прогулявся Чорним морем підводний ракетоносій, скоріш за все, замірив критичність ситуації та повернувся в пункт базування. Зараз (станом на 13 січня — ред.)в Чорному морі корабельне угруповання складається з чотирьох кораблів, але це не ракетоносії. Всі ракетоносії в пунктах базування, бо штормить", — пояснила Гуменюк.
У Миколаєві розпочав роботу реабілітаційний простір для звільнених з полону військових
Про це повідомила заступниця міністра оборони Ганна Маляр.
За словами посадовиці, реабілітаційний простір надаватиме військовослужбовцям, котрі повернулися з полону, послуги з медичного супроводу, відновлення документів, роботи з психологом тощо.
Уся робота простору, зі слів Маляр, корегується відповідно до відгуків та пропозицій самих військових, які повернулися з полону.
"Хотілося б сказати, що ми створюємо систему постізоляційного супроводу відповідно до міжнародних стандартів. Але насправді ми самі вже створюємо стандарти, адже такого досвіду, як у нашої держави, ні в кого зараз немає", — написала Маляр.
Рада позбавила мандатів чотирьох депутатів
Верховна рада 13 січня позбавила мандатів чотирьох депутатів — Віктора Медведчука, Андрія Деркача, Рената Кузьміна і Андрія Аксьонова.
"Через втрату громадянства (президент підписав Указ, - ред.) депутатів: Віктора Медведчука — 320 "за", Тараса Козака — 317 "за"; Андрія Деркача — 314 "за"; Рената Кузьміна — 319 "за". Через власну заяву — Андрія Аксьонова— 294 "за", — повідомив нардер Голосу Ярослав Железняк.
Андрій Аксьонов був мером міста Добропілля і представником партії "Порядок", який переміг на довиборах до парламенту в 50-му окрузі на Донеччині. 9 січня нардеп Аксьонов написав заяву про складання мандата.
У Грузії ухвалили додаткові виплати сім'ям біженців з України
Сім'ям із дітьми, які переїхали до Грузії з України після початку бойових дій, виплачуватимуть додаткові гроші на кожну дитину, пише видання "Кавказский узел".
Влада Грузії оголосила про рішення виділити за підтримки Дитячого фонду ООН фінансову допомогу сім'ям дітей з України. Зокрема, по 470 ларі (близько 172 доларів) на кожну дитину отримають сім'ї, які приїхали з України до Грузії після 1 лютого 2022 року.
Для отримання допомоги батьки або інші законні представники дитини мають звернутися до відділень Агентства соціального обслуговування за місцем проживання до 1 березня. Із собою потрібно мати паспорт, а також паспорт або свідоцтво про народження дитини.
25 жовтня 2022 року міністр охорони здоров'я Грузії Зураб Азарашвілі повідомив, що програму допомоги українським біженцям подовжено на півроку.
Програма підтримки біженців з України, яку з 15 липня 2022 року реалізує Агентство у справах переселенців, передбачає соціальну допомогу, а також щомісячні виплати в 300 ларі (близько 110 доларів), які частково покривають орендну плату за житло. Станом на 25 жовтня 2022 року допомогу з орендною платою в 300 ларі щомісяця отримували 500 сімей, також понад 1050 осіб отримували щомісячну соціальну допомогу.
Напередодні саміту Україна-ЄС члени Єврокомісії прибудуть у Київ для зустрічі з українським урядом
Більше десятка високопоставлених чиновників ЄС зустрінуться з членами українського уряду в Києві 2 лютого, за день до саміту Україна-ЄС, повідомила у коментарі AFP News повідомила речниця Європейської комісії Дана Спінант.
Президент Володимир Зеленський 3 лютого зустрінеться з президенткою Європейської комісії Урсулою фон дер Ляйєн та головою європейської ради - Шарлем Мішелем , щоб обговорити фінансову та військову підтримку боротьби проти вторгнення Росії.
Комісари, які візьмуть участь у візиті це ті, хто займається портфелями, пов’язаними з Україною, такими як "фінансові питання, питання членства в ЄС або енергетика", сказала вона, додавши, що список ще не завершено.
Візит демонструє "обсяг нашої роботи з Україною" і демонструє підтримку ЄС , додала вона.
На Київщині працює 421 "пункт незламності"— ОВА
У Київській області вже працює 421 "пункт незламності", повідомив голова Київської обласної військової адміністрації Олексій Кулеба.
"На Київщині працює вже 421 "пункт незламності". Найбільше таких пунктів розгорнуто в закладах освіти – 144 локації, а також в адміністративних будівлях – 94", — зазначив він.
Пункти відкриті силами Державної служби з надзвичайних ситуацій та бізнесом.
Адреси "пунктів незламності" можна знайти на сайті Київської ОВА та за посиланням.
Росіяни вдарили по Запоріжжю ракетами С-300 — поліція
Російські війська випустили по Запоріжжі вночі напередодні ракети С-300, повідомляє Управління поліції в Запорізькій області.
"12 січня, міську тишу сколихнули потужних вибухи. окупанти нанесли удар по приватному сектору в одному з районів Запоріжжя. Ракета влучила в земельну ділянку на території домоволодіння", — йдеться у коментарі.
Зазначається, що поліцейські виявили нерозірвану частину ракети, а також уламки ракетної частини та блоку стабілізаторів С-300. Силами вибухотехніків ГУНП і піротехніків ДСНС наслідки ракетних ударів ліквідовано.
Значних руйнувань зазнав один будинок, ще близько 20 — пошкоджено.
Також вчора було обстріляно і Пологівський район. Під час обстрілу Гуляйполя в декількох будинках сталося займання. Вогнем РФ зруйновано майно та оселі містян. Під час збройної атаки смертельних травм зазнала 73-річна місцева мешканка.
Загалом за добу в поліції зареєстровано близько 30 повідомлень про руйнування. росіяни завдали ударів по Запоріжжю, Гуляйполю, Оріхову, Залізничному, Новоданилівці, Новоандріївці, Дорожнянці, Полтавці, Малій Токмачці, Малинівці, Білогір'ю, Чарівному, Ольгівському, Шевченку, Щербаках, Степовому, Кам’янському. За зібраними матеріалами слідчі УСБУ відкрили кримінальні провадження за ч. 1, ч. 2 ст. 438 (Порушення законів та звичаїв війни) Кримінального кодексу України.
Щонайменше 10 підсанкційних російських олігархів отримали “золоті візи” у Британії
Щонайменше десять російських олігархів, які потрапили під санкції після вторгнення Росії в Україну, використали інвестиційні візи, щоб отримати посвідку на проживання у Великій Британії.
Про це розповіла міністерка внутрішніх справ країни Суелла Браверман.
Імен десяти російських олігархів, які отримали посвідку на проживання у Великій Британії не називають. Відомо тільки, що потрапили під санкції вони вже після вторгнення Росії в Україну.
Міноборони Росії заявило про захоплення Соледара
Міноборони Росії стверджує, що Соледар Донецької області був захоплений ввечері 12 січня, передає пресслужба російського МО. Там заявили, що місто "має важливе значення для продовження успішних наступальних дій на Донецькому напрямку".
"Встановлення повного контролю над Соледаром дозволяє відрізати шляхи постачання українських військ у розташованому південно-західному місті Артемівськ, після чого заблокувати і взяти в «котел» підрозділи ЗСУ, що залишаються в ньому", — заявили в МО Росії.
Суспільне звернулось до Міністерства оборони України та Генштабу.
Речник Східного угруповання Збройних сил України Сергій Череватий повідомив, що в Соледарі йдуть бої.
"Наші війська тримають оборону проти противника, який сконцентрував кращі підрозділи "Вагнера" та інших спеціальних підрозділів. Ворог спеціально розганяє інформаційний шум, намагається посіяти зневіру у власних силах серед українського населення", — заявив він.
Вранці 13 січня заступниця Міністра оборони Маляр повідомила, що вночі в Соледарі тривали бої.
В Інституті вивчення війни припустили, що російські сили, ймовірно, контролюють більшу частину Соледару, якщо не все місто, і, ймовірно, витіснили українські сили із західних околиць населеного пункту.
Водночас ймовірне захоплення Соледара навряд означає неминуче оточення Бахмута росіянами, відзначили аналітики.
Наєв перевірив оборону на Волинському напрямку
Командувач Об’єднаних Сил ЗС України генерал-лейтенант Сергій Наєв перевірив готовність підрозділів, які боронять Волинський напрямок, повідомляє Міністерство оборони України. За словами Наєва, зараз навчають особовий склад.
"Командири мають бути чітко обізнаними в обстановці та приймати адекватні рішення. Це дуже слушно і дуже корисно для спільних дій всіх підрозділів, які входять до складу Сектору безпеки та оборони", — сказав він.
Читайте також: Біля кордону з Білоруссю на Рівненщині сили оборони відпрацювали знищення диверсантів
Кияни віддали понад 100 тис. голосів за перейменування семи міських об’єктів, назви яких пов’язані з РФ
Про це повідомив заступник міського голови – секретар Київської міської ради Володимир Бондаренко. За його словами, Київ продовжує позбавлятися від залишків російської колоніальної культури. У столиці вже перейменовано понад 200 вулиць, провулків, проспектів, бульварів та площ.
"І врешті-решт, ми перейшли до перейменування станцій столичного метрополітену. Ці всі перейменування покликані не просто позбавити від російської колоніальної культури, а фактично наразі, коли з’явиться площа Українських Героїв замість площі Льва Товстого і відповідної станції метро, а також замість вулиці Льва Товстого з’явиться вулиця Скоропадського, ми будемо мати дві вісі на центральній мапі Києва. Перша вісь почнеться від Європейської площі, пройде через Майдан Незалежності, Бессарабську площу, і завершиться площею Українських Героїв. А друга – від вулиці Володимирської, пройде через бульвар Тараса Шевченка, вулицю Скоропадського, Симона Петлюри та завершиться центральним залізничним вокзалом. У результаті ми з вами будемо йти вулицями, назви яких мають імена тих людей, які точно боролись за Україну і відстоювали права та свободи нашого народу", – наголосив Бондаренко.
Він додав, що кияни шляхом електронного голосування підтримали перейменування станції метро "Дружби народів" на честь історичної назви місцевості – "Звіринецька" та надання проєктній станції метрополітену "Проспект Правди" назви "Варшавська", перейменування бульвару Перова на Воскресенський, а проспекту Визволителів – на проспект Георгія Нарбута.
Французькі бронетранспортери AMX-10RC поставлять в Україну протягом 2 місяців
У Франції планують доставити в Україну важкі бронетранспортери AMX-10 RC, які також класифікуються як колісні танки, протягом двох місяців. Про це заявив міністр збройних сил Франції Себастьєн Лекорню.
Також буде організовано навчання українських військових з експлуатації цієї бронетехніки.
Детальніше про "колісні танки" читайте тут.
Зеленський звернувся до українців у Польщі
В інтерв’ю польському телеканалу TVP президент України Володимир Зеленський відповів на питання, що він хотів би передати українцям, які приїхали до Польщі після 24 лютого – нападу Росії на Україну. Зеленський закликав громадян України згодом повернутись та поважати.
"По-друге, я хотів би попросити великої поваги до польського народу. Може бути по-різному, і я розумію, може комусь щось не сподобатися, ти давно живеш в іншій країні, іноді довго живеш у когось вдома. Є свої звички, є місцеві звичаї. Ми гості. Я вважаю, що дуже важливо виявляти повагу до польського народу, щоб потім, коли ви повернетеся в Україну, поляки могли сказати: на жаль, українці виїхали, як нам добре жилося разом", – сказав президент України.
У Львові судитимуть 19 учасників так званої "ЛНР"
У Львові судитимуть 19 учасників так званої "ЛНР" за фактом державної зради. Вони добровільно стали учасниками воєнізованого формування так званої "ЛНР". Про це Суспільному повідомили у пресслужбі Львівської обласної прокуратури. Усі обвинувачені — мешканці Луганської області.
"У лютому 2022 року, перед початком повномасштабного вторгнення Росії, вони добровільно перейшли на бік ворога та вступили у незаконне воєнізоване формування так званої "ЛНР". Після початку збройної агресії, обвинувачені виконували бойові завдання на території Харківської області", — повідомили у пресслужбі Львівської обласної прокуратури.
Чоловіків затримали на початку вересня 2022 року під час спроби подальшого просування на підконтрольну Україні територію. Зараз обвинувачені перебувають в таборах для військовополонених.
Учасників так званої "ЛНР" обвинувачують у державній зраді, участі у терористичній організації та діяльності не передбачених законом збройних формувань (ч. 1 ст. 258-3, ч. 2 ст. 260 КК України). Як повідомили у прокуратурі області, у разі доведення їхньої вини, максимальне покарання, передбачене санкціями статей — 15 років ув'язнення.
"Споживайте розумно": Укренерго просить знизити навантаження на енергосистему
Станом на ранок 13 січня споживання електроенергії знаходиться на рівні вчорашнього дня — зберігається дефіцит потужності в енергосистемі, особливо виражений у ранковий та вечірній максимуми споживання. Про це повідомили в НЕК Укренерго. Там закликали розумно споживати електроенергію, користуватись енергоємними приладами почергово.
"Це дозволяє знизити навантаження на енергосистему та зменшити необхідність застосування обмежень", — зазначили в НЕК. На вихідні очікується поступове потепління по всій Україні, внаслідок чого прогнозується зменшення споживання, додали в Укренерго.
Сьогодні на Київщині можливо чути звуки вибухів — КОВА
Сьогодні, 13 січня, з 12:30 до 14:00 у Бучанському районі підрозділи ДСНС будуть ліквідовувати вибухонебезпечні предмети, також планові роботи з розмінування територій проводитимуться й у Вишгородському районі, повідомили в Київській обласній держадміністрації.
"Через це в області можливо чути звуки вибухів. Зберігайте спокій та дотримуйтеся правил безпеки", — зазначили в КОДА.
Росіяни перевдягаються в українську форму — ЗСУ
Російські армійці перевдягаються у форму ЗСУ, аби ввести українських військових в оману, повідомили у Центрі національного спротиву Сил спеціальних Операцій Збройних сил України. Так, на напрямку Кремінної штурмові загони військ РФ використовують форму ЗСУ з "українським пікселем". Щоб відрізняти свої підрозділи від українських, російські військові використовують червоні, білі або сині стрічки на ногах.
Росія намагається створити двохмільйонну армію — ГУР
За оцінками воєнної розвідки України, під час першої хвилі мобілізації до ЗС Росії було призвано 300 тисяч осіб. Після нетривалої підготовки мобілізованих направляють у зону ведення бойових дій в Україні. Воєнна розвідка України не виключає, що керівництво Росії найближчими днями оголосить про проведення чергової хвилі мобілізації.
"До ЗС РФ потраплять ще 500 тисяч росіян, що дозволить країні-терористу створити стратегічні резерви", — ідеться у повідомленні.
Зазначається, що в Росії вже активно іде підготовка до оголошення чергової хвилі мобілізації. На законодавчому рівні вносяться зміни у закони РФ, які регламентують проведення мобілізації. Також триває активна підготовка навчальних центрів.
"За оцінками воєнної розвідки України, масштаб мобілізаційних заходів, які проводить країна-агресор, свідчить про плани її керівництва створити армію чисельністю близько двох мільйонів осіб", — додали в ГУР.
Військовий про бої у Бахмуті: "Спершу йде група росіян для пошуку позицій, потім наступає друга"
Про бої у Бахмуті та останні новини Бахмута розповів Суспільному військовий танкового батальйону, що обороняє місто, Максим Бутолін. За його словами, наразі у місті немає великих атак росіян. На позиції українців у Бахмуті РФ йде невеликими групами.
"Спершу йде одна група росіян для знайдення позицій, потім наступає друга — елітні вагнерівці", — каже Бутолін.
Росіяни за добу 49 разів обстріляли Херсонщину
Протягом доби 12 січня російські окупанти 49 разів з важкої артилерії обстріляли територію Херсонщини, Херсон — сім разів. Загинула людина, двоє — поранені, повідомляє Херсонська ОВА.
ОП: За добу через російські обстріли загинули четверо людей, поранено вісім
Заступник голови Офісу президента України Кирило Тимошенко повідомив, що минулої доби через російські обстріли загинули чотири мирні жителі, постраждали вісім.
На Рівненщині до будівництва оборонних споруд на кордоні з Білоруссю приєднались добровольці
На півночі Рівненщини до будівництва інженерних і фортифікаційних споруд долучаються місцеві жителі. Про це 12 січня повідомив начальник ОВА Віталій Коваль, передає Суспільне Рівне. Населені пункти області продовжують готувати до оборони, зазначив Віталій Коваль.
"Жителі громад Вараського і Сарненського районів об’єдналися і допомагають копати окопи для військових. Лише в один з днів прийшло понад 150 добровольців. Є і ті, хто працює постійно, навіть в святкові дні", — написав начальник ОВА.

У Росії мобілізуватимуть чоловіків, які мають трьох дітей — депутатка Держдуми
Про це заявила депутатка російської Держдуми Ніна Останіна з посиланням на членкиню Ради з прав людини Ірину Кіркору: "На жаль, Ірина Валеріївна підтвердила ваші побоювання, дорогі мої друзі-підписчики, про відмову від Директиви Генштабу від 4.10.2022 р. про відстрочку при проведенні часткової мобілізації батьків багатодітних сімей з трьома дітьми. Відповідний документ було надіслано у військкомати наприкінці грудня минулого року", — написала вона в телеграм.
Україна стала де-факто членом НАТО – Резніков
Україна фактично вже приєдналася до НАТО, хоча формально не стала членом альянсу. Про це міністр оборони України Олексій Резніков сказав в інтерв`ю ВВС.
"Україна як країна та Збройні сили України стали членами НАТО. Де-факто, але не де-юре. Тому що у нас є зброя та розуміння, як її використати… Я впевнений, що в найближчому майбутньому ми станемо членами НАТО де-юре", – сказав Резніков.
Міністр не погодився з тим, що подібні слова можуть вважати неоднозначними не лише в Росії, а й у самому НАТО – оскільки Альянс, хоч і підтримує Україну, вжив заходів, щоб його не розглядали як учасника війни.
Резніков також висловив упевненість, що Україна отримає від Заходу довгоочікуване озброєння, зокрема танки та винищувачі, оскільки і Україна, і Росія, схоже, готуються до нових наступів навесні.
За його словами, Росія щодня втрачає близько 500-600 своїх військових по всіх напрямках на фронті. Він вважає, що Росія може намагатися зібрати "сили, боєприпаси та зброю" для наступу з районів, які вона вже окупувала на півдні та сході.
"Весна – найкращий період для відновлення руху для всіх сторін. Ми розуміємо, що вони будуть готові почати (наступ - ред.), і, звичайно, ми повинні бути готові почати", – сказав міністр оборони.
Щодо зміни у верховному командуванні сил РФ Резніков заявив, що це сталося в результаті "конфлікту між Пригожиним та збройними силами РФ".
Генерал Суровікін керував нещодавніми атаками на енергетичну інфраструктуру України, які, за словами українського міністра, "безрезультатно скоротили запаси (російських ракет)".
В Алчевську почали нову хвилю мобілізації чоловіків, а в інших містах Луганщини госпіталі переповнені пораненими
В окупованому з 2014 року Алчевську Луганської області з 9 січня розпочалася чергова хвиля мобілізації. Про це повідомили в Луганській ОВА.
"Для поповнення втрат в живій силі росіяни не припиняють мобілізацію чоловічого населення на тимчасово окупованій території", — зауважили в адміністрації.
Також в ОВА повідомили, що госпіталі в окупованих з 2022 року Білокуракиному, Старобільську та Новоайдарі переповнені вщент, як і в Довжанську. В останньому через брак ліжок звільнили пологове відділення для потреб поранених російських військових. Навколишні санаторії вже теж зайняті.
Російський оборонний виробничий сектор використовує працю ув’язнених — британська розвідка
Російський оборонний виробничий сектор, швидше за все, вдається до використання праці ув’язнених, щоб задовольнити потреби виробництва у воєнний час. Про це повідомляє Міноборони Великої Британії з посиланням на дані британської розвідки.
За даними британських розвідників, у листопаді 2022 року “Уралвагонзавод”, найбільший російський виробник танків, після зустрічі з представниками Федеральної служби виконання покарань (ФСИН) повідомив місцевим ЗМІ, що найме на роботу 250 ув’язнених.
У Росії існує давня традиція примусової праці ув'язнених. А з 2017 року примусову працю як вид кримінального покарання було відновлено, йдеться у повідомленні британської розвідки.
“Маючи один із найвищих показників ув’язнення у світі, Федеральна служба виконання покарань у Росії контролює розгалужену імперію з понад 400 000 ув’язнених, і її часто звинувачують у надзвичайній жорстокості та корупції”, — наголошують британські розвідники.
За даними розвідки, ув’язнені надають російським лідерам унікальний людський ресурс, який вони можуть використовувати для підтримки так званої “спеціальної військової операції”, тоді як кількість охочих добровольців залишається дефіцитом.
Праця ув’язнених, ймовірно, буде особливо затребувана виробниками відносно низькотехнологічної зброї, як-от “Уралвагонзавод”, які ймовірно перебувають під сильним тиском з боку Москви щодо збільшення їхнього виробництва.
За добу російське військо втратило 740 військових — Генштаб ЗСУ
Станом на ранок 13 січня загальні бойові втрати Росії з початку повномасштабного наступу на Україну 24 лютого становлять близько 114 130 військовослужбовців. Про це йдеться у повідомленні Генштабу Збройних сил України.
За добу російське військо втратило 740 військових.
"Ніч в Соледарі була гарячою, тривали бої" — Маляр
Українські воїни намагаються втримати оборону в Соледарі, повідомила заступниця міністра оборони Ганна Маляр у Телеграм.
"Ніч в Соледарі була гарячою, тривали бої. Ворог кинув ледь не всі основні сили на донецький напрям та підтримує високу інтенсивність наступу. Наші бійці відважно намагаються втримати оборону. Це складний етап війни, але ми у цій війні переможемо. Сумніву немає", — написала Маляр.
453 дитини загинуло внаслідок збройної агресії РФ в Україні — ОГПУ
Більше ніж 1333 дитини постраждали в Україні внаслідок повномасштабної збройної агресії Російської Федерації. Станом на ранок 13 січня офіційне число загиблих дітей не змінилося — 453. Зросла кількість поранених — щонайменше 880. Про це повідомили в Офісі Генпрокурора.
Ці цифри не остаточні, зазначили в ОГПУ.
РФ обстріляла 19 населених пунктів Харківщини: поранені двоє людей
Внаслідок обстрілів Росії за добу 12-13 січня поранення отримали двоє чоловіків. Обидва перебувають у стані середньої тяжкості.
У Куп'янську поранення зазнав 75-річний чоловік, підтвердив голова ОВА Олег Синєгубов. Також пошкоджений п'ятиповерховий та приватні будинки, господарчі споруди.
У Дворічній внаслідок російського удару поранений 68-річний чоловік.
Усього на Харківщині обстрілам піддалися 19 населених пунктів, повідомили у ранковому зведенні Генштабу: Стрілеча, Зелене, Тернова, Стариця, Огірцеве, Гатище, Вовчанськ, Чугунівка, Рідкодуб, Дворічна, Западне, Синьківка, Орлянка, Кислівка, Котлярівка, Колісниківка, Берестове, Богуславка, Іванівка.
На Донеччині через обстріли загинули двоє мирних жителів, ще двоє отримали поранення
Протягом 12 січня на Донеччині від обстрілів російської армії загинули двоє людей — у Благодатному й Авдіївці. Поранення отримали ще двоє жителів області.
Про це повідомив начальник Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко.
Поранення отримали двоє жителів — у Соледарі та Кліщіївці.
Від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну на Донеччині загинули 1299 людей, поранення отримали 2842 людей. Точну кількість загиблих та поранених у Волновасі та Маріуполі встановити неможливо.
Армія РФ продовжує обстрілювати Очаківську та Куцурубську громади на Миколаївщині: одна людина поранена
Збройні сили Російської Федерації продовжують завдавати ударів по території Очаківської та Куцурубської громад, що в Миколаївському районі області. Внаслідок обстрілів 12 січня одна людина отримала легкі поранення.
Про це повідомили в Миколаївській обласній військовій адміністрації.
За інформацією обладміністрації, поранення отримав один з жителів Очаківщини. По громаді армія Росії завдавала ударів о 10:14 та 13:00. Також зафіксовано пошкодження житлового будинку.
О 22:45 військові РФ обстріляли Куцурубську громаду. Влучання зафіксовані на відкритих територіях. Руйнувань та постраждалих немає.
На решті території області доба 12 січня та ніч проти 13 січня минули спокійно, повідомили в ОВА.
Російські сили, імовірно, захопили Соледар — ISW
Російські сили, ймовірно, контролюють більшу частину, якщо не весь Соледар, і, ймовірно, витіснили українські сили із західних околиць населеного пункту. Про це йдеться в аналітичному звіті американського Інституту вивчення війни з посиланням на геолокаційні кадри, опубліковані 11 і 12 січня. Водночас вірогідне захоплення російськими військами Соледара не є оперативно значущим подією і навряд чи означає неминуче оточення Росією Бахмута, відзначили аналітики.
"Український Генштаб повідомив, що українські сили відбили російські атаки на Сіль у Донецькій області — населений пункт за кілометр на північний захід від Соледара та за попередніми українськими позиціями. Український Генштаб та інші високопоставлені військові джерела здебільшого не повідомляли про те, що українські сили відбили російські атаки на Соледар 12 січня, як це було раніше", — йдеться в аналітичному звіті.
За даними ISW, російські джерела стверджували, що станом на 12 січня російські війська все ще очищають Соледар від українських сил. 12 січня російські провоєнні блогери опублікували кадри, на яких бійці ПВК "Вагнера" начебто вільно пересуваються Соледаром, і стверджували, що вони відвідували місто разом із російськими військами.
Міністерство оборони Росії не повідомляло, що російські війська захопили Соледар, але речник Кремля Дмитро Пєсков привітав російські війська з успішними наступальними операціями в населеному пункті.
"Усі наявні дані свідчать про те, що українські сили більше не тримають організованої оборони в Соледарі. Заява президента України Володимира Зеленського від 12 січня про те, що українські сили зберігають позиції в Соледарі, може мати на увазі оборонні позиції поблизу, але не в Соледарі", — відзначили аналітики.
Як наголошують в ISW, роспропаганда перебільшує значення Соледара, який у кращому випадку є російською "Піровою тактичною перемогою". За оцінками ISW, захоплення Соледара не дозволить російським силам контролювати критичні українські наземні лінії зв’язку із Бахмутом, а також не покращить позиції російських військ для оточення міста на короткий час.
"Російські війська, ймовірно, захопили Соледар після того, як витратили значні ресурси на дуже виснажливу тактичну перемогу. Російські збройні сили можуть вирішити підтримувати стабільно високі темпи наступу в районі Бахмута, але зниження бойової потужності російських збройних сил і кумулятивне виснаження не дасть цим нападам суттєвих результатів", — йдеться в аналітичному звіті.
Як навчаються школярі в окупованому Маріуполі — розповів радник мера Петро Андрющенко
В окупованому з березня 2022 року Маріуполі школярі навчаються у дві зміни.
Про це повідомив радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко.
За його словами, старшокласники та учні початкової школи навчаються у першу зміну. Діти середньої школи від 4 класу навчаються у другу зміну, у них закінчуються уроки близько 19:00. Усі 16 шкіл переповнені дітьми.
За даними радника мера, окупанти відремонтували три школи, а в інших закладах навчаються навіть у коридорах. "Ніяких перегородок немає, тому декілька класів в одному коридорі на відстані витягнутої руки навчаються різним предметам одночасно", — зауважив він.
Акцент в навчанні, повідомив Андрющенко, робиться на вивченні російської історії та російської мови, а з 2023 року українська мова доступна як "рідна" або "іноземна" за особистим зверненням батьків. Підручників не вистачає, тому одною книгою користуються двоє-троє дітей.
"Кожна неділя починається в школі з гімну Московії та "разговора о важном"(пропагандистська класна година). Якщо немає "національних свят", то на цій "годині ненависті до України" дітям вбивають в голову російські наративи про вигаданих героїв та вкрадені досягнення", — розказав Андрющенко.
Теми уроків класної години узгоджують з так званим управлінням освіти, усі сценарії культурно-масових заходів у школах мають бути погоджені з відповідним підрозділом "МГБ ДНР" — за це відповідає директор та завуч. "В разі порушення — звільнення та підвал", — наголосив Андрющенко.
Уночі армія РФ з важкої артилерії обстріляла Нікопольський район Дніпропетровщини
У ніч на 13 січня армія РФ з важкої артилерії обстріляла Нікопольський район Дніпропетровщини. Про це у своєму телеграмі повідомив голова Дніпропетровської обласної військової адміністрації Валентин Резніченко.
Поранених і загиблих немає. Наслідки обстрілу з’ясовують.
Авіація Сил оборони України протягом доби завдала 21 удару по окупантах — Генштаб ЗСУ
Авіація Сил оборони України протягом доби завдала 16 ударів по районах зосередження окупаційного війська, а також 5 ударів по позиціях його зенітно-ракетних комплексів. Про це повідомляє Генштаб ЗСУ у ранковому зведенні 13 січня.
В той же час українські захисники збили російський літак Су-25 та безпілотний літальний апарат типу "Орлан-10".
Українські підрозділи ракетних військ і артилерії в свою чергу уразили 3 пункти управління, 12 районів зосередження живої сили та військової техніки окупантів, російський зенітний ракетний комплекс С-300, 3 склади боєприпасів, а також 3 інших важливих об’єкти окупантів.
Окупанти замовили цивільний спецодяг — Генштаб ЗСУ
За даними Генштабу ЗСУ, стало відомо про замовлення цивільного спецодягу з логотипами "Роснефть"та "Електросталь" для особового складу одного із підрозділів окупантів, що діє на Новопавлівському напрямку у Волноваському районі Донецької області. Очевидно, що з певною метою російські військові намагаються приховати свою належність до російських окупаційних військ.
У Генштабі ЗСУ повідомили про фільтраційні заходи окупантів на Запоріжжі
У окремих населених пунктах Мелітопольського району Запорізької області окупанти проводять фільтраційні заходи. Про це інформує Генштаб ЗСУ у ранковому зведенні. Під час перевірки особливу увагу окупанти приділяють телефонам, шукають підтвердження співробітництва із Силами оборони України.
Генштаб ЗСУ: на Херсонщині окупанти здійснюють побудинкові обходи
За даними Генштабу ЗСУ, російські окупанти продовжують чинити тиск на місцеве населення тимчасово захопленої території Херсонської області, які відмовляються співпрацювати з окупаційною владою, здійснюють побудинкові обходи. До того ж, їх турбує проукраїнська налаштованість громадян регіону, що становить для них загрозу, зазначили у Генштабі ЗСУ.
Генштаб ЗСУ: на фронті тривають обстріли
На Волинському, Поліському, Сіверському та Слобожанському напрямках ознак формування наступальних угруповань окупантів не виявлено. Визначені підрозділи збройних сил Білорусі та РФ продовжують виконувати завдання у прикордонних з Україною районах. Про це повідомляє Генштаб ЗСУ у ранковому зведенні.
На Сіверському та Слобожанському напрямках обстріляно райони населених пунктів Сеньківка та Карповичі Чернігівської області; Порохонь та Бачівськ Сумської області, а також Стрілеча, Зелене, Тернова, Стариця, Огірцеве, Гатище, Вовчанськ, Чугунівка та Рідкодуб на Харківщині.
На Куп’янському напрямку вогневого ураження зазнали райони населених пунктів Дворічна, Западне, Синьківка, Орлянка, Кислівка, Котлярівка, Колісниківка, Берестове, Богуславка, Іванівка Харківської області та Стельмахівка на Луганщині.
На Лиманському напрямку військо РФ обстріляло Греківку, Макіївку, Невське, Червонопопівку та Діброву Луганської області.
На Бахмутському напрямку вогневого ураження зазнали Спірне, Білогорівка, Роздолівка, Соледар, Красна Гора, Парасковіївка, Підгородне, Бахмут, Кліщіївка, Курдюмівка, Озарянівка, Дружба та Північне на Донеччині.
На Авдіївському напрямку обстріляно Красногорівку, Авдіївку, Мар’їнку та Новомихайлівку.
На Новопавлівському напрямку вогневого впливу зазнали Вугледар, Пречистівка та Золота Нива Донецької області.
На Запорізькому напрямку військо РФ здійснило обстріли з танків, мінометів, ствольної та реактивної артилерії по районах населених пунктів Времівка і Вільне Поле на Донеччині та Гуляйполе, Залізничне, Гуляйпільське, Червоне, Чарівне, Білогір’я, Мала Токмачка, Оріхів і Кам’янське Запорізької області.
На Херсонському напрямку мінометних та артилерійських обстрілів, зокрема, зазнали Антонівка та Херсон.
Сили оборони відбили атаки росіян в районах 17 населених пунктів — Генштаб ЗСУ
За добу підрозділи Сил оборони відбили атаки окупантів в районах населених пунктів Стельмахівка, Макіївка і Білогорівка Луганської області та Спірне, Роздолівка, Сіль, Красна Гора, Підгородне, Бахмут, Кліщіївка, Предтечине, Курдюмівка, Водяне, Невельське, Красногорівка, Мар’їнка та Велика Новосілка Донецької області. Про це інформує Генштаб ЗСУ у ранковому зведенні 13 січня.
За даними Генштабу, окупанти завдали 5 ракетних ударів по мирних містах Костянтинівка, Краматорськ та Запоріжжя. Також окупанти здійснили 52 обстріли з РСЗВ та 18 авіаударів.
У Нацгвардії розповіли про вдалі операції та натовську зброю для оборони Соледара та Бахмута
Бійці підрозділів Нацгвардії, які воюють на Донеччині, розпочали застосування артилерійських систем натовського зразка: вони вже працюють в районі Соледара та Бахмуту, про це заявив заступник директора департаменту планування застосування головного управління Нацгвардії, полковник Микола Уршалович.
Він підсумував втрати, які за останній тиждень понесла російська армія, завдяки нацгвардійцям.
Підрозділи 3-ї бригади оперативного призначення Національної гвардії імені полковника Петра Болбочана, які стоять в районі Бахмута та Соледара, 11 січня вбили та поранили 40 російських військових.
"Спостережні пости цієї бригади виявили та артилерійські підрозділи успішно знешкодили противників, які зосереджувались для ведення штурмових дій. Вогонь артилерії корегували екіпажі БпЛА. Втрати противника склали 40 осіб, з яких 33 безповоротно", — розповів полковник.
В районі сіл Курдюмівка та Озерянівка бійці 4-ї бригади оперативного призначення Національної гвардії ім. Сергія Михальчука вбили 39 та поранили 60 росіян, а також знищили п’ять мінометів та іншу техніку, розповів Уршалович
В районі Бахмута бійці загону спецпризначення Нацгвардії знищили щонайменше 25-ти росіян.
В районі Авдіївки та Красногорівки спецпризначенці НГУ знищили танк та чотири бойових машини піхоти.
За словами полковника, найбільш складні бої нині гвардійці ведуть саме в Донецькій області. "Найбільш жорстокі і кровопролитні бої підрозділи Національної гвардії України ведуть по обороні Соледару і Бахмуту, де ворог не шкодуючи ні власних кадрових солдат, ні мобілізованих, ні найманців ПВК, майже безперервно здійснює штурм цих міст", — відзначив він.
СБУ повідомила про підозру депутату Держдуми РФ, який командував під час штурму "Азовстал
Служба безпеки повідомила про підозру депутату Держдуми РФ Адаму Делімханову, який командував російськими окупантами під час штурму "Азовсталі".
"Посадовець з оточення Кадирова. Саме за його вказівкою на початку повномасштабного вторгнення РФ в УКраїну Делімханов прибув до тимчасово окупованої частини Донеччини", — йдеться у повідомленні.
За даними СБУ, на окупованих територіях Делімханов очолив угруповання російських військ, до складу яких входили загони управління росгвардії та МВД РФ по Чеченській республіці. Ці військові з лютого до травня минулого року воювали проти підрозділів Сил оборони на східному фронті.
Його підозрюють за двома статтями ст. 110 ч. 5 ст. 27, ч. 3 (пособництво у зміні меж території та державного кордону України) та ст. 436-2 ч. 3 (виправдовування, визнання правомірної збройної агресії російської федерації проти України).
Зеленський: настане день, коли український прапор буде нарівні з прапорами держав ЄС
Президент України Володимир Зеленський обговорив зі спікером Сейму Латвії Едвардсом Смілтенсом європейську та євроатлантичну інтеграцію України.
"Я почув упевненість у тому, що обовʼязково настане день, коли український прапор буде абсолютно нарівні з усіма прапорами держав – членів Євросоюзу. Латвія нам у цьому допомагатиме", — зазначив президент.
Він також додав, що Латвія є однією з тих країн, чия підтримка для України у перерахунку на відсотки від ВВП – одна з найбільших за минулий рік.
"Думаю, що цьогоріч така тенденція може зберегтися", — додав Зеленський.
На платформі United24 відкрили новий напрям — відбудова України
Про це повідомив президент Володимир Зеленський.
"Відбулось сьогодні й відкриття нового напряму в нашій державній благодійній платформі United24. Цей напрям – відбудова України. Тобто це генерація коштів для відновлення, зокрема, житла для українців на територіях, які постраждали від російських ударів та окупації. Станом на цей день тільки через United24 зібрано вже близько півмільярда гривень від людей із понад ста країн – для відновлення житла. Це відчутна допомога і місцевим громадам, і державі", — розповів президент.
Він додав, що завдяки державній фандрейзинговій платформі зібрано вже понад 10 мільярдів гривень. І я дякую всім, хто долучився до зборів United24.