Туреччина, імовірно, надіслала в Україну касетні боєприпаси — Foreign Policy

Туреччина, імовірно, надіслала в Україну касетні боєприпаси — Foreign Policy

Туреччина, імовірно, надіслала Україні касетні снаряди
З відкритих джерел

Туреччина почала надсилати Україні касетні бомби американської розробки наприкінці 2022 року. Про це пише Foreign Policy з посиланням на нинішніх і колишніх американських та європейських чиновників, знайомих із цим рішенням.

Союзник по НАТО почав відправляти перші партії так званих вдосконалених звичайних боєприпасів подвійного призначення (DPICM) в листопаді 2022 року, пише видання. Вони були виготовлені за часів холодної війни за угодою про спільне виробництво з США.

Зброя призначена для знищення танків шляхом розриву на більш дрібні суббоєприпаси, які можуть залишатися на полі бою роками, якщо не вибухнуть відразу. Кожен снаряд розкидає близько 88 бомб. Сполученим Штатам заборонено експортувати DPICM згідно з американським законодавством через високий відсоток невдач, зазначає Foreign Policy.

Цей крок Туреччина намагалася замовчувати протягом місяців, наголошує видання. Foreign Policy пише про “хитромудру гру” Анкари. Йдеться про  підтримку України безпілотниками Bayraktar TB2, роль дипломатичного посередника в угоді за посередництва ООН щодо експорту зерна з українських портів і купівлю російської зброї.

"Після того, як США відмовили (Україні — ред.) в доступі до касетних боєприпасів, Туреччина була єдиним місцем, де вони могли їх отримати", — сказало одне джерело, поінформоване з цього питання, яке говорило на умовах анонімності.

За словами джерела, навіть якщо Туреччина в деяких аспектах зближується з Росією, вона стала “дійсно важливою підтримкою для України у військовому плані".

Туреччина не поділилася інформацією про кількість касетних боєприпасів у своєму арсеналі. Водночас видання пише, що Корпорація механічної і хімічної промисловості, що базується в Анкарі, в минулому виробляла артилерійські снаряди великої дальності, якими можуть стріляти з 155-міліметрових гармат з самоліквідними боєприпасами DPICM, а також аналогічні снаряди, які виробляються за ліцензією США. Інший великий турецький виробник озброєнь, компанія Roketsan, свого часу виготовляла ракети TRK-122 для 122-мм артилерійських систем, які також використовують боєприпаси DPICM. Словаччина, Чилі і США передавали касетні боєприпаси Туреччині в минулому.

За даними видання, імовірна передача Туреччиною касетних боєприпасів є своєрідним розворотом для Туреччини після того, як вона пообіцяла міжнародному співтовариству з роззброєння, що не буде використовувати касетні боєприпаси. Про це йдеться У листі, надісланому у жовтні 2021 року президенту Конвенції про касетні боєприпаси — міжнародної організації, що базується в Женеві, в жовтні 2021 року. Згідно з Foreign Policy, у документі Туреччина наполягала на тому, що вона не застосовувала, не виробляла, не імпортувала і не передавала касетні боєприпаси з 2005 року, відколи була впроваджена конвенція, і не має наміру робити це в майбутньому.

"Туреччина, дійсно, поділяє гуманітарні міркування, якими керуються зусилля з обмеження невибіркового застосування зброї, в тому числі касетних боєприпасів”, — написав тоді у листі до конвенції посол Туреччини в ООН в Женеві Садік Арслан.

Експерти побоюються, що проблеми від DPICM можуть погіршити безлад від мін і касетних бомб, використаних російськими військовими.

На відміну від традиційних наземних мін, касетні боєприпаси не часто акуратно встановлюються рядами, які простіше оглядати й розміновувати. Вони розлітаються більш хаотично під час стрільби і мають високий коефіцієнт невдач. Експерти занепокоєні тим, що через свій невеликий розмір, схожий на батарейку типу D, вони занадто небезпечні для масового знищення. І на них можуть помилково підірватися невинні цивільні особи, як це сталося під час війни в Лівані в 2006 році.

Ані посольство Туреччини у Вашингтоні, ані Міністерство оборони України не відповіли на запит Foreign Policy щодо коментарів.

Туреччина, як і США, не є членом Конвенції про касетні боєприпаси.

Що відомо про останню допомогу Заходу для України

8 січня експерт з питань міжнародної безпеки, член Громадської ради при МЗС України Тарас Жовтенко заявив, що, ймовірно, незабаром Україна почне отримувати від західних партнерів легку та важку бронетехніку.

7 січня голова Міністерства оборони Німеччини Крістіне Ламбрехт заявила, що наступна зустріч контактної групи з питань оборони України у форматі "Рамштайн" має відбутися 20 січня 2023 року.

6 січня Сполучені Штати оголосили про виділення нового пакета військової допомоги для України на суму у понад 3 мільярди доларів. Він включатиме бойові машини піхоти M2 Bradley, самохідні гаубиці та іншу бронетехніку, реактивні снаряди GMLRS, ракети "земля-повітря", а також протитранспортні міни.

Німеччина ухвалила рішення передати Україні батарею протиповітряної оборони Patriot, повідомив Володимир Зеленський за результатами перемовин із канцлером Олафом Шольцом. Окрім того, Німеччина передасть Україні 40 бойових машин Marder.

5 січня стало відомо, що Німеччина направилаУкраїні черговий пакет військової допомоги, який включає ракетні системи, транспорт різного типу, системи для боротьби з безпілотниками та генератори.

Читайте також

"Щодня мир стає ближчим": Зеленський розповів про оборонну підтримку України

Фінляндія та Польща можуть надати Україні танки Leopard — ЗМІ

На початок